Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Stuletni kościół na Szwederowie przechodzi renowację

Dodano: 15.04.2024 | 11:57

Na zdjęciu: Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie ma 100 lat.

Fot. Mariusz Guć/Wikimedia Commons/archiwum

Trwa remont elewacji kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. Świątynia mieści się przy ulicy Ugory. Renowacja wykonywana jest z okazji stulecia istnienia parafii i finansowana jest z pieniędzy parafialnych. Uroczystość uwieczniająca tę okoliczność zaplanowana jest na kwiecień. Z tej okazji nad głównym wejściem zainstalowano już cyfry tworzące liczbę 100.

Setna rocznica wydzielenia wspólnoty na Szwederowie z parafii farnej przez ówczesnego prymasa ks. Edmunda Dalbora przypadła dokładnie 10 kwietnia. Sama świątynia powstawała w latach 1926-1928. Od tego czasu była ośrodkiem krzewienia polskiej kultury oraz świadkiem wielu historycznych wydarzeń – np. zbrodni na ludności polskiej. 10 września 1939 roku niemieccy żołnierze rozstrzelali 21 osób wychodzących z kościoła. Po II wojnie światowej powstał pomnik upamiętniający to zdarzenie.

Mimo tragedii we wrześniu 1939 roku, w czasie okupacji księża z kościoła przy Ugory kontynuowali spowiadanie wiernych oraz sprawowanie nabożeństwa w języku polsku, pomimo zakazu okupantów.

W poprzednich latach parafii na Szwederowie udało się wyremontować wnętrze kościoła: w ubiegłym roku przeprowadzono gruntowne malowanie ścian oraz filarów. Dwa lata wcześniej odnowiono płaskorzeźbę patronki świątyni, znajdującej się na wieży kościoła. Odzyskała wtedy pierwotne kolory, które skrywane były pod wieloma warstwami farb i kurzu.

Obecnie trwa remont elewacji świątyni. Poza elewacją, remontowane są też żyrandole z bocznych łuków kościoła.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments