[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Teatr Polski w Bydgoszczy wspiera zagranicznych twórców. Dwie artystki już rozpoczęły swoją rezydencję

Dodano: 06.07.2022 | 10:31

Na zdjęciu: Dwie ukraińskie artystki rozpoczęły rezydencję w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zorganizował program rezydencji artystycznej dla twórców i twórczyń z Białorusi i Ukrainy. Teatr Polski w Bydgoszczy bierze w nim udział.

Zatwierdzona przez Instytut Teatralny została lista 32 przedstawicieli zawodów teatralnych, którzy rozpoczęli rezydencje w polskich organizacjach pozarządowych i instytucjach kultury. W związku z wojną w tym roku program został poszerzony o przedstawicieli zawodów kreatywnych związanych z teatrem w Ukrainie.

Ideą powoływania rezydencji artystycznych jest jest łączenie ukraińskich, a także białoruskich, przedstawicieli zawodów kreatywnych z polskimi teatrami i instytucjami kultury oraz tworzenie sieci kontaktów i tworzenie realnych szans na podjęcie pracy w tym zawodzie. Rezydencja jest formą opieki i wsparcia dla artystów, którzy podejmują ryzyko poszukiwania nowych form wypowiedzi i relacji z widzami.

Swoją rezydencję w Teatrze Polskim realizują Lena Laguszonkowa i Zhenia Doliak. Pierwsza z nich jest ukraińską dramatopisarką i finalistką AURORY. Pochodzi ona z miejscowości Stanica Ługańska i ukończyła tamtejszy Państwowy Uniwersytet im. Tarasa Szewczenki. Lena Laguszonkowa pisała poezję i prozę już od najmłodszych lat i zadebiutowała w 2018 roku jako dramatopisarka ze sztuką “BAZA” opowiadającą o kobietach i prostytucji. Sztuka ta została zaprezentowana podczas festiwalu Tydzień Sztuki Aktualnej i Drama.UA. Współpracuje ona z PostPlay i Młodym teatrem. Napisała też wiele sztuk, w tym jedną pt. “Mój sztandar zasikał kotek”, którą ukończyła w schronie podczas bombardowania Kijowa. Teatr Polski zaprezentował tę sztukę w marcu tego roku.

Zhenia Doliak jest ukraińską aktorką, która ukończyła Narodowy Uniwersytet Teatru, Filmu i Telewizji I.K. Karpenko-Kary w Kijowie. W 2020 roku została aktorką w Ukraińskim Akademickim Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. Wasyla S. Wasylki w Odessie. Występowała w takich spektaklach jak „Demony” na podstawie sztuki Natalii Worożbyt (Lidka) czy „Jarmark soroczyński” na podstawie Mikołaja Gogola w reżyserii Konstantina Pivovarova.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments