Bydgoszcz
-1C
Słonecznie
92% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSE
H 0 • L -3
1C
Czw
1C
Pt
3C
Sob
3C
Nd
3C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleŚledztwo na UTP dobiegło końca. Cztery osoby staną przed sądem
utp_lacznik-960x640
13.10.2016 | 17:39

Śledztwo na UTP dobiegło końca. Cztery osoby staną przed sądem

Akt oskarżenia powinien być gotowy jeszcze w tym miesiącu.

Na zdjęciu: Korytarz łączący dwa budynki.

Fot. ST / archiwum

Prawie rok trwało śledztwo w sprawie tragedii, do której doszło podczas imprezy inaugurującej rok akademicki 2015/2016 na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodnicznym w Bydgoszczy. Prokurator zadecydował, że przed sądem odpowiedzą cztery osoby związane z organizacją tego wydarzenia.

Czytaj więcej: Dantejskie sceny podczas imprezy na UTP. Jedna osoba nie żyje [WIDEO]

W tym gronie znaleźli się: była przewodnicząca Samorządu Studenckiego UTP Ewa Ż., były prorektor ds. dydaktycznych i studenckich Janusz P., szef ochrony, Andrzej Z. były rektor uczelni, Antoni B.

Ewa Ż. odpowie za nieumyślne spowodowanie zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób. Według prokuratury miała ona nie dopilnować przygotowania wyjść ewakuacyjnych i nie zadbać o prawidłowy przebieg imprezy. Natomiast Janusz P., który pozwolił na przeprowadzenie imprezy w dwóch budynkach, usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień poprzez udzielenie ustnej zgody na organizację imprezy bez wcześniejszej konsultacji z rektorem uczelni lub radą rektorską. Andrzejowi Z., szefowi ochrony pracującej podczas imprezy, zarzuca się sprowadzenie niebezpieczeństwa na dużą grupę osób. Prokurator twierdzi, że nie dopilnował on swoich obowiązków między innymi poprzez brak zaznajomienia się z miejscem wydarzenia, jak również niewłaściwym rozlokowaniem pracowników zabezpieczających wydarzenie. Antoni B. został oskarżony o niedopełnienie obowiązków służbowych tj. m.in. przygotowanie procedur umożliwiających bezpieczną organizację imprezy.

Wspomniana czwórka oraz ich obrońcy wkrótce zapoznają się z aktem oskarżenia. ­Dzisiaj zamknięto śledztwo w tej sprawie. Prokurator ma dwa tygodnie na sporządzenie wspomnianego aktu. Dokument ma trafić do sądu w tym miesiącu lub na początku listopada. Proces sądowy powinien ruszyć jeszcze w tym roku.

Jutro odbędą się oficjalne uroczystości z okazji I rocznicy wydarzeń z października 2015 r. O godz. 11:00 władze uczelni oraz środowisko akademickie złożą wieńce i znicze przy „głazie pamięci” ulokowanym pomiędzy budynkami 3.1 a 2.1 na terenie kampusu UTP przy ul. Kaliskiego. Natomiast ok. 13:00 odwiedzone zostaną groby zmarłych studentów.


Powiązane treści