Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

To była trudna zima dla boisk w regionie. Co zrobić, żeby zadbać o murawę?

Dodano: 23.04.2021 | 13:56

Na zdjęciu: Grubex realizuje prace m.in. na stadionie Polonii.

Fot. nadesłane

Rozgrywki w niższych ligach piłkarskich zostaną wznowione w najbliższy weekend. Zawieszenie zmagań miało jednak pozytywną stronę, gdyż murawy, którym długa zima dała się we znaki, zyskały chwilę oddechu.

Przedłużająca się zima, niskie temperatury i opady śniegu niekorzystnie wpłynęły na stan boisk. Pierwsze mecze odbywały się już w marcu, a nie rozpoczęła się jeszcze wtedy wegetacja. Gdyby nie przerwanie rozgrywek spowodowane zamknięciem obiektów sportowych dla amatorów, murawy wyglądałyby dziś fatalnie. – W wyższych ligach nie ma problemu, bo tam są podgrzewane płyty i sztuczne światła. Mniejsze kluby nie dysponują jednak taką technologią i trawa nie ma szans na regenerację po treningach i meczach – mówi Arkadiusz Krawczyk z firmy Grubex zajmującej się pielęgnacją boisk piłkarskich.

Dłuższa niż zazwyczaj zima sprawi, że w tym roku więcej pracy będą miały osoby, które na co dzień dbają o stan murawy. Wzrost temperatury, promienie słoneczne i sumienna praca powinny jednak umożliwić doprowadzenia boisk do porządku. – Najważniejsze jest oczywiście przeprowadzanie regularnych zabiegów i odpowiednie nawożenie. Kluby, które nam zaufały i korzystają z naszych usług, wiedzą, jak ważne są to zabiegi i jak bardzo poprawiają stan murawy – zapowiada Krawczyk.

Aby boiska powróciły do zadowalającego stanu, wiosenne zabiegi mogą okazać się niezbędne. Szczególnie ważna jest aeracja, która napowietrzy glebę, pozwalając jej na wymianę gazową i swobodny dostęp do składników pokarmowych. Korzystne może być też wyczesanie murawy i delikatnie wzruszenie, aby pozbyć się zalegającego filcu, a na sam koniec – nawożenie i oprysk na chwasty. – Dla pocieszenia powiem, że w naszym regionie nie jest jeszcze tak źle, bo na przykład na południu Polski na boiskach zalega jeszcze śnieg i tam mają większy problem – mówi Krawczyk.

Z usług firmy Grubex korzysta m.in. Bydgoskie Centrum Sportu, które zleciło firmie prace na boiskach Chemika, Polonii i Gwiazdy. Z efektami działań można zapoznać się m.in. na stronie www.grubex.pl oraz profilu firmy na Facebooku.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments