Bydgoszcz
1C
Słonecznie
84% wilgotność
Wiatr: 3km/h SE
H 2 • L 0
11C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
12C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaPrzedstawiciele kultury w budynku Gimnazjum nr 3 w Fordonie. „To nie jest poszukiwanie lokum dla MCK”
08.02.2017 | 20:39

Przedstawiciele kultury w budynku Gimnazjum nr 3 w Fordonie. „To nie jest poszukiwanie lokum dla MCK”

Pomysł utworzenia centrum kultury w budynku szkoły na Bajce wywołuje ogromne emocje.

Na zdjęciu: Budynek szkoły jest dobrze przygotowany do potrzeb uczniów.

Fot. JW

W środowe popołudnie w budynku Zespołu Szkół nr 35, w którym mieści się Gimnazjum nr 3, miały odbyć się konsultacje w sprawie pomysłu utworzenia siedziby centrum kultury w obiekcie należącym do szkoły. Kilka godzin przed planowanym spotkaniem okazało się, że to nie będzie dyskusja, lecz wizja lokalna. Nie była to miła wizyta.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mieszkańcy Fordonu podzieleni. Podstawówka czy centrum kultury?

Społeczność szkolną wzburzyła informacja o celu przyjazdu członków Obywatelskiej Rady Kultury w Bydgoszczy i przedstawicieli Miejskiego Centrum Kultury. Rada pedagogiczna i dyrekcja placówki edukacyjnej, mieszkańcy przygotowali się do dyskusji. W tym celu w budynku przy ul. Gawędy 5 pojawili się także nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 65, którzy pragną dojść do porozumienia w kwestii podstawówek w Fordonie. W spotkaniu uczestniczyć miała też wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, lecz nie pojawiła się na miejscu.

Przedstawicielom szkoły nie spodobało się przede wszystkim to, że nie zostali oficjalnie poinformowani o tym spotkanie, lecz ustalone je bez konsultacji z nimi. Dowiedzieli się o nim z postu umieszczonego na Facebooku. – Nikt nie poinformował nas wcześniej o takim spotkaniu. Dowiedzieliśmy się o nim kilka godzin temu – mówi Beata Makurat, jedna z nauczycielek Gimnazjum nr 3. Mimo to, uczestniczyli w nim i przygotowali się na rozmowę. Nie spodziewali się jednak, że przedstawiciele kultury odwiedzą obiekt ZS nr 35, by sprawdzić, czy budynek nadaję się na siedzibę MCK w momencie, gdy decyzja dotycząca przyszłości szkoły nie jest jeszcze podjęta. Przypominamy, że zapadnie ona dopiero 22 lutego podczas sesji rady miasta.

Dlaczego wizyta w tym celu odbyła się już teraz? – Urząd miasta zwrócił się do nas z prośbą, czy gdyby w tym miejscu stworzyłaby się przestrzeń, w której nie będzie działalności szkolnej, to czy ten budynek w przyszłości mógłby być siedzibą centrum kultury – wyjaśniła dyrektor MCK Marzena Matowska. Podkreślała ona, że zarządzana przez nią placówka nie szuka lokum w Fordonie i nie chce działać wbrew woli mieszkańców.  – My bardzo chcemy centrum kultury w Fordonie, ale nie w naszej szkole – odpowiadali nauczyciele.

ZOBACZ TEŻ: Projekt nowej sieci szkół do poprawki. Mieszkańcy zgłaszają nie tylko uwagi, ale i propozycje

Podczas spotkania nie zabrakło emocji. Nauczyciele nie kryli swojego zdenerwowania, a przedstawiciele kultury próbowali wprowadzić przyjacielski nastrój. – Nie walczcie z nami – powtarzał Maciej Kaczmarek z Obywatelskiej Rady Kultury. Po gorącej wymianie zdań, goście stwierdzili, że nie będą niczego oglądać, bo nie chcą być postrzegani jako wrogowie. Obie strony doszły do porozumienia, że takie oględziny powinny zostać przeprowadzone później, o ile budynek przestanie być wykorzystywany w celach szkolnych. Jednak część osób udało się namówić na to, by zrealizowali cel swojej wizyty, zobaczyli szkołę i przekonali się, że nie jest taka zła, jak się o niej mówi.

Emocji jest już za dużo. Powinien znaleźć się ktoś, kto je ostudzi. Teraz to wygląda jak strzelanie do siebie – mówiła dyrektor Zespołu Szkół nr 35 mgr Małgorzata Kryś. Aby nie potęgować negatywnych emocji, przedstawiciele kultury postanowili odwołać czwartkowe spotkanie, podczas którego mieli przedstawić swoją opinię dotyczącą utworzenia filii Miejskiego Centrum Kultury w budynku przy ul. Gawędy 5.

Jednak to zachowanie to zaledwie przysłowiowa kropla w morzu potrzeb. Do podjęcia decyzji dotyczącej przyszłości szkoły na Bajce pozostały zaledwie dwa tygodnie, a propozycji kolejnych spotkań i dyskusji nie ma…


Powiązane treści