[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Startuje cykl letnich koncertów nad Kanałem Bydgoskim. Pierwszy już jutro!

Dodano: 18.06.2021 | 12:13

Na zdjęciu: Koncerty odbędą się w różnych miejscach w rejonie Kanału Bydgoskiego.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Tego lata nad Kanałem Bydgoskim odbędzie się cykl koncertów plenerowych. Projekt „Kanał Kultura” ma na celu ożywienie urokliwych terenów nad drogą wodną, ale też przypomnienie o jego niezwykłej historii. Inauguracja akcji nastąpi w tę sobotę, 19 czerwca i będzie połączona z otwarciem Centrum Edukacyjno – Społecznego i nowej siedziby Muzeum Kanału Bydgoskiego przy ulicy Staroszkolnej 10.

„Kanał Kultura” to projekt społeczny realizowany w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jest to cykl koncertów plenerowych wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Jak podkreślają organizatorzy, poza oczywistymi celami akcji jak rozrywka i rekreacja, ma ona na celu przypomnienie ciekawej historii Kanału Bydgoskiego – unikatowego w tym regionie Europy szlaku wodnego. Pomysł zdobył przychylność mieszkańców, uzyskując w dwóch edycjach największą liczbę głosów jako projekt społeczny.
W 2019 było to 1035 głosów, a w ubiegłym roku aż 1601 głosów. Pierwsza edycja nie odbyła się jednak z uwagi na pandemię. Liczba głosów pokazuje bardzo dużą aprobatę bydgoszczan, aby tereny nad kanałem znów tętniły życiem kulturalnym – podkreśla Dariusz Smól, przedstawiciel organizatorów.

Zamierzamy odwołać się do urokliwych wspomnień o bydgoszczanach, którzy na letnisko wybierali właśnie tereny wzdłuż Kanału, gdzie organizowano pikniki, wędrówki, wioślarskie przejażdżki w umiejscowionych nad wodą kawiarniach i ogródkach spotykały się całe rodziny. Ten stan sprzed stu lat zamierzamy przywrócić miastu i jego mieszkańcom, czemu już służą liczne odnowione odcinki nabrzeża, siłownie zewnętrzne oraz marina przy Klubie Sportowym „Gwiazda” – przekazują społecznicy.

Pierwszy koncert odbędzie się już w najbliższą sobotę, 19 czerwca 2021 roku, przy fontannie na bulwarze Sebastiana Malinowskiego i ulicy Kanałowej. O godzinie 16:00 wystąpi Emilia Hamerlink Jazz Band z występem „Lata dwudzieste, lata trzydzieste nad Kanałem Bydgoskim”. Inauguracja cyklu koncertów zbiegnie się w czasie z otwarciem Centrum Edukacyjno – Społecznego i nowej siedziby Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego przy ul. Staroszkolnej 10 w dniu 19 czerwca. Muzeum będzie można zwiedzać od godziny 17:00 do 21:00 – w ramach otwarcia przewidziano też występy grup rekonstrukcyjnych i promocję albumu „Pozdrowienia znad starego Kanału Bydgoskiego”.

Kolejna impreza odbędzie się 25 czerwca o godzinie 19:00 na polanie przy budynku KS Gwiazda ul. Bronikowskiego 45, w pobliżu VI śluzy. Na scenie pojawi się Sara Kordowska z zespołem oraz największa gwiazda Kanału Kultura – Czesław Mozil & Grajkowie Przyszłości. Dzień później (26 czerwca) w tym samym miejscu wystąpi Mikołaj Macioszczyk i Goście.


CZYTAJ TAKŻE: Znamy wyniki konsultacji w sprawie kolejności inwestycji. Wysokie miejsce rewitalizacji Kanału Bydgoskiego


Lipcowa odsłona Kanału Kultura odbędzie się 11 lipca w ogrodach francuskich przy Galerii Miedzyń (wejście od strony ul. Spacerowej i Nakielskiej). O 12:00 zaplanowano koncert „Zagadek kilka Morskiego Wilka”, czyli szanty dla dzieci nad Kanałem Bydgoskim w wykonaniu grupy Zejman & Garkumpel, a o 19:00 występ „Nad pięknym modrym Kanałem…” w wykonaniu Justyny Gęsickiej, Krzysztofa Zimnego i Kwartetu Unico. Zakończenie akcji zaplanowano na 29 sierpnia: o godzinie 21:00 na polanie przy budynku KS Gwiazda odbędzie się kino plenerowe.

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Serdecznie zapraszamy – przekazują organizatorzy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments