Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Trwają przygotowania do realizacji Wielkiej Pętli Fordonu

Dodano: 19.08.2020 | 12:58

Na zdjęciu: Wyznaczanie trasy Wielkiej Pętli Fordonu przy Dolinie Śmierci.

Fot. Fordon na co dzień

Trwają przygotowania do realizacji fordońskiego projektu ponadosiedlowego w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego – I etapu Wielkiej Pętli Fordonu. Obecnie trwa wyznaczanie szczegółowego przebiegu trasy.

Wielka Pętla Fordonu ma być trasą o długości ok. 21 kilometrów okalająca Fordon, podzielona na części: podgórską, akademicką, nadwiślańską i mariampolską, a także uwzględniającą wariant górski, przebiegający przez obszar tzw. Górek Fordońskich. Trasa ma mieć na całej długości 4 metry szerokości, z czego 2 metry mają być przeznaczone dla pieszych, biegaczy i niepełnosprawnych, a pozostałe 2 metry – dla rowerzystów. Trasa ma być utwardzona według obowiązujących standardów dla pieszych i rowerzystów.

Trwają przygotowania do realizacji Wielkiej Pętli Fordonu

Zobacz również:

Wielka Pętla Fordonu - informacje i wizualizacje

Głównymi cechami pętli mają być: komfort i bezpieczeństwo (trasa ma być w całości oświetlona), dostosowanie dla osób w każdej kategorii wiekowej i dostosowanie dla osób niepełnosprawnych. Przy WPF będą znajdować się ławki oraz „stacyjki”, czyli zadaszone miejsce z ławkami, koszem na śmieci, stojakiem dla rowerów i przestrzenią dla wózka inwalidzkiego.

Projekt I etapu wielkiej pętli zdobył blisko cztery tysiące głosów w ubiegłorocznej edycji BBO (został zgłoszony jako projekt ponadosiedlowy) i został przeznaczony do realizacji. Zgodnie z pomysłem fordońskich sił społecznych, odcinek pierwszy zaczyna się przy Dolinie Śmierci i biegnie w kierunku budującego się basenu przy ul. Kromera. Koniec pierwszego odcinka określą względy ekonomiczne – według szacunków, zakończy się on w rejonie ulicy Rataja. Pieniądze przeznaczone na realizację pierwszego odcinka to 1,7 miliona złotych.

W środę, 19 sierpnia fordońscy społecznicy, wraz z projektantem inwestycji – Krzysztofem Faleńczykiem, a także pracownikami Miejskiej Pracowni Geodezyjnej i Wydziału Inwestycji Miasta wzięli udział w szczegółowym wyznaczaniu pierwszego odcinka. W sporej części ma on przebiegać wydeptanymi ścieżkami pieszymi pod Górkami Fordońskimi, a na wysokości ogródków działkowych przy ulicy Rataja przybliży się do ulicy. Trasa ma w jak najmniejszym stopniu wpłynąć na istniejący ekosystem Zbocza Fordońskiego. Przewiduje się, że prace nad I etapem powinny ruszyć w przyszłym roku.

W tegorocznej edycji BBO, w ramach projektu ponadosiedlowego zgłoszono projekt kontynuacji budowy Wielkiej Pętli – od basenu przy ulicy Kromera do wjazdu na wał wiślany przy ulicy Brzegowej. Ponadto, jako projekt osiedlowy dla osiedla Tatrzańskiego zgłoszono budowę trasy pomiędzy ulicami Kromera i Rataja, który ma spiąć postulowany powyżej i projektowany już odcinek WPF.