Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Trwa remont kosztownego gmachu. Jest on godną wizytówką Bydgoszczy

Dodano: 31.07.2023 | 16:00

Na zdjęciu: Trwa remont elewacji kosztownego gmachu w Bydgoszczy.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Obecnie trwa remont elewacji kosztownego gmachu. Jest on jednym z ważnych dla Bydgoszczy budynków.

Trwa remont kamienicy znajdującej się przy ul. Jagiellońskiej 4 w Bydgoszczy. Znajduje się w niej siedziba Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu i oddziału banku Millennium.

Budynek powstał w latach 1910-1912 na miejscu zburzonych spichlerzy. Zaprojektował go architekt Heinrich Seeling z Berlina dla bydgoskiego kupca Emila Werkmeistra. W 1920 roku budynek został zakupiony przez Komunalną Kasę Oszczędności miasta Bydgoszczy i został dostosowany do nowych funkcji. Przed wybuchem II wojny światowej kamienica została rozbudowana poprzez nadbudowanie skrzydła i oficyn.

Kamienica ma formę eklektyczną. W górnej części znajduje się część mieszkalna i poddasze, natomiast w narożniku dwukondygnacyjny wykusz, który jest nakryty cebulastym hełmem z iglicą. Elewację zdobią fryzy, gzymsy i blendy. Wykusz ozdobiony jest płycinami z graficznym motywem solarnym, który często był stosowany przez Heinricha Seelinga. Motyw ten można znaleźć również w innych częściach elewacji. Parter budynku jest boniowany. W skrzydle od strony ul. Jagiellońskiej i Pocztowej umieszczono przejazdy bramne.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rysio
Rysio
10 miesięcy temu

By mogli wyremontować pocztę główna ta przychodnie na dworcowej i ta kamienica przy rondzie jagiellonow. Te 2 pierwsze budynki byłyby wizytówka bydzi a ten 3 by przestał straszyć w centrum miasta xD
To takie moje top3

Ed
Ed
10 miesięcy temu

Najgorsze miejsce w śródmieściu to róg Śniadeckich /Gdańska biurowiec Społem / pasuje jak pięść do oka / , stragany , chiński sklep , parking . Po prostu cudo