Bydgoszcz
18C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H 18 • L 17
18C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
16C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeSpołecznicy dziękują mieszkańcom za głosowanie na baseny. Budowy zaczną się wcześniej?
07.12.2017 | 18:33

Społecznicy dziękują mieszkańcom za głosowanie na baseny. Budowy zaczną się wcześniej?

Dziś w Fordonie odbyła się konferencja poświęcona budowie przyszkolnych basenów.

Na zdjęciu: Wizualizacja obiektu, który powstanie przy ul. Marcina Kromera.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Dziś w SP 67 w Fordonie odbyła się konferencja, podczas której przedstawiciele szkoły oraz rad osiedli: Nowy Fordon, Miedzyń-Prądy oraz Leśne podziękowali mieszkańcom za udział w głosowaniu na kolejność budowy basenów. Podczas konferencji nawiązano też do dzisiejszej deklaracji władz miasta o przyspieszeniu realizacji obiektów.

Przypomnijmy: W październikowych konsultacjach dotyczących kolejności budowy pływalni mieszkańcy miasta wybrali lokalizację na osiedlu Tatrzańskim jako tę, w której basen powinien powstać jako pierwszy.  Według wstępnych planów budowa miała rozpocząć się w 2019 roku, lecz w dzisiejszym komunikacie prezydenta Rafała Bruskiego i przewodniczących klubów radnych PO i SLD pojawiła się deklaracja, że prace nad nowym fordońskim basenem ruszą już w przyszłym roku. Decyzja o złożeniu autopoprawki do budżetu miasta w tej sprawie spowoduje też przyspieszenie realizacji obiektu na Miedzyniu. W deklaracji, podpisanej przez Rafała Bruskiego oraz Marzenę Matowska i Ireneusza Nitkiewicza nie wspomniano jednak o pływalni na osiedlu Leśnym.


WIĘCEJ: Kompromis PO-SLD. Będzie poprawka ws. biletów i basenów


Na dzisiejszej konferencji poświęconej budowie basenów dyrektor SP 67 Marzena Mirowska i przewodniczący rad osiedli podziękowali mieszkańcom za aktywność w konsultacjach.

– Było to ogromne pospolite ruszenie. Miło nam, że wygraliśmy, ponieważ w tym roku obchodzimy 25-lecie placówki. Jest to ukoronowanie naszej pracy. Gratuluję oczywiście konkurentom i bardzo dziękuje za każdy oddany głos –  powiedziała Mirowska.

– Nigdy na Osiedlu Leśnym nie udało się zdobyć tylu głosów poparcia, co w przypadku konsultacji w sprawie basenów. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wzięło udział trzy tysiące mieszkańców, a na basen zebraliśmy 4,5 tysiąca głosów – przyznał reprezentujący Radę Osiedla Leśne Kornel Kopczyk.

– Dzisiaj mamy święto wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, a także społeczników, którzy wyszli do ludzi. Skoro w samej SP 67, w urnie zebrano blisko 12 tysięcy głosów, to jest to naprawdę wielka sprawa. Chciałem dziś powiedzieć kilka słów do społeczników – żebyśmy się nie poddawali, nie frustrowali, żebyśmy się razem wspierali, ponieważ patrzymy na Bydgoszcz czystym okiem. Bez polityki – stwierdził Piotr Wardowski z Rady Osiedla Miedzyń-Prądy.

Przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon Jan Kwiatoń skomentował wyniki, cytując myśl Jana Nowaka-Jeziorańskiego „Nie ma demokracji bez społeczeństwa obywatelskiego”. Podkreślił przy tym, że aktywne społeczeństwo jest najlepszym antidotum na wszelkie zawirowania.

– Społeczności lokalne nie spolaryzowały się i teraz jesteśmy razem. Działalność społeczna to pasmo porażek, od czasu do czasu uda się odnieść sukces. Za społecznikiem nikt się nie wstawi. Wspieramy się jednak nawzajem – powiedział Kwiatoń.

Podczas konferencji przedstawiciele rad osiedli skomentowali decyzję władz odnośnie przyspieszenia prac nad realizacją nowych pływalni. Przedstawiciel Rady Osiedla Leśnego wyraził nadzieję, że miasto uwzględni też w swoich zamierzeniach szybszą budowę basenu przy VII Liceum Ogólnokształcącym. Stwierdził, że plany powstania tego obiektu były wielokrotnie przesuwane, m. in. ze względu na wcześniejszą koncepcję budowy aquaparku w Myślęcinku.

– O Leśnym nikt nic nie powiedział. Chciałbym, aby władze miasta określiły datę początku prac, byśmy mogli spokojnie na nią czekać. Pływalnie miały być budowane co dwa lata – jakby tak miało być, nasz powstałby za osiem lat. W 2014 roku prezydent Rafał Bruski obiecał nam realizację tego basenu. Minęły trzy lata od tej obietnicy. Basen może powstanie jedenaście lat po jej wygłoszeniu. Apeluję do prezydenta i do radnych – ustalcie datę budowy na Leśnym. Czekamy na nasz basen z utęsknieniem – stwierdził Kopczyk.

Wraz z realizacją nowego basenu na Tatrzańskim przebudowie ma ulec teren przed salą gimnastyczną i fragment ulicy Jarużyńskiej. Nowa pływalnia będzie wyposażona w basen pływacki i wielofunkcyjny, zjeżdżalnie oraz trampolinę, wanny z hydromasażem, saunę, fitness i siłownię.


Powiązane treści