Bydgoszcz
10C
81% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 10 • L 9
13C
Wt
16C
Sr
17C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaSzkoła na Bajce jednak pozostanie? Urząd miasta ma nową propozycję
centrum kultury fordon
14.02.2017 | 13:03

Szkoła na Bajce jednak pozostanie? Urząd miasta ma nową propozycję

Zdania na ten temat są podzielone.

Na zdjęciu: Zespół Szkół nr 35 znajduje się przy ulicy Gawędy 5.

Fot. JW

Już nie centrum kultury, a filia Szkoły Podstawowej nr 65 – to nowy pomysł władz miasta dotyczący przyszłości obiektu przy ul. Gawędy 5 w Bydgoszczy. Ta propozycja miała ostudzić negatywne emocje panujące w Fordonie, lecz, można powiedzieć, że rozbudziła je jeszcze bardziej. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Przedstawiciele kultury w budynku Gimnazjum nr 3 w Fordonie. „To nie jest poszukiwanie lokum dla MCK”

Według pierwotnego projektu nowej sieci szkół, Zespół Szkół nr 35 po wygaszeniu gimnazjum przekształci się w czteroletnie XIII Liceum Ogólnokształcące. Społeczność szkoły od kilku tygodni apeluje o to, by w tym budynku utworzyć małą osiedlową podstawówkę. Urząd miasta zaproponował natomiast, by powstało tam  Centrum Kultury w Fordonie oraz samorządowa szkoła muzyczna I stopnia funkcjonująca w godzinach popołudniowych. Taka informacja podzieliła mieszkańców Fordonu. CZYTAJ WIĘCEJ 

Nieco ponad tydzień przed podjęciem decyzji dotyczącej nowej sieci szkół, władze Bydgoszczy przedstawiły nową możliwość: „Osiedle Bajka nadal pozostanie w obwodzie Szkoły Podstawowej nr 65, jednak szkoła ta będzie miała możliwość prowadzenia zajęć również w budynku przy ul. Gawędy. To rodzice z tego osiedla, po zakończeniu naboru do klas pierwszych, zapoznają się z lokalizacją i infrastrukturą obu budynków: przy ul. Duracza oraz Gawędy i wybiorą miejsce nauki dla swojego dziecka. Jeśli spośród chętnych rodziców uda się utworzyć cała klasę, dzieci z tej klasy będą uczyły się budynku ZS 35 przy ul. Gawędy” – czytamy w propozycji przygotowanej przez urząd miasta. Pomysł ten ma zostać przedstawiony radnym podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Bydgoszczy zaplanowanej na 22 lutego. Jednak tego dnia radni muszą podjąć już uchwały intencyjne dotyczące nowej sieci szkół.

Propozycja, aby uczniowie SP 65 mieli możliwość nauki w budynku przy ul. Gawędy, jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rodziców i pozwala na podjęcie przez nich decyzji o miejscu kształcenia dziecka zgodnie z własną oceną – informuje urząd miasta. Rodzice, którzy będą chcieli, by ich dziecko uczyło się w budynku przy ul. Gawędy 5, podczas wrześniowej rekrutacji będą musieli dostarczyć do SP 65 deklaracje o swoim wyborze.

Jednak nauczyciele z Zespołu Szkół nr 35 nie zgadzają się z takim pomysłem. – To jest jakaś bzdura! To jest zamknięcie nam buzi – mówi Marzena Tes, nauczycielka Gimnazjum nr 3. Uważają oni, że w budynku przy ul. Gawędy 5 powinna powstać nowa szkoła podstawowa lub przeniesienie tam kilku roczników z SP 65. Według nich, składanie deklaracji powinno odbyć się już teraz i trwać do końca marca, co pozwoliłoby na podjęcie decyzji o utworzeniu nowej szkoły w budynku przy ul. Gawędy.

Natomiast dyrektor Szkoły Podstawowej nr 65 popiera propozycje władz Bydgoszczy. – Uważam, że jest to dobry pomysł. Rodzice będą mieli prawo wyboru, gdzie chcą posłać swoje dzieci – mówi mgr Małgorzata Rogowska, dyrektor SP 65.

Atmosfera pomiędzy nauczycielami szkoły na Bajce, a dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 65 nie jest przyjazna. Jednak to nie oni, lecz radni będą musieli podjąć decyzję w tej sprawie. Powinna ona zapaść w najbliższych dniach.


Powiązane treści