Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 11 • L 10
12C
Nd
15C
Pon
16C
Wt
18C
Sr
18C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeStary Fordon świętuje koniec remontu Bydgoskiej i otwarcie Dobrodzielni. „To początek rewitalizacji” [ZDJĘCIA]
09.08.2019 | 23:07

Stary Fordon świętuje koniec remontu Bydgoskiej i otwarcie Dobrodzielni. „To początek rewitalizacji” [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Błażej Bembnista

Najbardziej oczekiwany remont drogi w Bydgoszczy dobiegł końca. Po siedmiu miesiącach prac ulica Bydgoska zyskała nową nawierzchnię, chodniki i oświetlenie. Oddanie jej do użytku nastąpi za kilka dni, ale już w piątek (9 sierpnia) mieszkańcy Starego Fordonu świętowali koniec remontu. Podczas uroczystości otwarto też Dobrodzielnię Wisła.

Prace na ulicy Bydgoskiej i przyległych do niej uliczkach rozpoczęły się w lutym tego roku. Po siedmiu miesiącach od startu inwestycja została zakończona. Wykonawca – firma Strabag – ułożyła na jezdni nawierzchnię asfaltową, z kolei na chodnikach zastosowano duże płyty betonowe. Ważną zmianą przeprowadzoną w trakcie remontu był też montaż nowych, stylizowanych słupów oświetleniowych i skablowanie sieci energetycznych – wcześniej budynki przy ważnej ulicy Starego Fordonu były zasilane linią napowietrzną. Bydgoska zyskała też miejsca parkingowe, a przy synagodze wyznaczono miejsca na ławki i postawiono stylizowaną pompę, przypominając o tym, że w czasach gdy Fordon był osobnym miastem właśnie w tym miejscu można było pobierać wodę.

W piątek, 9 sierpnia Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zorganizowało uroczyste zakończenie prac budowlanych na Bydgoskiej. Podczas niej przedstawiciele organizacji podziękowali firmie Strabag oraz przedstawicielom Rady Miasta za pomoc i realizacje remontu. A nie byłby on możliwy, gdyby nie przeprowadzona w 2014 roku blokada Bydgoskiej. Bunt mieszkańców Starego Fordonu zaowocował nie tylko przyspieszeniem inwestycyjnym, ale też założeniem Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.

Ulica Bydgoska to początek prawdziwej rewitalizacji. My się teraz nie zatrzymamy

– podkreślił prezes SMSF Rafael Prętki. Uwaga mieszkańców Fordonu będzie teraz skupiona na zmianach w obrębie nabrzeża Wisły, które mają się rozpocząć w przyszłym roku. Ponadto, w najbliższych miesiącach będą trwały przygotowania do modernizacji Rynku – jak zapowiedział Prętki, na placu powstanie wodotrysk, a znajdujący się obecnie w centrum rynku pomnik zostanie wyremontowany i przeniesiony bliżej kościoła. Znikną też istniejące obecnie miejsca parkingowe. – Rynek ma być dla ludzi – podkreślił prezes.

Kiedy wyremontowana ulica zostanie oddana do użytkowania? Pracownicy firmy Strabag złożyli już wszelkie niezbędne dokumenty z informacjami o zakończeniu prac w siedzibie zarządu dróg. Drogowcy mają teraz 14 dni na odbiór ulicy i wydanie zezwolenia na jej przywrócenie do ruchu. Jest bardzo prawdopodobne, że formalności zostaną dopełnione już w ten wtorek, co pozwoli na powrót na Bydgoską nie tylko aut, ale i autobusów linii 65, 75, 81, 82 i 33N.

Uroczyste zakończenie remontu Bydgoskiej było też okazją do otwarcia Dobrodzielni Wisła. To kolejne już miejsce w Bydgoszczy, w którym można zostawić nadmiar jedzenia, by podzielić się z potrzebującymi. Jednak formuła Dobrodzielni będzie wykraczać poza funkcję jadłodzielni – w dawnej hydroforni przy ulicy Piekary będzie można zostawić też ubrania, książki czy zabawki. Punkt będzie prowadzony przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu oraz 5 Bydgoską Drużynę Harcerską.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments