[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Drogowcy (po trzech tygodniach od zapowiedzi) wreszcie uruchamiają przystanek przy Grudziądzkiej

Dodano: 18.11.2020 | 09:40

Na zdjęciu: Przystanek/zdj. ilustracyjne

Fot. Szymon Fiałkowski

Po prawie miesiącu od pierwszych informacji, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej od czwartku, 19 listopada uruchamia nowy, tymczasowy przystanek na ulicy Grudziądzkiej przy budynkach urzędu miasta. Drogowcy tłumaczyli opóźnienie koniecznością przygotowania organizacji ruchu i zaopiniowaniem jej przez policję.

Przypomnijmy: Wraz z zamknięciem dotychczasowego parkingu przy budynkach urzędu miasta i rozpoczęciem budowy obiektu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej ratusz zapowiedział utworzenie tymczasowego przystanku autobusowego w rejonie inwestycji. Teren przy Grudziądzkiej został wyłączony z postoju aut w sobotę, 31 października –  dwa dni później na jego teren wkroczyli przedstawiciele firmy Budimex, którzy rozpoczęli przygotowania do budowy parkingu wielopoziomowego. Jednak już 26 października oficjalna strona urzędu miasta informowała, że w celu ułatwienia mieszkańcom dojścia do znajdujących się nieopodal instytucji, planuje się utworzenie tymczasowego przystanku. Na przystanku miały się zatrzymywać autobusy wszystkich linii, kursujących ulicą Grudziądzką – 51, 52, 55, 56, 58, 59, 60 i 35N. Informacje o uruchomieniu ułatwienia przypomniał także zastępca prezydenta Michał Sztybel w trakcie konferencji prasowej dotyczącej inwestycji, która odbyła się w poniedziałek, 2 listopada.

Drogowcy (po trzech tygodniach od zapowiedzi) wreszcie uruchamiają przystanek przy Grudziądzkiej

Zobacz również:

Wielkie zmiany w komunikacji od 6 grudnia. Sprawdź szczegóły

Od zamknięcia parkingu i przejęcia placu budowy minęło kilka dni – jednak przystanek nie został utworzony. W środę, 4 listopada zapytaliśmy rzecznika ZDMiKP Tomasza Okońskiego o to, kiedy przy budynkach ratusza zatrzymają się autobusy. Ten odpowiedział, że w procedurze przejęcia placu budowy przez wykonawcę parkingu wielopoziomowego uczestniczyli również pracownicy zarządu dróg. – Ustalali oni z wykonawcą miejsca wjazdu i wyjazdu sprzętu budowlanego – mówił nam Okoński. I dodaje, że ta czynność była niezbędna, aby zlokalizować przystanek w bezpiecznym miejscu. – Teraz przygotowujemy organizację ruchu. Musi ona jeszcze zostać zaakceptowana przez policję – kontynuuje rzecznik bydgoskich drogowców. Ponadto, wydział organizacji transportu ZDMiKP musiał przygotować nowe rozkłady jazdy.

W ubiegłym tygodniu zapowiadany przystanek nadal nie funkcjonował. – Złożyliśmy projekt organizacji ruchu do oceny policji 4 listopada. Jak tylko uzyskamy jej opinie, przystanek niezwłocznie zostanie utworzony – mówił, zapytany przez naszą redakcję o tę sprawę, zastępca prezydenta miasta Mirosław Kozłowicz. Policja potwierdziła złożenie wniosku. – Wpłynął on do nas w piątek, 6 listopada – poinformował MetropoliaBydgoska.PL kom. Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. I dodaje, że zgodnie z przepisami policja ma 14 dni na jego rozpatrzenie. Nie zaszły też żadne okoliczności, które mogłyby wpłynąć na opóźnienie w jego procedowaniu.

Jak się dowiedzieliśmy, ZDMiKP miał w ten poniedziałek otrzymać decyzję policji dotyczącą organizacji ruchu na Grudziądzkiej, co otworzy drogę do, jak podkreślił zastępca prezydenta, „niezwłocznego” uruchomienia obiecywanego przystanku. Mając jednak na uwadze, że początek listopada to czas dni wolnych od pracy, drogowcy mogliby złożyć wniosek znacznie wcześniej, co umożliwiłoby uruchomienie przystanku wraz z rozpoczęciem budowy parkingu wielopoziomowego. ZDMiKP broni się jednak, że do jej złożenia konieczne były ustalenia związane z wjazdem i wyjazdem sprzętu budowlanego, których jak wspomnieliśmy wyżej dokonano 2 listopada.

Ostatecznie dziś (18 listopada) bydgoscy drogowcy poinformowali, że przystanek przy budynkach UMB zacznie funkcjonować od czwartku, 19 listopada. Na tymczasowym przystanku zatrzymywać się będą autobusy linii nr 51, 52, 55, 56, 58, 59 i 60 – w porównaniu z wcześniejszymi planami nie będzie tam postoju linii nocnej nr 35. Docelowo przy Grudziądzkiej, wraz z budową parkingu wielopoziomowego, ma powstać stały przystanek autobusowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments