Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 19 • L 19
16C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIŚwięto Starego Fordonu 2016
27.05.2016 | 18:29

Święto Starego Fordonu 2016

Mieszkańcy Fordonu pokażą, że warto ich odwiedzać częściej.

Na zdjęciu: Stary Fordon widoczny z mostu nad Wisłą

Fot. Pit1233 / wikipedia (wolny dostęp)

11-12 czerwca – w tych dniach odbędzie się druga edycja imprezy określanej jako Święto Starego Fordonu. Zeszłoroczne atrakcje przyciągnęły do Fordonu wielu bydgoszczan oraz mieszkańców regionu. Czym w tym roku zachęcają organizatorzy? 

Stworzenia imprezy na tak wielką skalę podjęli się członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, do którego należą osoby pragnące poprawić wizerunek i jakość życia w Starym Fordonie. Przede wszystkim są to mieszkańcy tego rejonu Bydgoszczy. Organizują oni wiele wydarzeń nie tylko dla swoich sąsiadów, ale również dla innych chętnych osób. Jedną z takich imprez jest Święto Starego Fordonu, której celem jest pokazanie przybyłym osobom piękna Fordonu oraz potencjału tego miejsca.

W trakcie imprezy odbędzie się dwudniowa inscenizacja historyczna, podczas której zaprezentowane zostaną rekonstrukcje walk, do jakich doszło 17 września 1944 na terenie Holandii. Udział w bitwie brali również Polacy. Przy wyborze tematyki uwzględniono przede wszystkim warunki terenowe w Starym Fordonie, przy pomocy których będzie można przedstawić bitwę w ciekawy i nieznany dotąd sposób. Planowane z wielkim rozmachem widowisko militarne zaprezentowane zostanie w rejonie Wisły, ulicy Bydgoskiej i terenów nadwiślańskich. W trakcie inscenizacji będzie można zobaczyć amerykański czołg Stuart oraz inne pojazdy i broń używaną przez walczące w bitwie osoby.

Niewątpliwie taka lekcja historii to główna atrakcja obchodów Święta Starego Fordonu, lecz nie jedyna! Osoby uczestniczące w wydarzeniu będą mogły m.in. skorzystać z przelotu balonem, zwiedzić Zakład Karny, zobaczyć pokazy lotnicze, obejrzeć kabaret oraz wziąć udział w Jarmarku Starofordońskim. Nie zabraknie również występów muzycznych, akrobatycznych, artystycznych itd. Zaprezentują się polscy i zagraniczni artyści w różnym wieku. Impreza odbędzie się w tym samym czasie w dwóch miejscach: na rynku w Starym Fordonie oraz na nadbrzeżu Wisły. Początek zaplanowano na godz. 11:00.

Dokładny program imprezy znajduje się na wydarzeniu promującym Święto Starego Fordonu 2016 na Facebooku. Tam też stopniowo odkrywane są wszystkie atrakcje zaplanowane przez organizatorów.


Powiązane treści