TOP 10 bydgoskich murali [ZDJĘCIA]
1/10Mural Mariana Rejewskiego
Dzieło autorstwa bydgoskiego artysty Juliana Nowickiego pojawiło się na kamienicy przy ulicy Gdańskiej 10 jesienią 2017 roku. Projekt został wybrany w konkursie zorganizowanym z inicjatywy urzędu miasta.
– Zależało mi na pokazaniu człowieka przez pryzmat jego pasji. Dodatkowym wyzwaniem był kształt, ponieważ ściana jest wysoka i wąska. Dlatego umieściłem portret realny i zarys z kodu enigmy. Napis też jest rozrzucony, żeby widz musiał połączyć litery i w pewien sposób samemu coś rozszyfrować – tłumaczył Nowicki.
Więcej o muralu poświęconemu legendarnemu kryptologowi: Malowidło uczciło tego, który złamał szyfr Enigmy
2/10Mural "Panienka z okienka"
Mural powstał w lipcu 2017 roku, przy ulicy Toruńskiej 49 w Bydgoszczy, w ramach festiwalu Bite-Art. Za jego stworzenie odpowiadają dwaj bydgoszczanie: Adam Kłodziński i Sebastian Tkaczyk. Wykonany przez nich wzór kobiety został uzgodniony z plastykiem miejskim Markiem Iwińskim.
CZYTAJ WIĘCEJ O MURALU: Nowy mural zdobi budynek przy Toruńskiej [ZDJĘCIA]
3/10Mural "Wake Up"
Drugie dzieło, stworzone w ramach ubiegłorocznego festiwalu Bite-Art zdobi ścianę budynku Akademickiej Przestrzeni Kulturalna WSG przy ul. Królowej Jadwigi 14.
Mural wykonali bydgoszczanin Bartek Bujanowski oraz Bartek Świątecki, który swą artystyczną karierę rozpoczynał w Bydgoszczy.
WIĘCEJ O MURALU: Nowy mural w Bydgoszczy! Tuż nad Brdą [ZDJĘCIA]
4/10Mural Kazimierza Wielkiego
Mural „Kazimierz” (2017) autorstwa Bartosza Bujanowskiego nawiązuje do bydgoskiej legendy „O Kazimierzu Wielkim i pięknej Bydgoszczy”. To legenda sięgająca czasów, gdy nad brzegiem Brdy stał gotycki, murowany zamek. Opowiada o spotkaniu króla Kazimierza Wielkiego z łuczniczką Bydgoszczą.
Dzieło zostało namalowane na ścianie szczytowej budynku przy ulicy Jagiellońskiej 36.
5/10Mural przy ulicy Bocianowo 24
Mural znajduje się na Bocianowie. Za jego projekt i wykonanie odpowiadają Bartosz Bujanowski z Bydgoszczy oraz Łukasz Berżer z Wrocławia (pomagali im Sebstian Kubielski i Marcin Zdrojewski).
Mural był sfinansowany z środków Urzędu Miasta Bydgoszczy, w ramach projektu Minilab Stowarzyszenia Ośrodek Działań Kulturowych Las.
6/10Mural "Ptasiek"
Dzieło zostało namalowane na ścianie budynku 3 Maja 14. Powstało z inicjatywy Ośrodka Działań Kulturowych „Las”. Wykonali go artyści: Sainer, Bezt, Keks, Minus, Proembrion, Pener, Boier, Kometa i Pain.
7/10Mural "Zamilcz"
Jeden z najbardziej znanych bydgoskich murali, także zlokalizowanych na budynku 3 Maja 14. Powstał z inicjatywy Ośrodka Działań Kulturowych „Las”. Wykonali go artyści z Grupy Twożywo oraz Tone, Maniac, Scoby, Poza, Pain, Okaz i Miłość.
8/10Mural "Piotruś Pan"
Dzieło artystów: Spectruma, Etama, Paina i Tone to największy bydgoski mural, który zdobi ścianę wieżowca 3 Maja 16. Mural był wielokrotnie doceniony przez światowe rankingi tego typu dzieł.
9/10Mural "Śniadanie Mistrzów"
Praca ze ściany budynku przy Piotra Skargi 6 ma już wiele lat, ale wciąż budzi zainteresowanie swoją formą i kolorystyką. Wykonali ją Spectrum, Etam i Pain.
10/10Mural "Opowieść zimowa"
Mural oddalony od centrum miasta – zlokalizowany jest na ulicy Karpackiej 29, na Wzgórzu Wolności. Powstał z inicjatywy Ośrodka Działań Kulturowych Las, w ramach kooperacji artystycznej seniorów DPS Promień Życia i Etam crew.
Zdjęcia: Stanisław Gazda
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024