Bydgoszcz
20C
Niebo częściowo zachmurzone
48% wilgotność
Wiatr: 9km/h WSW
H 20 • L 19
20C
Pon
14C
Wt
14C
Sr
16C
Czw
12C
Pt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeUczcili rocznicę zakończenia II wojny światowej [ZDJĘCIA]
08.05.2019 | 14:43

Uczcili rocznicę zakończenia II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: ST

W środę, w 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Zgodnie ze zwyczajem zorganizowano je na placu Wolności.

Uroczystości rozpoczęły się mszą święta w kościele św. Piotra i Pawła. Następnie uczestnicy zgromadzili się przed Pomnikiem Wolności, gdzie przeprowadzono obchody z udziałem m.in. pocztów sztandarowych i kombatantów oraz z zachowaniem ceremoniału wojskowego.

– Szczególnie kłaniam się w stronę kombatantów. Bardzo wam dziękuję za wasze bohaterskie czyny, za udział w wyzwoleniu ojczyzny i życzę wam dużo zdrowia. Pragnę również uczcić pamięć wszystkich ofiar tej strasznej wojny – bohaterów, którzy walczyli o wolność, ale nie było im dane jej zaznać – mówił reprezentujący ratusz wiceprezydent Mirosław Kozłowicz, wspominając obchodzonym obecnie Roku Wolności. – Chciałbym, żeby w tym roku wolność wybrzmiała w Bydgoszczy w sposób szczególny. To wszystko dzięki bohaterom II wojny światowej. Naszym bohaterom. Bohaterom wolności – zakończył.

8 maja 1945 r. podpisany został akt bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu i innych sił zbrojnych III Rzeszy. Data ta uznawana jest za dzień zakończenia II wojny światowej. W latach 1946-1989 uroczystości upamiętniające koniec największego w dziejach ludzkości konfliktu zbrojnego odbywały się w Polsce, a także w całym bloku wschodnim 9 maja. Tego dnia (według czasu rosyjskiego) na żądanie Józefa Stalina odbyło się drugie podpisanie kapitulacji, już z udziałem marszałka Gieorgija Żukowa. Wcześniej bowiem podpis na dokumencie złożył generał Iwan Susłoparow, który miał uczynić to bez wiedzy Stalina.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści