Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tysięczny nowatorski zabieg zastawki w „Juraszu”. Przeprowadzono go w najnowocześniejszej sali w Polsce

Dodano: 24.02.2025 | 16:50

Na zdjęciu: Tysięczny zabieg przezcewnikowego wszczepienia zastawki aortalnej przeprowadził dziś (24 lutego) zespół Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy pod kierownictwem dr hab. n. med., prof. UMK Wojciecha Pawliszaka.

Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Tysięczny zabieg przezcewnikowego wszczepienia zastawki aortalnej przeprowadził dziś (24 lutego) zespół Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy pod kierownictwem dr hab. n. med., prof. UMK Wojciecha Pawliszaka. Odbył się on w najnowocześniejszej, hybrydowej sali operacyjnej w Polsce i jednej z niewielu takich w Europie.

Zespół Kliniki Kardiochirurgii szpitala Jurasza osiągnął wyjątkowy kamień milowy – zrealizowano w nim już tysiąc operacji TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation), co stanowi wielki sukces zarówno dla placówki, jak i dla pacjentów. TAVI to nowoczesna, minimalnie inwazyjna metoda wymiany zastawki aortalnej, która pozwala pacjentom z chorobami serca na szybszy powrót do zdrowia i poprawę jakości życia.

Wykonanie tysiąca takich operacji to nie tylko osiągnięcie medyczne, ale i dowód na wyjątkową specjalizację zespołu lekarzy, pielęgniarek i techników medycznych w tej zaawansowanej procedurze – przekazał podczas poniedziałkowej (24 lutego) konferencji prasowej dr hab. n. med. Wojciech Pawliszak.

Zabieg odbył się w najnowocześniejszej w Polsce hybrydowej sali zabiegowej umożliwiającej wykonywanie skomplikowanych operacji mniej inwazyjną metodą i wykorzystywanie wspomaganej przez sztuczną inteligencję śródoperacyjnej diagnostyki obrazowej. Klinika przeszła kompleksową modernizację rok temu: inwestycja została współfinansowana ze środków unijnych, będących w dyspozycji samorządu województwa.


CZYTAJ WIĘCEJ: Duża inwestycja w szpitalu Jurasza. Sztuczna inteligencja pomoże w operacjach [ZDJĘCIA]


Marszałek województwa Piotr Całbecki podkreślił wagę i znaczenie nowoczesnego bloku operacyjnego – 6 lutego ubiegłego roku miałem przyjemność dokonania uroczystego otwarcia nowych sal operacyjnych wykorzystujących w codziennej pracy również sztuczną inteligencję. Jestem przekonany, że ośrodek będzie nadal się rozwijał i dążył do jeszcze większej doskonałości. Czuję wielką satysfakcję i dumę z tego, że możemy pochwalić się tak niesamowitymi lekarzami, z profesorem Wojciechem Pawliszakiem na czele, bo to właśnie dzięki ich pracy, a także pracy pielęgniarek i pozostałego personelu medycznego te mury i zlokalizowany tu sprzęt najnowszej generacji nabierają sensu – powiedział.

Sukces, jakim jest wykonanie tysięcznej operacji TAVI, nie byłby możliwy bez zaangażowania całego zespołu. Szpital Jurasza od lat kładzie ogromny nacisk na innowacje, rozwój technologiczny i ciągłe podnoszenie kwalifikacji swojego personelu. W ciągu ostatnich lat placówka przeszła szereg szkoleń i certyfikacji, co pozwoliło jej na rozwój procedur TAVI i nawiązanie współpracy z międzynarodowymi ośrodkami medycznymi.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Konsorcjum bydgoskiej i warszawskiej firmy rozbuduje szpital Jurasza

Aparatura w hybrydowej sali operacyjnej umożliwia m.in. znacznie mniej obciążające dla pacjentów wewnątrznaczyniowe operacje kardiologiczne, przy których nie ma konieczności otwierania klatki piersiowej ani stosowania krążenia pozaustrojowego. Taką techniką można leczyć m.in. choroby zastawek, zwężenia i niedrożności naczyń, tętniaki i krwawienia. Integruje też dane uzyskiwanie dzięki różnym technikom obrazowania (angiografia, tomograf, rezonans magnetyczny, ultrasonografia z efektem Dopplera), co pozwala na osiągnięcie na ekranie monitora niezwykle precyzyjnego trójwymiarowego obrazu zmienionego chorobowo obszaru. Tu system jest wspierany przez algorytmy sztucznej inteligencji.

Klinika Kardiochirurgii została zmodernizowana w ubiegłym roku. Całość inwestycji – przebudowa oraz zakup i montaż aparatury medycznej najnowszej generacji – kosztowała 20 mln złotych. Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 wyniosła aż 18 mln złotych.