Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Trwa budowa nowego budynku w Bydgoszczy. Prace zakończą się w przyszłym roku [ZDJĘCIA]

Dodano: 07.10.2022 | 10:10

Na zdjęciu: Trwa budowa nowego archiwum w Bydgoszczy.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Obecnie trwa budowa nowego budynku, który będzie pełnić funkcję archiwum. Prace mają zakończyć się w pierwszej połowie przyszłego roku.

Nowe archiwum powstaje na Skrzetusku, po północnej stronie ul. Karłowicza. Żelbetowy gmach składa się z czterech nadziemnych kondygnacji. Na parterze znajdować się będzie wielostanowiskowy garaż. Główne wejście do budynku pojawi się od strony ul. Karłowicza.

Projekt pozwolił na realizację inwestycji z wykorzystaniem prefabrykowanych elementów, takich jak słupy czy gotowe belki. Gotowa jest już bryła budynku, okładzina elewacji i zostały wstawione okna. Obecnie trwa montaż niezbędnych instalacji wewnątrz budynku. Koniec prac planowany jest na lato 2023 roku.

Archiwum ma być energooszczędnym i przyjaznym środowisku budynkiem. Oświetlenie będzie zasilane za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Pojawi się również zbiornik retencyjny do zbierania wód opadowych. Wewnątrz budynku znajdą się biura, pokoje pracy archiwistów, sala konferencyjna i wystawiennicza oraz czytelnia. Najwięcej powierzchni zajmą pomieszczenia magazyny z pomieszczeniami technicznymi. Projekt przewiduje również ewentualną rozbudowę gmachu o dodatkową kubaturę nad garażem.

Nowy gmach zapewni 30 tys. metrów na przechowywanie akt. Pozwoli to na przeniesienie dokumentów z innych magazynów i przechowywanie ich w jednym miejscu. Znajdą się tam również cyfrowe zasoby.

Goście archiwum będą mogli korzystać z dokumentacji technicznej, akt, fotografii i map, zarówno w formie tradycyjnej, jak i również w postaci skanów. W budynku odbywać się będą także konferencje i lekcje archiwalne. Cała inwestycja jest finansowana z budżetu państwa.

Gmach archiwum w liczbach:

  • liczba kondygnacji nadziemnych : 4
  • powierzchnia użytkowa – 7 525  m2
  • koszt prac budowlanych – 50, 3 mln zł
0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments