Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 18 • L 17
16C
Pt
10C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeTak ma wyglądać nowa inwestycja UTP [WIZUALIZACJE]
01.05.2021 | 17:48

Tak ma wyglądać nowa inwestycja UTP [WIZUALIZACJE]


Zdjęcia: UTP

Pod koniec kwietnia Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy podpisał umowę z firmą Budimex na projekt i realizację nowej części kampusu uczelni przy ulicy Kaliskiego w Fordonie – Akademickiego Centrum Sportu. Budowa ma zakończyć się w 2023 roku. 

Nowy element fordońskiego kampusu uniwersyteckiego ma powstać na działce przy ulicy Kaliskiego, nieopodal siedziby Wydziału Inżynierii Mechanicznej. Akademickie Centrum Sportu ma być odpowiedzią na brak uczelnianej infrastruktury sportowej, co utrudnia nie tylko prowadzenie zajęć wychowania fizycznego, ale również funkcjonowanie uniwersyteckiego klubu sportowego.


Czytaj więcej o inwestycji UTP


Pod koniec 2020 roku UTP ogłosił przetarg na projekt i budowę nowego budynku. Jego sercem ma być hala sportowa spełniająca wymagania zarówno Polskiej Ligi Siatkówki, Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Międzynarodowej Federacji Koszykówki w kwestii rozgrywania meczów finałowych i turniejowych. Będzie ona wyposażona w trybunę stałą na 180 miejsc siedzących oraz 50 stojących i rozkładaną na 200 miejsc, a także niezbędne zaplecze zarówno dla kibiców (toalety, bar z przekąskami), jak i samych zawodników. Sala sportowa ma być wyposażona w ściankę wspinaczkową o wysokości 8 metrów. Część parteru będzie wykorzystana na potrzeby Studium Wychowania Fizycznego UTP – znajdzie się tam m.in. sala konferencyjna. Na drugiej kondygnacji obiektu mają znajdować się mniejsze sale sportowe: siłownia, pomieszczenie do fitnessu, siłownia z maszynami i sala cardio, a także sauna sucha.

Do postępowania zgłosiło się sześć podmiotów. Uczelnia zaznaczyła, że zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia 27 milionów złotych. Najtańszą propozycje cenową przedstawił Budimex – 20,2 miliona złotych. I to właśnie ta spółka wygrała postępowanie – w czwartek, 29 kwietnia rektor UTP prof. Marek Adamski i Radosław Slesar, dyrektor regionalny Budimexu podpisali umowę na realizację inwestycji. Jak podkreślił sternik uczelni, budowa centrum sportu jest zadaniem niezwykle oczekiwanym przez społeczność akademicką.

– W Akademickim Centrum Sportu będą się odbywać zajęcia dydaktyczne i sportowe dla studentów. Jego infrastruktura umożliwi także organizację imprez sportowych oraz wydarzeń pozasportowych, takich jak koncerty czy wystawy – powiedział rektor UTP. Uzupełnieniem hali ma być zewnętrzna strefa lekkoatletyczna, która powstanie w najbliższej przyszłości i będzie sąsiadować z nowym obiektem. Infrastruktura sportowo-rekreacyjna ma być dostępna także dla mieszkańców Fordonu. – Chcemy się otworzyć na otoczenie. Nie mamy w tym przypadku obwarowań co do dostępności, gdyż inwestycja będzie finansowana z środków państwowych i środków własnych – zaznaczył rektor.

Realizacja Akademickiego Centrum Sportu ma rozpocząć się jeszcze w 2021 roku. UTP dysponuje już warunkami zabudowy dla inwestycji oraz przygotowuje plac budowy. Firma Budimex ma stworzyć projekt budowlany na przełomie III i IV kwartału, jednak pierwsze koncepcje zostaną przedstawione władzom uniwersytetu już w najbliższych dniach. Prace budowlane mają potrwać dwa lata.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści