Bydgoszcz
10C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 11 • L 10
11C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
8C
Pt
13C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaSzybki rozwód Dzakanowskiego z Bruskim. „Nie mogę być pełnomocnikiem osoby, do której nie mam zaufania”
Bogdan Dzakanowski
28.09.2018 | 20:41

Szybki rozwód Dzakanowskiego z Bruskim. „Nie mogę być pełnomocnikiem osoby, do której nie mam zaufania”

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Bogdan Dzakanowski (w środku) zrezygnował w piątek z pełnomocnictwa od prezydenta Rafała Bruskiego, które odebrał zaledwie dzień wcześniej.

Fot. Stanisław Gazda

Po zaledwie kilkudziesięciu godzinach Bogdan Dzakanowski zrezygnował z pełnomocnictwa, którego udzielił mu prezydent Rafał Bruski. Radny niezrzeszony miał przygotować zgodne z prawem porozumienie z właścicielem tartaku Krzysztofem Pietrzakiem. „Nie będę swoją osobą uwiarygodniać prezydenta i podejmowanych przez niego działań” – pisze w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że temat rozbudowy trasy Uniwersyteckiej pojawił się na środowej sesji rady miasta. Prezydent Bruski prezentował wówczas radnym materiał, w którym przekonywał, że przyjęty przez niego tryb specustawy drogowej (zamiast ścieżki przewidzianej przez Prawo budowlane) był słuszny. Z tymi argumentami nie zgadzał się Dzakanowski, który od dłuższego czasu powiela stanowisko Pietrzaka i nawołuje prezydenta do zawarcia ugody.

Bruski zaproponował więc, aby Dzakanowski reprezentował go przed Regionalną Izbą Obrachunkową oraz wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem i przygotował zgodny z prawem dokument, który pozwoli wypłacić właścicielowi oczekiwane przez niego dodatkowe trzy miliony złotych. W czwartek Dzakanowski pełnomocnictwo od Bruskiego odebrał. Po nieco ponad 24 godzinach postanowił jednak z niego zrezygnować. O powodach tej decyzji pisze w oświadczeniu, które w całości publikujemy poniżej.

:: Oświadczenie Bogdana Dzakanowskiego ::
(pisownia i treść oryginalna)

Niniejszym rezygnuje z pełnomocnictwa udzielonego mi przez prezydenta Bruskiego do przygotowania ugody dotyczącej działek i tartaku położonych kolizyjnie  na trasie budowy II etapu  ul. Ogińskiego.

1. Mając na względzie dobro miasta i kosztowne zagrożenie realizacji ważnej inwestycji drogowej podczas Sesji Rady Miasta (26 09 2018 ) zaakceptowałem przedstawioną przez prezydenta  ustną propozycję  pełnomocnictwa.

2. Pełnię, do czasu wygaśnięcia mandatu, funkcję radnego Rady Miasta Bydgoszczy. Udzielone mi na piśmie przez prezydenta  pełnomocnictwo  zdaniem prawników jest nieważne. Jako członek organu uchwałodawczego (Rada Miasta)  nie mogę jednocześnie działać jako reprezentant organu wykonawczego (prezydent).

3. Prezydent Bruski nie podjął w stosownym czasie mediacji  i rozmów z właścicielem spornych działek. Komisja  Przestrzenna Rady Miasta w styczniu 2018 roku  dała  prezydentowi jednogłośnie  zielone światło do zawarcia ugody. Prezydent z takiej możliwości  nie skorzystał. Tak Wojewoda jak i Regionalna Izba Obrachunkowa  decyzje dotyczące negocjacji i ugody pozostawiają prezydentowi i Radzie Miasta.

4. W związku ze sprawą wywłaszczenia działek na trasie budowy  II etapu ul. Ogińskiego  prezydent podjął niewłaściwe działania prawne, które zaowocowały w konsekwencji  uchyleniem przez Ministra Rozwoju i Inwestycji podjętych decyzji wywłaszczeniowych.

5. Podjęcie przez prezydenta, a finansowanej przez podatników  bilbordowej akcji szkalującej Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego wprowadza mieszkańców Bydgoszczy w błąd i  nie sprzyja, a w zasadzie uniemożliwia wręcz przyspieszenie załatwienia problemu.

6. Nagła chęć prezydenta do zawarcia ugody z właścicielem spornych  działek  wynika ze zbliżających się samorządowych wyborów. Nie mam jednak zamiaru popierać starań prezydenta o kolejną kadencję. Ponadto nie mogę być pełnomocnikiem  osoby, do której nie mam zaufania, czemu wielokrotnie dawałem wyraz.

7. W Urzędzie Miasta prowadzona jest przez CBA kontrola związana m.in. z zakupem przez Miasto Młynów Rothera. Dokonanie tej wątpliwej dla wielu osób transakcji wynikało z woli pana prezydenta. Ponadto Rada Miasta, na wniosek prezydenta (głosami radnych PO i SLD)  podjęła 26 09 2018 uchwałę zezwalającą temu samemu podmiotowi, który sprzedał  Miastu Młyny Rothera na bezprzetargowy zakup działek nad Brdą. To także budzi zdziwienie i  ogromne wątpliwości.

8. W obliczu prawnej nieważności pełnomocnictwa  oraz podanych wyżej okoliczności rezygnuję z  wykonywania funkcji pełnomocnika prezydenta Bydgoszczy.  Nie będę   swoją osobą uwiarygodniać prezydenta i podejmowanych przez niego działań.


Powiązane treści