Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Na bydgoskie tory wyjedzie Tramwaj Zdrowia Psychicznego

Dodano: 04.10.2023 | 14:07

Na zdjęciu: Tramwaj Zdrowia Psychicznego będzie kursował na trasie Las Gdański - Babia Wieś.

Fot. Szymon Fiałkowski

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego, na bydgoskie tory wyjedzie specjalna linia H – Tramwaj Zdrowia Psychicznego. Będzie on kursował na początku przyszłego tygodnia na trasie Babia Wieś – Las Gdański. Akcja będzie w pełni darmowa, a w wagonach znajdą się dostępne informatory o ochronie zdrowia psychicznego, działania w kryzysie, szukaniu pomocy i profilaktyce.

W dniu 9 oraz 10 października (Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego) w Bydgoszczy uruchomiona zostanie specjalna linia tramwajowa H. Będzie to linia kursująca na trasie Babia Wieś – Las Gdański. Linia nosi nazwę „H” jak „help” czyli „pomoc”, ponieważ taki jest jej główny cel – szerzyć informację o zdrowiu psychicznym. Tramwaj będzie kursować w godzinach 14:00 – 17:00.

W tramwaju znajdą się informatory o profilaktyce zdrowia psychicznego, o tym jak szukać pomocy, jak rozpoznawać objawy kryzysu psychicznego oraz jak skutecznie reagować. Akcje wspierają takie podmioty jak: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Telefon Zaufania 116111 czy Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne.

Tramwaj Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy. Szczegóły akcji

Tramwaj Zdrowia Psychicznego to akcja psychoedukacyjna. W jej ramach mieszkańcy i mieszkanki Bydgoszczy będą mogli skorzystać z darmowego przejazdu specjalnym tramwajem okazjonalnym. W tramwajach będą dostępne materiały psychoedukacyjne pochodzące od organizacji eksperckich. To wyjątkowa okazja na zdobycie wiedzy o zdrowiu psychicznym nawet dla osób, które na co dzień nie spotykają się z tym tematem. Będziemy także promować miejsca, w których można szukać pomocy oraz promować emocjonalne BHP czyli podstawowe zasady zadbania o siebie – mówi Martyna Kozdra z Fundacji GrowSPACE, koordynatorka akcji.


CZYTAJ TAKŻE: W piątek piknik wojskowy w Bydgoszczy. Będzie można zobaczyć czołgi Abrams i K2


Fundacja przekonuje, że dzięki tramwajowi problematyka zdrowia psychicznego dotrze do wielu osób. Do akcji włączyła się także platforma JakDojadę, dzięki której wszystkie przejazdy tramwaju H będą widoczne w aplikacji.

Przystanki na trasie Tramwaju Zdrowia Psychicznego to kolejno:

Babia Wieś
Żupy
Hala Łuczniczka
Rondo Fordońskie
Jagiellońska / Łużycka
Dworzec Autobusowy
Rondo Jagiellonów
Plac Praw Kobiet
Plac Wolności
Gdańska / Cieszkowskiego
Gdańska / Chodkiewicza
Gdańska / Artyleryjska
Gdańska / Powst. Warszawy
Stadion Zawisza
Las Gdański P+R

Jaki obecnie jest stan ochrony zdrowia psychicznego?

Tramwaj Zdrowia Psychicznego to akcja, która odpowiada na rosnące potrzeby i konieczność edukacji w tym temacie. Po czasie izolacji spowodowanej pandemią, stan zdrowia psychicznego znacznie się pogorszył. Specjaliści i specjalistki szacują, że o 1/3 wzrosła liczba zgłaszanych stanów lękowych i depresyjnych. W tym samym czasie samobójstwo jest drugą co do ilości przyczyną zgonów nastolatków (zgodnie z danymi policji), a wśród młodego pokolenia szacunki mówią o około 630 tys. osób, które potrzebują pomocy specjalistów i specjalistek.

Informacje na temat zdrowia psychicznego powinny być ogólnodostępne, nie tylko dla osób chcących rozwinąć swoje umiejętności, czy poszerzyć wiedzę. To ważne, aby wiedzieć jak reagować w momencie kryzysu psychicznego własnego lub bliskiej osoby. A między innymi o tym będzie można dowiedzieć się w Tramwaju Zdrowia Psychicznego – dodaje Kozdra.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Normalny
Normalny
4 miesięcy temu

proponuje wozic tym tramwajem wszystkich politykow i to z calego swiata niech obywatele widza jakie to psychole i swiry (bez urazy do naprawde chorych)

Krzysztof
Krzysztof
4 miesięcy temu

A ja dołożył bym, zarząd MZK i ZDMiKP.

Baba Jaga
Baba Jaga
4 miesięcy temu

Problem nie do końca leży w braku informacji, a w dostępie do pomocy. W lutym zgłosiłam się do psychiatry – wizyta w październiku. Dzień przed dzwonią i odwołują, przepisane na marzec. Ponad rok czekania na pomoc…

Kasia
Kasia
4 miesięcy temu

Do „Baba Jaga” – sytuacja nie jest łatwa, ale proszę dzwonić, dowiadywać się o wolne terminy np. W Akademickim Centrum Medycznym, czy innych pomniejszych poradniach. W przeciągu tygodnia ludzie chorują, odwołują wizyty, może uda się wskoczyć. Z tego co wiem na ul. Jarużyńskiej jest od niedawna Punkt Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie bez długich kolejek można otrzymać pomoc. Trzeba próbować.