Bydgoszcz
2C
78% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 3 • L 1
3C
Wt
2C
Sr
4C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeSpotkanie posłanki Łośko z wójtem Osielska. Sypniewski zapewnia, że gmina nie planuje budowy oczyszczalni ścieków
oczyszczalnia osielsko
31.08.2021 | 09:31

Spotkanie posłanki Łośko z wójtem Osielska. Sypniewski zapewnia, że gmina nie planuje budowy oczyszczalni ścieków

Na zdjęciu: Posłanka Magdalena Łośko spotkała się z wójtem Osielska Wojciechem Sypniewskim w piątek, 27 sierpnia.

Fot. mat. prasowe

Posłanka Magdalena Łośko spotkała się z wójtem gminy Osielsko Wojciechem Sypniewskim. Tematem rozmów były plany budowy oczyszczalni ścieków w Żołędowie. Sypniewski zapewnił Łośko, że na chwilę obecną władze gminy nie prowadzą żadnych prac przygotowawczych związanych z budową oczyszczalni i priorytetem dla gminy jest porozumienie z Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją w kwestii opłat za odprowadzanie nieczystości.

Temat budowy oczyszczalni ścieków na terenie gminy Osielsko jest rozpatrywany od kilku lat. Plany takiej inwestycji były rozważane przy okazji sporu gminy z Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją w Bydgoszczy. Od kilku lat gmina otrzymywała bowiem faktury od spółki za dostarczanie złej jakości ścieków do oczyszczalni w Fordonie. MWiK twierdzi, że np. wartości siarkowodoru czy zawiesiny ogólnej znacznie przekraczają dopuszczalne normy – odmiennego zdania są władze gminy. Konflikt z bydgoską spółką sprawił, że władze Osielska powracały do pomysłu budowy oczyszczalni, rozpatrując kilka potencjalnych lokalizacji inwestycji.

Jednym z proponowanych miejsc był teren miejscowości Niwy – pomysłowi ulokowania tam oczyszczalni sprzeciwiał się radny Paweł Kamiński. W zeszłym roku, w odpowiedzi na jego interpelację wójt Osielska Wojciech Sypniewski poinformował, że lokalizacja oczyszczalni ścieków w Niwach jest „jedną z opcji, które są obecnie rozważane”. – Jednocześnie trwają rozmowy z MWiK Bydgoszcz, mające na celu nawiązanie dalszej współpracy. Jeśli rozmowy zakończą się pomyślnie to nie dojdzie do budowy oczyszczalni ścieków w naszej gminie – napisał wójt. Dodał też, że gmina „dołoży wszelkich starań, aby lokalizacja, która nie jest jeszcze wyznaczona nie budziła kontrowersji ze strony mieszkańców”. – Związane jest to również z szeroko pojętą ochroną środowiska – spuentował odpowiedź.


CZYTAJ WIĘCEJ: Gmina Osielsko wybuduje oczyszczalnię?


Teraz Sypniewski podtrzymuje swoje stanowisko. W piątek, 27 sierpnia spotkał się on z posłanką Magdaleną Łośko, która interweniowała w urzędzie gminy w reakcji na prośby mieszkańców Żołędowa, którzy obawiają się budowy oczyszczalni w rejonie ich domów. Jak dodała parlamentarzystka, przeprowadzenie kolejnej inwestycji w pobliżu ich miejsca zamieszkania znacząco pogorszy jakość ich życia.

Z informacji przekazanych przez wójta Sypniewskiego wynika, iż obecnie gmina negocjuje warunki dalszej współpracy ze spółką Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy. Wójt zapewnił jednocześnie, że na chwilę obecną władze gminy nie prowadzą żadnych prac przygotowawczych związanych z budową oczyszczalni i priorytetem dla gminy jest porozumienie z Bydgoszczą – informuje Łośko. Posłanka zapewniła też mieszkańców, że „na bieżąco będzie monitorowała sprawę”. – Jako członek sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa nadzorować również będzie projekt tzw. „ustawy odorowej”, której celem ma być ograniczenie możliwości przeprowadzania inwestycji powodujących uciążliwość zapachową w bliskiej odległości zabudowy mieszkalnej – informuje jej biuro poselskie.

Na spotkaniu z posłanką Koalicji Obywatelskiej mieszkańcy Żołędowa zwrócili uwagę na już występujące uciążliwości – bliskość trasy S5 oraz siedzibę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Oburzenie osób zamieszkujących okolicę bazy LPR budzi fakt przeprowadzania lotów szkoleniowych w godzinach nocnych – do tematu wrócimy w najbliższych dniach.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
4 miesięcy temu

od ilu lat nie płacą ? Stale słyszę ,że negocjują. Wstrzymać odbiór ścieków i niech utoną we własnych fekaliach

jan
jan
4 miesięcy temu

W Białych Błotach już zdążyli wybudować oczyszczalnie tak trochę uruchomić parę lat trochę oczyszczać, zamknąć rozkraść i zburzyć. Teraz kombinują z jakąś podczyszczalnią ile pieniędzy wyrzucili w błoto białobłockie a wy tam w Osielsku nic robicie.

Powiązane treści