Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zmiany w Starym Fordonie. Ostatnie prace nad Promenadą, są już nowe ławki

Dodano: 15.09.2023 | 19:54

Na zdjęciu: Na samej Promenadzie nastąpił montaż elementów małej architektury: ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe. Warto jednak zaznaczyć, że ławki różnią się odcieniem od śmietników.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

W Starym Fordonie kończy się rewitalizacja ulic i terenów nad Wisłą. Na położonej wzdłuż Wisły pieszo-rowerowej promenadzie ustawiono nowe ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci. Gotowe są już pierwsze atrakcje: skatepark, pumptrack czy ścianki wspinaczkowe; trwa też montaż urządzeń na placu zabaw. Rozpoczynają się także nasadzenie drzew i krzewów.

Przebudowa ulicy Promenada i całego nabrzeża Wisły to jeden z wielu elementów rewitalizacji Starego Fordonu. Inwestycja warta 32 miliony złotych powoli dobiega końca. W jej ramach przebudowano uliczki pomiędzy Bydgoską a Wisłą, w tym wspomnianą Promenadę. Od mostu Fordońskiego do ulicy Frycza-Modrzewskiego powstała ulica z chodnikami i miejscami parkingowymi, a od zejścia nad rzekę do wału wiślanego szeroki ciąg pieszo-rowerowy.

Przy nowej Promenadzie powstają nowe tereny rekreacyjne. Po wschodniej stronie Frycza-Modrzewskiego powstał pumptrack stworzony dla rowerzystów czy rolkarzy. Między pumptrackiem a Wisłą powstaje boisko do siatkówki plażowej i ścieżka dydaktyczna. Po drugiej stronie zejścia nad rzekę (bliżej mostu) powstaje właśnie plac zabaw i strefa fitness. Wykonano też większość robót przy skateparku i ściankach wspinaczkowych dla dzieci. Nadal trwają też prace brukarskie i roboty przy schodach prowadzących do nabrzeża.

Zmiany w Starym Fordonie. Ostatnie prace nad Promenadą, są już nowe ławki

Zobacz również:

Alternatywa dla Szubińskiej już gotowa. To długo wyczekiwana droga!

Na samej Promenadzie nastąpił montaż elementów małej architektury: ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe. Warto jednak zaznaczyć, że ławki różnią się odcieniem od śmietników. W ramach inwestycji powstaje też zabezpieczenie przed wysokim stanem rzeki: mobilna zapora przeciwpowodziowa przy ul. Frycza-Modrzewskiego i w miejscach, w których piesi będą schodzić w kierunku Wisły.

Miejsca te będą przygotowane na wypadek nadejścia wysokiej wody tak, by szybko można je było zabezpieczyć. Zgodnie z projektem służyć będą do tego kompozytowe, stalowe albo drewniane elementy, które osadzone zostaną na prowadnicach oraz specjalne fartuchy w kształcie walca wypełniane wodą (w miejscach ciągów pieszych i rowerowych). Decyzję o ich zamontowaniu podejmować będzie Wydział Zarządzania Kryzysowego, który posiada najlepsze informacje na temat zagrożeń. Na co dzień elementy te nie będę widoczne – informuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Miasto informuje, że rozpoczęto też duży pakiet prac związanych z nasadzeniami drzew i krzewów. – Do końca roku pojawią się w tej części Bydgoszczy między innymi wierzby, lipy, klony i dęby. Zdecydowaliśmy się też na dodatkowe nasadzenia krzewów wzdłuż pieszo-rowerowej promenady – informuje biuro prasowe magistratu. Wzdłuż zrewitalizowanej ulicy Promenada, Nad Wisłą czy Filomatów zasadzonych zostanie łącznie ponad 130 drzew: wśród nich znajdą się między innymi charakterystyczne dla terenów zalewowych wierzby, a także częściej sadzone w mieście klony, lipy i dęby. Na skarpach zasadzonych zostanie kilka tysięcy kolorowych krzewów oraz innych roślin. Powstaną skupiska tawuł, irgi, róż okrywowych, bzów, jałowców płożących czy ozdobnych porzeczek.

– Na finiszu zdecydowaliśmy się jeszcze rozszerzyć pakiet nasadzeń o dodatkowe skupiska krzewów, szczególnie w obrębie pieszo-rowerowej ścieżki. Pojawi się przy niej ponad 2600 egzemplarzy róż okrywowych, kosodrzewin i płożących jałowców. Wykonawców zawsze zobowiązujemy też do pielęgnacji roślin przez okres 12 miesięcy od daty odbioru nasadzeń oraz wymiany nasadzonych drzew w przypadku obumarcia – wyjaśnia ratusz, który zapowiada także instalację tablic informacyjnych podkreślających bioróżnorodność tego terenu należącego do europejskiej sieci obszarów chronionych „Natura 2000”.

Zakończenie tej części rewitalizacji Starego Fordonu planowane jest na październik. Pełnomocnik prezydenta ds. rewitalizacji tej części Bydgoszczy – wiceprezydent Mirosław Kozłowicz – zapowiedział, że będą czynione starania o realizację portu dla jednostek pływających, który miałby powstać tuż obok mostu Fordońskiego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments