Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Parki na Skarpie Południowej czeka rewaloryzacja. Ogłoszono przetarg na prace budowlane

Dodano: 14.11.2017 | 09:45

Przedstawiamy szczegóły zmian w parkach na Wzgórzu Dąbrowskiego i Wzgórzu Wolności.

Na zdjęciu: Park na Wzgórzu Wolności ma zyskać nowe oblicze.

Fot. LG/archiwum

Urząd miasta ogłosił przetarg na wykonanie rewaloryzacji terenów zieleni na Wzgórzu Dąbrowskiego oraz na Wzgórzu Wolności.

Tereny zielone na Skarpie Południowej to jedne z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynku w obrębie ścisłego centrum Bydgoszczy. Przez ostatnie lata uległy znacznej degradacji, przez co ich potencjał nie był należycie wykorzystywany. Po licznych apelach społeczników, urząd miasta podjął działania na rzecz rewaloryzacji tych obszarów. Przez ostatnie miesiące trwały prace projektowe, a we wrześniu ratusz zakomunikował, że udało mu się pozyskać na ten cel 2,5 miliona złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach konkursu organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

10 listopada urząd miasta ogłosił przetarg na wykonanie prac. Głównym celem rewaloryzacji ma być przywrócenie ciągłości trasy spacerowej na skarpie południowej, realizacja punktów widokowych, pielęgnacja zieleni oraz dopełnienie i wzbogacenie obszaru zielenią nowoprojektowaną.

Co dokładnie zmieni się w parkach? Przeanalizowaliśmy zapisy dokumentacji projektowej – na początek przedstawimy zakres rewaloryzacji parku na Wzgórzu Dąbrowskiego, utworzonego w 1832 roku z inicjatywy prezydenta regencji bydgoskiej Carla Christiana Ferdinanda von Wissmana.

Głównym założeniem prac na terenie wokół wieży ciśnień jest możliwie jak najdokładniejsze odtworzenie dawnego układu przestrzennego parku, wraz z punktami widokowymi i strefami relaksu. Obszar po jego zachodniej stronie, przy stawach kaskadowych, ma pełnić funkcję reprezentacyjno-wypoczynkową. Jak czytamy w zapisach projektu budowlanego “Zakłada się odtworzenie historycznego placu wypoczynkowego na niższym tarasie wzgórza z punktem widokowym, ścieżką i aneksem wypoczynkowym. Funkcję reprezentacyjną podnosić mają również wprowadzane kompozycje roślin o dużych walorach dekoracyjnych wokół stawów. Zaprojektowano odtworzenie aneksów wypoczynkowych w murku oporowym przy stawach oraz wykonanie nowej ścieżki o nawierzchni gruntowej prowadzącej na punkt widokowy przy pomniku Henryka Dąbrowskiego”. Nowe ciągi piesze mają też powstać w miejscu przedeptów prowadzących w kierunku placu Poznańskiego i dolnego tarasu. Wybudowane zostaną również kamienne schody po śladzie dawnego rynsztoku z jednostronną balustradą do ulicy Stromej.

Wstępem do działań rewaloryzacyjnych była dokonana wiosną ubiegłego roku inwentaryzacja zieleni. Wykazała ona, że większość drzew jest w dobrej kondycji. Do usunięcia przeznaczono jedynie 36 (w granicach opracowania 28) z 578 okazów rosnących na terenie Wzgórza. Inwentaryzacja przyrodnicza z maja 2016 roku pokazała natomiast, że w parku występują rzadkie gatunki chrząszczy, mrówek, pszczół i pajęczaków, a także 38 gatunków ptaków.

W związku z planowaną wycinką drzew, rewaloryzacja zakłada wykonanie licznych nasadzeń zastępczych. Park na Wzgórzu Dąbrowskiego wzbogaci się m. in. o magnolię, buki zwyczajne, śliwy, kaliny czy derenie. W celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności dla nowych nasadzeń oraz zapobiegnięciu rozmywania nawierzchni ścieżek spacerowych, w dolnej partii skarpy zaprojektowano drenaż chłonnorozsączający typu francuskiego.

Projekt zakłada też postawienie nowych elementów małej architektury – 14 ławek warszawskich z oparciem, czterech bez oparcia (w tym dwóch półkolistych przy pomniku generała Dąbrowskiego), dziewięciu ławek półkolistych, siedmiu ławek montowanych do murka kamiennego i jednej ławki wykonanej z kamienia. Przewidziano też ulokowanie nowych śmietników, pojemników higienicznych i latarni parkowych z oprawami oświetleniowymi typu LED. Elementy mają być utrzymane w kolorze czarnym – oparcia ławek oczywiście będą drewniane.

W parku na Wzgórzu Dąbrowskiego mają stanąć tablice dydaktyczne, na których znajdą się informacje o założeniach i wyglądzie tego terenu na początku XX wieku. Ponadto zostaną na nich umieszczone notki historyczne o generale Dąbrowskim, muzeum wodociągów w wieży ciśnień, zniszczeniu zagłuszarki Radia Wolna Europa w listopadzie 1956 roku oraz czynnym w latach 1874-1916 cmentarzu żydowskim.

Powstały w latach 1911-1913 park na Wzgórzu Wolności jest elementem bydgoskiej osi spacerowo-widokowej. Nadmierny rozrost zieleni rosnącej na skarpie spowodował jednak znaczne ograniczenie atutów widokowych tej części miasta. Planowana rewaloryzacja obejmie obszar od schodów prowadzących na ul. Kujawską (które powstaną w ramach budowy linii tramwajowej) do wschodniej części stadionu im. Eugeniusza Połtyna.

Przed podjęciem prac niezbędna będzie wycinka 38 najbardziej schorowanych bądź suchych drzew. Podobnie jak w wypadku parku na Wzgórzu Dąbrowskiego, przewidziane są nasadzenia zastępcze.

Jedną z nietypowych form małej architektury w parku ma być, jak czytamy w projekcie wykonawczym “pozostawienie przewróconego na przebudowywany trakt pieszy okorowanego pnia topoli oraz wzbogacenie otoczenia pnia o kilka swobodnie rozłożonych głazów i zbudowaną z drewnianej kłody ławkę”. Ponadto, przy bocznych ścieżkach staną ławki drewniano-kamienne, a na łące rekreacyjnej – zestaw siedzisk w stylu rzeźbiarskich. Wedle założeń projektowych ma być to ławka podobna do “Sluice Bench” – dzieła studentki UTP Agaty Bryk, które znajduje się na Wyspie Młyńskiej. W parku ulokowany zostanie też stołu do gier plenerowych. Pozostałe elementy małej architektury będą takie same, jak w parku przy wieży ciśnień.

Projektanci przewidzieli utworzenie na terenie zespołu zieleni łąki kwietnej, wprowadzenie roślin runa leśnego oraz uwydatnienie form terenu charakterystycznych dla skarpy. Tuż przy schodach w kierunku Kujawskiej zaplanowano utworzenie dwóch parkingów rowerowych; pojawią się także stojaki rowerowe.

Wadą projektu jest pominięcie realizacji punktów widokowych. Autorzy przewidzieli jedynie uwzględnienie rezerwy terenu na tego typu atrakcje, tłumacząc swoją decyzję w następujący sposób: “Urządzenie takich punktów wymagałoby znacznej ingerencji w istniejący drzewostan, co jest sprzeczne z generalnym założeniem projektu. W tej sytuacji, honorując ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zaplanowano urządzenie terenowej galerii widokowej tj. przebiegającego w pobliżu krawędzi skarpy ciągu spacerowego, z którego pomiędzy drzewami można obserwować poszczególne, charakterystyczne obiekty rozpościerającego się u podnóża skarpy miasta”. W projekcie zabrakło również miejsca na inne formy rekreacji – plac zabaw, scenę plenerową czy urządzenia sportowe – podobnie jak w wypadku punktów widokowych autorzy koncepcji umieścili w planach projektowych rezerwy terenu pod realizację tych zamierzeń w dalszej przyszłości.

Termin składania ofert w przetargu upływa 24 listopada. Jednym z warunków uczestnictwa w nim jest wykonanie co najmniej jednej rewitalizacji/rewaloryzacji parku lub terenu zieleni na obszarze miejskim na obszarze co najmniej 1 ha i wartości minimum miliona złotych. Wedle harmonogramu, rewaloryzacja obu parków ma zakończyć się 30 listopada 2018 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dwa bydgoskie parki zyskają nowe oblicze. Jak mają wyglądać? [WIZUALIZACJE]

Błażej Bembnista