Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 4 • L 2
13C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
8C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeTrwają prace w parku na Wzgórzu Wolności. Co się w nim zmieni?
06.07.2018 | 15:35

Trwają prace w parku na Wzgórzu Wolności. Co się w nim zmieni?

Obecnie trwa budowa ciągu pieszo-rowerowego.

Na zdjęciu: Postępy prac w parku na Wzgórzu Wolności.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Ratusz przedstawił informacje na temat rewaloryzacji terenu zielonego na Wzgórzu Wolności. Inwestycja warta dwa miliony złotych ma zakończyć się jesienią tego roku.

Wykonaniem prac na Wzgórzu Wolności zajmuje się bydgoska firma Rafan Ogrody, którą wybrano w trybie „z wolnej ręki” – w postępowaniu przetargowym nie złożono bowiem żadnej oferty. Teren parku został ogrodzony wiosną tego roku – wtedy też rozpoczęto wykonywanie pierwszych działań rewaloryzacyjnych.

Wykonawca uporządkował już w znacznej części istniejącą roślinność. Aktualnie prowadzone są roboty ziemne na polanie sąsiadującej z blokami położonymi przy ulicy Słowiańskiej. Jest to jeden z elementów przygotowań pod nowe nasadzenia. W parku planowane jest utworzenie łąki kwietnej oraz dosadzenie nowych roślin, których owoce stanowić będą pokarm dla ptaków i owadów.


CZYTAJ WIĘCEJ: Szczegóły rewitalizacji parku na Wzgórzu Wolności


Trwa też budowa ciągu pieszo-rowerowego, przecinającego park na osi wschód-zachód. Obecnie wykonywane są podbudowy i obrzeża trasy. Warto wiedzieć, że wysokości Zielonych Arkad ciąg pieszo-rowerowy zamieni się w drogę rowerową i biegnącą obok ścieżkę spacerową. W ramach rozbudowy ulicy Kujawskiej powstaną też nowe schody łączące park z ulicą, przy których powstaną parkingi rowerowe. W parku postawione zostaną też stojaki dla jednośladów.

Ostatnie prace w parku odbędą się jesienią – wtedy zaplanowano ustawienie ławek, tablic informacyjno-dydaktycznych, karmników, budek lęgowych dla ptaków i koszy na śmieci. Zaprojektowano też tak zwane hotele dla owadów. Park zyska także nowe oświetlenie.

Prace w parku na Wzgórzu Wolności pochłoną 1,85 mln zł, z czego część środków pochodzi z dofinansowania w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zgodnie z zasadami projektu koszty infrastrukturalne nie powinny przekroczyć 30 procent wartości kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia. Z tego powodu działania rewaloryzacyjne są dość ubogie. Ratusz zapewnia, że przygotowana dokumentacja projektowa uwzględnia jednak rezerwę terenu pod plac zabaw, siłownię plenerową czy platformę widokową.

Warto wiedzieć, że w pobliżu parku może powstać kolejna inwestycja. W czerwcu informowaliśmy, że Telewizja Polska sprzedaje działkę, położoną tuż przy Zielonych Arkadach. Wczoraj upłynął termin przetargu, lecz na razie TVP nie przedstawiła żadnej informacji o jego wynikach.


Powiązane treści