Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Susza rolnicza 2023. Co zrobić ze szkodami?

Dodano: 02.07.2023 | 09:00

Na zdjęciu: Stwierdzono zagrożenie suszą rolniczą.

Fot. Gmina Sepólno Krajeńskie

Trwa susza rolnicza. Można składać wnioski o oszacowanie szkód.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi utworzyło System Monitoringu Suszy Rolniczej. Podaje on informacje dotyczące bilansu wodnego w okresie sześciu dekad. Prowadzony jest on przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Na podstawie tego systemu stwierdzono zagrożenie suszą rolniczą m.in. w Sępólnie Krajeńskim.

Producenci rolni mogą składać wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. W tym celu muszą oni również posiadać Profil Zaufany oraz złożyć jeszcze jeden wniosek o przyznanie płatności, w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym wystąpiła susza. Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym. Następnie jest on przekazywany do zatwierdzenia przez Wojewodę i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń.

Szkodę rolniczą można zgłaszać za pośrednictwem strony aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign. Tam znajdują się informacje o wysokości i zakresie szkód. Zbiór plonów nie ma wpływu na szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments