Bydgoszcz
14C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 15 • L 14
17C
Sr
15C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleUdziałowcy i pracownik stoją za pożarem składowiska śmieci pod Mogilnem. Zakończono śledztwo
pożar wszedzień
28.11.2019 | 11:51

Udziałowcy i pracownik stoją za pożarem składowiska śmieci pod Mogilnem. Zakończono śledztwo

Na zdjęciu: Skutki pożaru składowiska odpadów w Wszedzieniu.

Fot. KWP Bydgoszcz

Dwaj mieszkańcy województwa podkarpackiego oraz mieszkaniec Mogilna zostali oskarżeni o spowodowanie pożaru składowiska śmieci w miejscowości Wszedzień, do którego doszło w maju ubiegłego roku. Trzej mężczyźni byli związani z firmą zajmującą się odpadami – dwóch z nich było jej udziałowcami, a trzeci – jej pracownikiem.

Groźny pożar składowiska pod Mogilnem wybuchł 28 maja 2018 roku. Ogień objął składowisko o wymiarach 10×20 metrów oraz magazyn. Na miejscu pracowało ponad 120 strażaków, których pracę koordynował komendant wojewódzki gen. Janusz Halak. Zdarzenie spowodowało konieczność profilaktycznej ewakuacji 33 osób, a mieszkańcom zalecano ostrożność przy kąpieli w pobliskim Jeziorze Wiecanowskim.

Zobacz również:

Strażacy całą noc walczyli z pożarem odpadów pod Mogilnem

Akcja gaszenia składowiska odpadów w gminie Mogilno była jednym z serii podobnych sytuacji, które wcześniej miały miejsce w Zgierzu, Trzebini, Olsztynie, Gorlicach i Policach. Śledztwo w sprawie pożaru podjęli funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wraz z prokuratorem z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. Ustalili oni, że zgromadzone na składowisku w miejscowości Wszedzień odpady (w tym odpady niebezpieczne), były przechowywane w sposób niezgodny z normami dotyczącymi m.in. ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi.

Niewłaściwe magazynowanie odpadów, bez uwzględnienia właściwości fizycznych i chemicznych, a przede wszystkim stwarzanego zagrożenia, stwarzało –  jak wynika z ustaleń śledztwa – niebezpieczeństwo powstania pożaru, a nawet eksplozji materiałów łatwopalnych – relacjonuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiej policji. I wylicza działania podjęte przez śledczych – zabezpieczenie dokumentacji firmy prowadzącej składowisko oraz materiałów z pogorzeliska oraz wykonanie badań toksyczności i oddziaływania na środowisko.

Jak ustalono najbardziej prawdopodobną przyczyną samego pożaru było podpalenie, choć nie wykluczono samozapłonu, które mogło być konsekwencją niewłaściwego składowania odpadów – mówi Chlebicz.

Zarzuty w sprawie pożaru postawiono trzem mężczyznom. Dwaj mieszkańcy województwa podkarpackiego, a także mieszkańca Mogilna usłyszeli, że w okresie od września do grudnia 2016 roku, wbrew przepisom Ustawy o odpadach, zgromadzili łącznie ponad 800 ton odpadów (w tym ponad 500 ton odpadów niebezpiecznych), na terenie otwartym, nieutwardzonym w sposób nieselektywny przemieszany i wielopoziomowy, w rezultacie sprowadzając nieumyślne, bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru oraz eksplozję materiałów łatwopalnych.

Teraz sprawa pożaru trafiła do sądu. Sprawcom grozić może kara pozbawienia wolności do 5 lat.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
1 rok temu

Wygląda na to że papugi zarobią. A sprawcy dobrowolnie poddadzą się karze rok w zawieszeniu na jeden miesiąc, pięćset złotych grzywny.

Powiązane treści