Bydgoszcz
2C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 3 • L 1
2C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
6C
Pt
5C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleStart Pruszcz niespodziewanym beniaminkiem. W IV lidze pojawi się z nową trybuną
05.06.2020 | 10:18

Start Pruszcz niespodziewanym beniaminkiem. W IV lidze pojawi się z nową trybuną

Na zdjęciu: W Pruszczu toczą się prace związane z budową nowej trybuny.

Fot. UG Pruszcz

Start Pruszcz dość niespodziewanie awansował do IV ligi. W klubie przyznają, że sami nie zakładali tak dobrego wyniku.

Jeszcze po 13. kolejce klasy okręgowej miejsca premiowane awansem w grupie 1 zajmowały zespoły Polonii Bydgoszcz i Elany II Toruń. Na finiszu rundy jesiennej dotychczasowi liderzy potracili jednak punkty i zimę na dwóch pierwszych miejscach spędziły drużyny Startu Pruszcz i Wdy Świecie. Później wybuchła epidemia koronawirusa, rozgrywki najpierw zawieszono, a następnie uznano za zakończone i to właśnie Start i Wda dość niespodziewanie awansowały do IV ligi.

My awansu w tym roku w ogóle nie zakładaliśmy – przyznaje prezes klubu Adam Góral. Były bramkarz jest z klubem związany od wielu lat w różnych rolach. Pięć lat temu zespół z Pruszcza spadł do A klasy i mało kto spodziewał się, że tak szybko wywalczy historyczny awans do IV ligi. W sezonie 2018/2019 Start zbudował mocny zespół i wtedy rzeczywiście liczył, że uda mu się wraz z Zawiszą awansować, ale w niedawno zakończonych rozgrywkach aż tak ambitnych planów nie było. Góral przyznaje, że przed rokiem zespół wydawał się mocniejszy. Drużyna prowadzona w tym sezonie przez Marcina Wanata miała co prawda uplasować się w czołówce, ale napięcia na awans nie było.

Zebrała się fajna ekipa, która stworzyła kolektyw. Cieszymy się z awansu, ale też byliśmy tego zdania, że wolelibyśmy go wywalczyć na boisku, a w takiej sytuacji byliśmy nawet bardziej za anulowaniem sezonu niż uznaniem wyników – mówi prezes Góral. On może czuć się wyjątkowo specyficznie. Jest bowiem także szkoleniowcem KKP Rem Marco Bydgoszcz, które decyzją PZPN zostało relegowane do I ligi. W przeciwieństwie do rozgrywek męskich, w piłce nożnej kobiet zdecydowano bowiem, że będą obowiązywać nie tylko awanse, ale też spadki.

W nowym sezonie Start będzie chciał utrzymać się w IV lidze. Góral deklaruje, że klub nie będzie tworzył kominów płacowych i na siłę ściągał lepszych zawodników. Poszukiwać będzie za to młodzieżowców. Zdaniem prezesa, przepis o grze dwóch zawodników do lat 21 nie sprawdza się w przypadku mniejszych klubów. – W takich miejscowościach jak nasza jest problem ze stworzeniem grup młodzieżowych, a co dopiero z wychowaniem kogoś do gry w seniorach. Gdy już pojawi się ktoś bardziej utalentowany, to szybko trafia do lepszych klubów, co oczywiście jest słuszne. Ostatnio dwóch naszych zawodników przeniosło się do MUKS-u i Chemika – wyjaśnia Góral, dodając, że często oczekiwania młodych piłkarzy są nieadekwatne do ich umiejętności.

W nowym sezonie IV liga liczyć będzie 21 zespołów. Zagrożonych spadkiem będzie minimum 6 drużyn (jeśli z III ligi spadłyby Unia Janikowo i Pomorzanin Toruń – to nawet 8). – Patrząc na te drużyny, to jest 5-6 klubów, które są mocne i będą szukać III ligi. Z większością możemy jednak powalczyć. Na pewno nie będziemy chłopcem do bicia – mówi Góral.

Piłkarze Startu najprawdopodobniej wrócą do gry na odnowionym stadionie. Trwa budowa nowej trybuny dla nieco ponad 200 osób. Dotychczasowa została już wyburzona. Inwestycja związana jest z budową nowej hali widowisko-sportowej. Wyremontowane zostanie też najbliższe otoczenia stadionu, a w planach jest również budowa nawodnienia murawy. – Gmina inwestuje w rozwój sportu. Wszyscy ogromnie cieszą się z awansu i jesteśmy bardzo dumni z naszej drużyny – mówi Justyna Kucharko, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Pruszczu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści