Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Specustawa mieszkaniowa – odcinek trzeci. Miejsce akcji – ponownie Fordon

Dodano: 10.01.2020 | 13:52

Na zdjęciu: Autorem projektu architektonicznego jest Dominik Skąpski.

Fot. Mat. UMB

Do bydgoskiego ratusza wpłynął trzeci wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na mocy tzw. specustawy mieszkaniowej. Tak jak w pozostałych przypadkach dotyczy on terenu w Fordonie. 

Ustawa z dnia 5 lipca 2018 roku o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących zakłada, że rada gminy może wydać odstępstwo na realizację inwestycji mieszkaniowej na terenie, który w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest przeznaczony na ten cel. Decyzję w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, na wniosek inwestora, ma wydawać za to rada miasta. Ustawa o ułatwieniach w realizacji inwestycji mieszkaniowych nie określa wymogów dostosowania wyglądu nowych mieszkań do otoczenia. Jej maksymalną wysokość określono na 14 kondygnacji naziemnych w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Zapisy specustawy mieszkaniowej w Bydgoszczy są dodatkowo regulowane wprowadzonymi w grudniu ubiegłego roku standardami urbanistycznymi. 

Do tej pory bydgoscy radni zajmowali się dwoma wnioskami dotyczącymi budowy bloków – oba dotyczyły Fordonu. W pierwszym przypadku dotyczył on  zagospodarowania terenu górki saneczkowej przy ulicy Twardzickiego w Fordonie. Prywatny inwestor Daniel Mikołajski, właściciel pośrednictwa obrotu nieruchomościami „Krymar” chciał tam wybudować trzypiętrowy budynek z 40 mieszkaniami, garażem podziemnym oraz parkingiem naziemnym na sześć miejsc postojowych.

Drugi wniosek to dzieło spółki Home 4 (powiązanej z Grupa Moderator) – dotyczył on działki przy ulicy Fieldorfa-Nila w Fordonie, na osiedlu Bohaterów. Na terenie pomiędzy SP nr 17 a szeregowcami przy ulicy Fiedlera (odkupionym od Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej) inwestor chciał wybudować czteropiętrowy blok z 135 mieszkaniami i 56 miejscami parkingowymi w garażu podziemnym. Kolejne 106 miejsc miałoby powstać wokół budynku.

Oba wnioski wzbudziły sprzeciw mieszkańców Fordonu. Mieszkańcy ulicy Fiedlera, z którą sąsiadować miał blok Home4 zaapelowali do radnych „o powstrzymanie uciążliwej inwestycji mieszkaniowej”. Jak argumentowali, inwestycja całkowicie zburzy istniejący ład urbanistyczny tej części osiedla, wpłynie negatywnie na sąsiadujące nieruchomości i doprowadzi do wycinki 150 drzew. Wskazują też, że inwestycja zamknie możliwość rozbudowy szkoły podstawowej nr 17 „co dla tak dużego osiedla, jakim jest Fordon, może stanowić istotną przeszkodę normalnego jego funkcjonowania z pożytkiem dla najmłodszych mieszkańców”. Plany inwestycji Krymaru na działce przy ulicy Twardzickiego także spotkały się z negatywną opinią sąsiadów – lokatorzy bloku Kazimierza Hoffmana 1 zwrócili się z prośbą do fordońskich radnych o głosowanie przeciw ustaleniu jej lokalizacji.

Specustawa mieszkaniowa - odcinek trzeci. Miejsce akcji - ponownie Fordon

Zobacz również:

Zobacz od środka budowę basenu w Fordonie

Rada miasta, wsłuchując się w społeczne niezadowolenie, odrzuciła oba wnioski. W uzasadnieniu uchwał czytamy, że zarówno Krymar, jak i Home4 błędnie interpretują ustalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i pominęli w opinii urbanistycznej zapisy dotyczące obszaru zieleni towarzyszącej terenom zainwestowanym. We wnioskach nie wskazano też terenów wypoczynku (co jest jednym z wymogów specustawy i standardów urbanistycznych dla miasta). Odpowiedzialna za treść uchwał Miejska Pracownia Urbanistyczna – powołując się na korespondencje z KPEC – udowodniła także, że projekty budynków nie mają prawidłowego powiązania z siecią ciepłowniczą.

W grudniu do Urzędu Miasta Bydgoszczy wpłynął jednak trzeci wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na mocy zapisów specustawy. Złożyła go firma Dekrado Nieruchomości z Bydgoszczy. Wniosek dotyczy terenu przy skrzyżowaniu Akademickiej i Igrzyskowej w Fordonie – jest to działka sprzedana przez Fordońską Spółdzielnie Mieszkaniową w zeszłym roku. Warto dodać, że podobna sytuacja dotyczyła terenu przy Fiedlera, który chciała zabudować spółka Grupy Moderator , gdyż on także został zakupiony w przetargu organizowanym przez FSM.

Dekrado chce wybudować na działce czteropiętrowy blok z 25 mieszkaniami. Na parterze budynku ma powstać żłobek niepubliczny. Wokół budynku planowana jest infrastruktura towarzyszącą wraz z placem zabaw. – Na terenie działki zaprojektowano łącznie 31 miejsc postojowych. 24 z nich zaprojektowano w formule platformy dwustanowiskowej mechanicznej zautomatyzowanej np. marki MODULO – informuje inwestor we wniosku. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w hali garażowej powstającego budynku w kompleksie Platanowy Park. W projekcie wskazano też jedno miejsce z ładowarką dla samochodów elektrycznych. Teren wokół budynku ma być ogrodzony.

Inwestor zapewnia, że wniosek spełnia zasady, określone w zapisach specustawy i standardach urbanistycznych. Nie jest też jego zdaniem sprzeczny ze studium uwarunkowań. Projekt nie jest natomiast zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Bohaterów – według niego teren działki Dekrado jest przeznaczony pod realizację zabudowy usługowej o charakterze nieuciążliwym. Dokument zezwala się na realizację budynku o maksymalnej wysokości do dwóch kondygnacji o wysokich walorach architektonicznych – a nie, jak chce inwestor, pięciokondygnacyjnego bloku.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
4 lat temu

Po to jest plan zagospodarowania żeby budować tak jak jest tam zapisane. Skończmy z samowola i stawianiem bloku na bloku bo nie jest przyjemnie oglądać sąsiada z na przeciwka.
Ps jeżeli firma dekrado nieruchomości jest powiązana z dekrado II a na to wygląda to może się jeszcze okazać że po wybudowaniu blok będzie wyglądał zupełnie inaczej.