Bydgoszcz
18C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 18 • L 16
22C
Sr
25C
Czw
26C
Pt
28C
Sob
28C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISzabla Kilińskiego dla prezydenta miasta [ZDJĘCIA]
19.05.2017 | 14:39

Szabla Kilińskiego dla prezydenta miasta [ZDJĘCIA]

Szablę Kilińskiego otrzymało do tej pory zaledwie kilkanaście osób w województwie kujawsko-pomorskim.

Na zdjęciu: Szabla Kilińskiego, jej miniaturka oraz Certyfikat - to wyróżnienie nadawane jest za szczególne zasługi dla Rzemiosła.

Fot. Stanisław Gazda

W Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy trwa Sprawozdawczo – Wyborcze Walne Zgromadzenie Delegatów Izby. W trakcie oficjalnej części zostały wręczone zasłużonym rzemieślnikom odznaczenia państwowe.

Postanowieniem Prezydenta RP o nadaniu odznaczeń, na wniosek Wojewody Kujawsko-Pomorskiego za zasługi na rzecz rozwoju rzemiosła Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został  Sławomir  Szatkowski – Prezes Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali: Andrzej Koziński i Mariusz Piotrowski. Za zasługi w działalności społecznej, za wkład w rozwój rzemiosła w Polsce  Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali także: Jan Gimbut i Marian Kudłacz. Złote Medale za Długoletnią Służbę otrzymali: Grzegorz Krajewski i Bogdan Roszewski. Srebrny medal wręczony został Tomaszowi Zygowskiemu.

Miało też miejsce niecodzienne wydarzenie – wręczenia Prezydentowi Miasta Bydgoszczy – Rafałowi Bruskiemu najwyższego odznaczenia rzemieślniczego – Szabli Kilińskiego. Prezydent został doceniony za otwartość, wspieranie lokalnej przedsiębiorczości rzemieślniczej oraz współpracę na rzecz działań edukacji zawodowej. Taką samą szablę otrzymał Starszy Cechu Rzemiosł Różnych Piotr Jóźwiak z Inowrocławia.

Szabla Kilińskiego, ustanowiona uchwałą Kongresu Rzemiosła Polskiego w 1998 roku,  jest repliką karabeli polskiej z XVIII wieku wykonana w skali 1:1 wraz z miniaturką oraz legitymacją. Tę odznakę nadaje Kapituła, w skład której wchodzą członkowie Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła. Na terenie działania Kujawsko – Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy to najwyższe rzemieślnicze odznaczenie otrzymało jedynie kilkanaście osób.

Podczas WZD KPIRiP rozstrzygnięte zostały także wyniki konkursu „Rzemieślnik Roku”  oraz wyniki konkursu „Jakie znasz zawody ?”  dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i  gimnazjalnych.

 

 


Powiązane treści