Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Szpakowa nadal będzie piaskowa. Mieszkańcy Osowej Góry walczą o jej utwardzenie

Dodano: 18.07.2023 | 21:26

Na zdjęciu: Szpakowa od lat czeka na twardą nawierzchnię.

Fot. Google Maps

Szpakowa to jedna z kilkunastu piaszczystych ulic na Osowej Górze. Jej mieszkańcy wespół z tamtejszą radą osiedla zabiegają o jej utwardzenie. Chwytają się wszelkich pomysłów – od pism do Rafała Bruskiego po zgłaszanie tego zadania w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Władze miasta informują, że w przeciągu najbliższych czterech lat Szpakowa dalej będzie piaskowa.

Około trzystumetrowa ulica Szpakowa znajduje się na dolnym tarasie Osowej Góry, w części zdominowanej przez domy jednorodzinne. Łączy ona utwardzone ulice Kormoranów i Dzięciołową; sama jednak od lat jest piaszczysta. Mieszkańcy Szpakowej również od lat zabiegają o jej utwardzenie, pisząc pisma i zgłaszając projekty do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Pod koniec maja na biurko prezydenta miasta trafiła prośba od mieszkańców i Rady Osiedla Osowa Góra o ponowne przeanalizowanie planu utwardzenia Szpakowej. – To jedna z najstarszych i nielicznych nieutwardzonych dróg na Osowej Górze – przekonują żyjące tam osoby. I dodają, że spora część rezydentów Szpakowej to osoby starsze i schorowane, dla których pokonanie błotnistej po deszczach i dziurawej drogi jest sporym wysiłkiem. Latem nad gruntówką unoszą się natomiast tumany kurzu.

Na „skromną prośbę” mieszkańców Osowej Góry odpowiedział zastępca prezydenta miasta Mirosław Kozłowicz. Z pisma przekazanego naszej redakcji przez przewodniczącego RO Osowa Góra Radosława Ginthera wynika, że Szpakowa zajmuje 63. lokatę w zaktualizowanym niedawno rankingu ulic do utwardzenia w ramach miejskiego programu, zyskując tyle samo punktów co w poprzednim zestawieniu. – W związku z tym nie ma podstaw do jej realizacji w latach 2023-2027 w ramach trzeciej edycji programu wieloletniego – rozwiewa nadzieję Kozłowicz.

Zastępca Rafała Bruskiego dodaje, że mieszkańcy mogą starać się o przebudowę Szpakowej w ramach programu 25/75 – tyle że wówczas musieliby pokryć część kosztów utwardzenia. – Inicjatywa z partycypacją finansową jest traktowana priorytetowo przez miasto w stosunku do wieloletniego programu utwardzania dróg gruntowych – podsumowuje Kozłowicz.

Skoro wywołujemy temat utwardzania, zasadne wydaje się pytanie, kiedy rozpocznie się utwardzanie ulic według nowych zasad. Skierowaliśmy je do rzecznika ZDMiKP tydzień temu, lecz jak do tej pory nie poznaliśmy na nie odpowiedzi. Wiemy, że po zmianie kryteriów utwardzania pierwsze miejsca w rankingu zajmują m.in. Gołębia na Górzyskowie czy inne ulice na Osowej Górze (m.in. Sępia, Indycza czy Pokładowa), lecz na razie jednak nie wiadomo, kiedy mogą zacząć się prace w wymienionych miejscach – drogowcy chcieli wpierw dokładnie sprawdzić warunki gruntowe, by ostatecznie wybrać technologie utwardzenia ulic.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments