Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Teatr Kameralny ozdobi nowa instalacja artystyczna. Na frontowej ścianie pojawi się zwycięski projekt z konkursu

Dodano: 26.08.2022 | 11:39

Na zdjęciu: Frontową ścianę Teatru Kameralnego ozdobi instalacja z luster.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Na frontowej ścianie Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej pojawi się instalacja artystyczna z efektem lustra. Powstały już wizualizacje, jak będzie ona wyglądała.

Ściana z efektem lustra jest projektem Marii Jankowskiej z Bydgoszczy, która zwyciężyła w konkursie na symbol Teatru Kameralnego. Praca nosi tytuł “Teatr jest lustrem, w którym przegląda się świat”. Instalację tworzy układ liter “T”i “K” nawiązując do Teatru Kameralnego. Każda z liter będzie wykonana w sposób niekompletny, która będzie tworzyć całość wraz ze swoim lustrzanym odbiciem.

To bardzo oryginalny projekt, można powiedzieć, że budynek Teatru stanie się żywą elewacją. Dzięki plastycznej trójwymiarowej formie, modernistyczny fronton budynku będzie chłonął otoczenie. W lustrach odbije się w ciekawy sposób między innymi  jeden z symboli miasta – zabytkowe spichrza oraz już wkrótce, pięknie zrewitalizowany Rybi Rynek. Historia połączy się z nowoczesnością – mówi Marek Iwiński, plastyk miasta.

Projekt został zaopiniowany pozytywnie przez miejskiego konserwatora zabytków oraz Radę ds. Estetyki Miasta. Instalacja będzie płaskorzeźbą składającą się ze stali nierdzewnej, która będzie wysoko wypolerowana. Stworzy ona pionowy układ luster i załamań o wymiarach 8 m wysokości i 3 m szerokości. Po znalezieniu wykonawcy i podpisaniu umowy, prace mają trwać 4 miesiące.

W ramach rewitalizacji Teatru Kameralnego rozbudowano i przebudowano zespół budynków, rozebrano kolidującą zabudowę i zbudowano infrastrukturę towarzyszącą. Cały obiekt ma powierzchnię 1000 m2, jest częściowo podpiwniczony i składa się z 4 kondygnacji. Wewnątrz budynku znajdują się: sala teatralna ze sceną o powierzchni 226 m2 i widownią na 234 osoby wraz z kuluarami, sale prób i wielofunkcyjna sala na 50 osób. Wartość inwestycji wyniosła ok. 34 mln zł. Projekt otrzymał unijne wsparcie na 12 mln zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments