Trwa konkurs na projekt nabrzeży Kanału Bydgoskiego. Studenci UTP odwiedzili MPU
Dodano: 02.12.2018 | 09:29Na zdjęciu: Studenci podczas wizyty w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
Fot. mat. prasowe
Kolejnym etapem konkursu dla studentów, dotyczącego wizji zagospodarowania nabrzeży Kanału Bydgoskiego od ulicy Bronikowskiego do śluzy Osowa Góra, była wizyta w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Studenci poznali plany urbanistów dotyczące okolic Kanału. Patronat medialny nad konkursem, organizowanym przez Radę Osiedla Miedzyń-Prądy, sprawuje MetropoliaBydgoska.PL.
Po wizycie w Muzeum Kanału Bydgoskiego i wizji lokalnej nabrzeża studenci Wydziału Budownictwa i Wydziału Architektury i Inżynierii Środowiska – Zakładu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego gościli w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Wprowadzenia i omówienia szerszego kontekstu związanego z rozwojem miasta i wskazaniem, jak ważne dla Bydgoszczy są rzeki i Kanał, dokonała dyrektor MPU Anna Rembowicz-Dziekciowska. Prezentację i założenia MPU dotyczące samego Kanału Bydgoskiego przeprowadziła Barbara Liszkiewicz-Czyżewska, zastępczyni dyrektora Pracowni.
CZYTAJ WIĘCEJ: Trwa konkurs na projekt nabrzeża Kanału Bydgoskiego. Mieszkańcy czekają na pomysły studentów UTP
Bardzo istotne było wskazanie na ciągi pieszo – rowerowe nie tylko wzdłuż kanału, ale też doprowadzeń w stronę terenów nadrzecznych z osiedli otaczających kanał. Zwrócono uwagę na naturalną konieczność budowę kładek i mostów, które połączą mieszkańców i pozwolą na przemieszczanie się nie tylko w obszarze najbliższych zabudowań, ale też dalszych osiedli. Jednym z efektów rewitalizacji powinno być więc stworzenie przepraw nad Kanałem, jak i Brdą, tak aby można było przejść z Miedzynia przez Czyżkówko do Jachcic i dalej – w kierunku Myślęcinka.
Studenci zapoznali się z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz usłyszeli o potencjale terenów osiedla Prądy (obecnie znajdują się tam urokliwe łąki) i terenów przemysłowych na Osowej Górze. Pracownicy podzielili się również informacjami o toczących się rozmowach z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, dotyczących możliwości stworzenia przejścia przez śluzę Czyżkówko (obecnie jej teren jest ogrodzony) czy skorzystania z cypla przy marinie od strony Klubu Sportowego Gwiazda. RZGW jest przychylny tej inicjatywie, ale udostępnienie śluzy mieszkańcom będzie to możliwe po jej remoncie.
Realną nadzieję na zmianę otoczenia daje zapis z Wieloletniej Prognozy Finansowej, mówiący o przeznaczeniu środków finansowych w latach 2019-2020 na koncepcję zagospodarowania Kanału Bydgoskiego. Koncepcja stworzona na zlecenie Urzędu Miasta byłaby kontynuacją i dopełnieniem wysiłku studentów. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, w projekcie budżetu miasta na 2019 znalazły się też środki na przyszłe plany miasta. Cztery miliony złotych zapisano na koncepcje pod przyszłe inwestycje. Wśród nich znalazła się koncepcja zagospodarowania Kanału Bydgoskiego.
- Szkodnik atakuje podbydgoskie lasy. Konieczne będą opryski i wprowadzenie zakazów - 20 kwietnia 2025
- Bloki na bartodziejskiej Saharze? Wydano warunki zabudowy - 20 kwietnia 2025
- Bydgoska atrakcja zniszczona przez siły natury. Trwa zbiórka na odbudowę Leszego - 20 kwietnia 2025