[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Przy Focusie stanęły pierwsze w Polsce bezpieczne stojaki rowerowe. Jak to działa? [WIDEO]

Dodano: 30.09.2022 | 21:06

Na zdjęciu: Inteligentne stojaki rowerowe stanęły przy wejściu do CH Focus od strony Bazyliki.

Fot. mat. prasowe

W Bydgoszczy zamontowano pierwsze w Polsce bezpieczne stojaki rowerowe – Bikeep. Stanęły one przy CH Focus, a ich operatorem jest bydgoska firma Rowerado. Parkowanie jest całkowicie darmowe: by z niego skorzystać wystarczy karta płatnicza lub aplikacja.

Inteligentne stojaki rowerowe stanęły przy wejściu do CH Focus od strony Bazyliki. To, że wzięły się one w tym miejscu, to w sporej cześć zasługa Josa Mullera, prezesa bydgoskiej firmy Rowerado. Pochodzący z „rowerowej mekki”, czyli Holandii Muller od 25 lat mieszka nad Brdą i zauważył, że jednoślady są z roku na rok bardziej popularne, co rodzi coraz większy problem z ich parkowaniem. Szukając jego rozwiązania, znalazł estońskiego producenta inteligentnych stojaków Bikeep. – Kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy współpracę – przyznał.

Pojawienie się pionierskiego patentu na parkowanie rowerów to także zasługa firmy Atrium, czyli właściciela bydgoskiego CH Focus. Jak dodał Muller, Atrium kontaktował się z Bikeep, by stworzyć jak najlepsze warunki dla klientów, którzy coraz częściej wybierają się na zakupy, korzystając z dwóch kółek. Wspólny cel zjednoczył Rowerado i Focusa. Pierwsze stojaki stanęły kilka dni temu – Muller liczy, że to dopiero początek i kolejne stojaki pojawią się nie tylko przy innych wejściach do bydgoskiego centrum handlowego, ale także przy innych centrach zarządzanych przez Atrium.

Cieszymy się, że naszymi wspólnymi staraniami udało się zrealizować stację jeszcze w tym roku. Czeka ją wielki sukces i na pewno będę ją polecać władzom innych centrów Atrium – powiedziała podczas oficjalnego otwarcia stacji Martyna Gowor, zastępczyni dyrektora CH Focus Bydgoszcz.

Jak działają stojaki Bikeep od Rowerado? Zobacz wideo

Stojaki Bikeep składają się z mocnego ramienia i zabezpieczenia alarmem. Rowerado przekonuje, że dla użytkownika są bardzo proste w obsłudze, choć na początku trzeba się do nich przyzwyczaić. By skorzystać ze stacji, potrzebna jest albo aplikacja Bikeep, albo karta z systemem RFID/NFC – czyli karta płatnicza lub Bydgoska Karta Miejska. Należy przyłożyć kartę do czytnika: gdy na czytniku zapalą się zielone lampki, to znaczy, że karta stała się naszym „kluczem” do otwarcia stojaka. Wówczas należy zaparkować rower pod ramą stojaka i zamknąć. – Otwieramy tym samym sposobem, jak zamykaliśmy stojak – tłumaczy prezes Rowerado. Warto dodać, że parkowanie rowerów z użyciem nowych stojaków jest całkowicie darmowe.

Szef Rowerado liczy, że oferowane przez firmę stojaki pojawią się nie tylko przy sklepach, ale też w ramach inwestycji samorządowych czy przy zakładach pracy. – To projekt bezpieczny dla naszych jednośladów. Będziemy mu kibicować – przyznał Tomasz Dobrowolski, koordynator akcji Rowerowa Stolica Polski czy aplikacji Aktywne Miasta z ramienia Urzędu Miasta Bydgoszczy. Czy kibicowanie może oznaczać, że za jakiś czas takie stojaki pojawią się na ulicach miasta i stworzą nowy, wygodny system parkowania nie tylko rowerów, ale i hulajnóg?

CZYTAJ TAKŻE: Hulajnogi zablokowały ratusz! Bydgoski Ruch Miejski walczy o uporządkowanie ich parkowania

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leo
Leo
5 miesięcy temu

Oglądaj to nie widać żeby było to tak bardzo łatwe, jak opisują ale….