Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Siedem gruntówek do utwardzenia w 2023 roku. Znamy listę

Dodano: 23.08.2023 | 11:09

Na zdjęciu: ZDMiKP w trzy lata planuje utwardzić 50 gruntówek.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Urząd miasta na czele z prezydentem Rafałem Bruskim obiecywał, że trzecia edycja programu utwardzania dróg gruntowych rozpocznie się jeszcze w 2023 roku. Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie. ZDMiKP przedstawił listę ulic po analizie warunków gruntowych – wynika z niej, że do 31 grudnia planowane jest wykonanie siedmiu inwestycji. Rozpisano też plan zadań na lata 2024-2026.

Wiosną tego roku wprowadzono nowe kryteria oceniania dróg gruntowych – program wieloletni został tym samym połączony z programem ażurowym; celem tej zmiany było oczekiwane przez mieszkańców przyspieszenie realizacji utwardzania piaszczystych traktów. Ustalono, że podstawowym standardem budowy ulic osiedlowych będzie nawierzchnia przepuszczalna – unikostka, ekokostka lub ażury.

Później poznaliśmy najnowszą listę rankingową, na czele której dominowały ulice na Osowej Górze. Prezydent Rafał Bruski zadeklarował, że drogowcy przedstawią ostateczną kolejność realizacji ulic po analizie wyników badań gruntu oraz ustaleniu własności terenów. – Pierwsze utwardzenia planowane są jeszcze w 2023 roku obiecywał prezydent w odpowiedzi na interpelację radnego Szymona Roga.

Gruntówki do utwardzenia w Bydgoszczy. Lista na lata 2023-2026

W środę, 23 sierpnia Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przekazał harmonogram zadań. W ramach trzeciej edycji programu jeszcze w tym roku mają zostać wykonane ulice Gołębia na Górzyskowie (od Żwirki i Wigury w kierunku WZL2), Sępia, Mewia, Kotwicowa, Pokładowa i Indycza (Osowa Góra) oraz Wodna na Flisach. Wszystkie z nich zostaną wyłożone nawierzchnią przepuszczalną ażurową.

Na 2024 rok zaplanowano utwardzenie ulic: Krzywej i Maciejowickiej (Miedzyń/Prądy, realizacja w pełnej konstrukcji), Kolibrowej, Masztowej, Kilowej, Krańcowej (Osowa Góra, ażury) oraz Młynarskiej, Iglastej i Wieśniaczej (Miedzyń, ażury).

W 2025 roku prace mają być odbyć się na Harcerskiej na Bydgoszczy Wschód i Przyczółek na Osowej Górze (w obu wypadkach decyzja o nawierzchni zapadnie na etapie projektowania); nawierzchnia przepuszczalna pojawi się natomiast na ulicach Prądy, Czorsztyńskiej, Akacjowej, Orzechowej i Owocowej (Miedzyń-Prądy) i Spławikowej na Osowej Górze.

Najwięcej ulic ma zostać utwardzonych w 2026 roku. Na osiedlu Miedzyń – Prądy zaplanowano prace na Noteckiej (decyzja na etapie projektowania), Białobłockiej, Palisandrowej, Ślesińskiej i bez nazwy między Łochowską a Lisią (wszystkie będą w ażurach), na Osowej Górze nawierzchnia przepuszczalna pojawi się na Złotej, Ostrygowej, Boleniowej, Amurowej, Oceanicznej i Węgorzowej, na Glinkach-Rupienicy utwardzona zostanie Gniewkowska, na Jarach – Tuwima, a na Brdyujściu Opalowa.

ZDMiKP musi też nadrobić zaległości z ostatnich lat. Co z realizacją ulic z poprzedniego programu?

Drogowcy mają też zaległości w realizacji gruntówek z poprzedniej edycji programu. To dziewięć ulic w różnych częściach miasta; jako pierwsze zostaną utwardzone Kogucia na Osowej Górze i Bortnowskiego w Fordonie (czytaj więcej), a także Gradowa na Czyżkówku i Gościeradzka na Piaskach. Prace zaplanowano na ten i przyszły rok.

Za dwa lata twardą nawierzchnię zyskają w końcu Krynicka, Kudowska (Smukała/Opławiec), Podhalańska (Szwederowo) i Podleśna na Glinkach, a w 2026 Pszczelna na Miedzyniu. Jak wyjaśniają drogowcy, w przypadku tych inwestycji konieczny jest wykup terenów, co spowalnia prace.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
6 miesięcy temu

A co z Bagienną,pewnie nigdy jej nie utwardzą.Szalony spychacz równiarka pojawia się w największe upały i wtedy jest kurzawa.Dziadostwo w tym naszym mieście.

Wojcich
Wojcich
3 miesięcy temu

A kiedy ul.Opławiec (kilometr dziur i kałuż )niby XXI wiek a my mieszkamy jak w IXI po wyrównaniu w czwartek , od piątku padało i jest gorzej niż przed !!!

Marek
Marek
3 miesięcy temu

Gdzie mozna składać skargi albo jakies „reklamacje” odnośnie tego jak wykonana zostala droga? Panowie robotnicy zamiast skupiac sie na pracy woleli siorbac piwko, a w efekcie na naszej drodze srednio co 150m porobiły sie doły które po LEKKIM deszczu sa zalane do poziomu kostek, no nie da sie normalnie chodzic. Czlowiek musi po płotach przelazic zeby sie nie zamoczyc. Poza tym dlaczego nagle w trakcie trwania tego calego projektu doszlo do zmiany z tych beznadziejnych azurow na kostke? Nasza ulica zrobiona dwa lata temu (ktora tak przy okazji jest glownym i najczesciej uzywanym przejazdem przez osiedle) jest wylozona azurem, a… Czytaj więcej »