Specustawa mieszkaniowa w Fordonie: Tym razem rada miasta za budową bloku
Dodano: 28.05.2020 | 09:45Na zdjęciu: Wizualizacja budynku, który ma powstać przy ulicy Igrzyskowej.
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Radni miasta Bydgoszczy po raz pierwszy zgodzili się na realizację inwestycji mieszkaniowej na mocy specustawy. Decyzja samorządu otworzy drogę do realizacji budynku na rogu ulicy Akademickiej i Igrzyskowej w Fordonie. Warto przypomnieć, że radni – po protestach mieszkańców – postawili weto wobec pierwszych prób wykorzystania specustawy do zabudowy fordońskich terenów.
Tak zwana specustawa mieszkaniowa zakłada, że rada gminy może wydać odstępstwo na realizację inwestycji mieszkaniowej na terenie, który w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest przeznaczony na ten cel. Zgodnie z jej zapisami, budynek może mieć maksymalnie 14 kondygnacji naziemnych w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców – warto dodać, że w Bydgoszczy specustawa jest dodatkowo regulowana wprowadzonymi w grudniu 2018 roku standardami urbanistycznymi.
Do tej pory radni miasta rozpatrywali dwa wnioski o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na mocy specustawy. W pierwszym przypadku dotyczył on zagospodarowania terenu górki saneczkowej przy ulicy Twardzickiego w Fordonie. Prywatny inwestor Daniel Mikołajski, właściciel pośrednictwa obrotu nieruchomościami „Krymar” chciał tam wybudować trzypiętrowy budynek z 40 mieszkaniami, garażem podziemnym oraz parkingiem naziemnym na sześć miejsc postojowych. Radni odrzucili wniosek, lecz Mikołajski zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – ten jednak przychylił się do decyzji samorządu Bydgoszczy.
Drugi wniosek to dzieło spółki Home 4 (powiązanej z Grupą Moderator) – dotyczył on działki przy ulicy Fieldorfa-Nila w Fordonie, na osiedlu Bohaterów. Na terenie pomiędzy SP nr 17 a szeregowcami przy ulicy Fiedlera (odkupionym od Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej) inwestor chciał wybudować czteropiętrowy blok z 135 mieszkaniami i 56 miejscami parkingowymi w garażu podziemnym. Kolejne 106 miejsc miałoby powstać wokół budynku. Pomysł wywołał sprzeciw okolicznych mieszkańców, którzy skutecznie wpłynęli na decyzję radnych – w listopadzie ubiegłego roku nie wyrazili oni zgody na realizację inwestycji.
Zobacz również:
Specustawa mieszkaniowa - odcinek trzeci. Miejsce akcji - ponownie Fordon
W grudniu do Urzędu Miasta Bydgoszczy wpłynął jednak trzeci wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na mocy zapisów specustawy. Złożyła go firma Dekrado Nieruchomości z Bydgoszczy. Wniosek dotyczy terenu przy skrzyżowaniu Akademickiej i Igrzyskowej w Fordonie – Dekrado odkupiło go od Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. We wniosku inwestor objaśnił, że chce wybudować na działce czteropiętrowy blok z 25 mieszkaniami. Na parterze budynku ma powstać żłobek niepubliczny. Wokół budynku planowana jest infrastruktura towarzyszącą wraz z placem zabaw. Początkowo inwestor zakładał, że wokół budynku powstanie 31 miejsc postojowych. 24 z nich zaprojektowano w formule platformy dwustanowiskowej mechanicznej zautomatyzowanej (np. Modulo). W marcu Dekrado przekazało jednak zmienioną wersję projektu, zakładającą budowę garażu podziemnego pod budynkiem, w którym powstać mają 24 miejsca parkingowe. Pozostałe siedem powstanie obok bloku.
Inwestor zapewnia, że wniosek spełnia zasady, określone w zapisach specustawy i standardach urbanistycznych. Nie jest też jego zdaniem sprzeczny ze studium uwarunkowań. Projekt nie jest natomiast zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Bohaterów – według niego teren działki Dekrado jest przeznaczony pod realizację zabudowy usługowej o charakterze nieuciążliwym. Dokument zezwala się na realizację budynku o maksymalnej wysokości do dwóch kondygnacji o wysokich walorach architektonicznych – a nie, jak chce inwestor, pięciokondygnacyjnego bloku.
Na środowej sesji rady miasta, w odróżnieniu od dwóch poprzednich, członkowie gremium zgodzili się na powstanie budynku przy skrzyżowaniu Akademickiej i Igrzyskowej. Za głosowało 20 radnych – wszyscy z Koalicji Obywatelskiej, od głosu wstrzymało się siedmiu radnych PiS, a czterech nie oddało głosu.
– W tym przypadku moja rekomendacja jest pozytywna, ponieważ według mnie projekt spełnia kryteria. Jesteśmy też mądrzejsi o wyrok sądu, który ustosunkował się m.in. do kwestii dostępności do terenów sportu – podkreślił prezydent Rafał Bruski. Przytoczył on wspomniany wyrok w sprawie skargi Daniela Mikołajskiego dotyczącej decyzji w sprawie terenu przy ulicy Twardzickiego. – Kto spełnia kryteria specustawy i lokalne standardy urbanistyczne, ma prawo skorzystać z specustawy – dodał Bruski.
Jak uzasadnił zastępca dyrektora wydziału administracji budowlanej Grzegorz Rosa, planowana inwestycja nie jest sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta Bydgoszczy. Dodał on, że inwestor będzie zobowiązany do przebudowy istniejącego chodnika w południowo-wschodniej części działki.
Podczas pytań od radnych, pojawił się wątek ogrodzenia terenu wokół przyszłego budynku – głos w tej sprawie zabrał prezydent. – Jestem przeciwnikiem grodzenia w miejscach, gdzie – ze względu na istniejącą zabudowę – dochodzi do przerywania ciągów pieszych, które skutkują konfliktami społecznymi. Każdy powinien sam decydować, czy chce się odgradzać, czy nie. W tym miejscu nie ma zagrożenia przerwania ciągów pieszych, gdyż powstaną nowe chodniki – dodał Bruski.
Opinie do wniosku złożyły cztery instytucje: Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna była przeciwko jego przyjęciu (wskazując brak zgodności ze studium), Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała opinie neutralną, a Wojewódzki Sztab Wojskowy i wojewódzki inspektorat sanitarny – pozytywne. Mieszkańcy nie przesłali do ratusza żadnych uwag odnośnie inwestycji.
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024