Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 12 • L 12
13C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
11C
Sr
11C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeUltimatum w sprawie basenu na Kapuściskach. „Otwarcie możliwe w ciągu tygodnia od usunięcia wady”
Piąta Fala Bydgoszcz
25.09.2019 | 16:37

Ultimatum w sprawie basenu na Kapuściskach. „Otwarcie możliwe w ciągu tygodnia od usunięcia wady”

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Basen przy V Liceum Ogólnokształcącym na Kapuściskach nadal jest niedostępny zarówno dla uczniów, jak i pozostałych mieszkańców.

Fot. Szymon Fiałkowski

Do 10 października Mostostal Warszawa, generalny wykonawca basenu „Piąta Fala” przy V Liceum Ogólnokształcącym, musi naprawić przeciekającą nieckę pływalni. Od wielu tygodni ta wada konstrukcyjna uniemożliwia oddanie go do użytku. A cierpliwość zarówno władz miasta, jak i mieszkańców już się wyczerpała.

O terminie ultimatum poinformował podczas środowej sesji rady miasta zastępca prezydenta Michał Sztybel. Trzeba pamiętać, że długo wyczekiwana, nie tylko na Kapuściskach, inwestycja notuje kilkumiesięczny poślizg. Pierwotnie basen przy ulicy Szarych Szeregów miał być gotowy pod koniec 2018 roku. Plany szybko trzeba było zweryfikować – kolizja z infrastrukturą podziemną wymusiła zmiany w projekcie i przesunięcie terminu zakończenia prac (najpierw na styczeń, później na wiosnę bieżącego roku).

Pływalni nie oddano jednak do użytku ani zimą, ani wiosną, ani nawet latem (choć deklarowano kilka terminów). Od kilku tygodni problemem jest bowiem przeciek w jednej z niecek basenu, z którym nie może poradzić sobie wykonawca. Wykryto go podczas testów napełnień.

Bez usunięcia tej wady nie zakończymy odbiorów technicznych obiektu i nie oddamy go mieszkańcom

– zaznacza wiceprezydent Sztybel. Choć dodaje przy tym, że teoretycznie możliwe byłoby otwarcie pływalni z jedną czynną niecką nawet od początku roku szkolnego. – Nie zależało nam jednak na efekcie PR-owym – twierdzi Sztybel, który sam jest absolwentem V LO.

Co na to wspomniany warszawski Mostostal? W rozmowie z nami rzecznik spółki Paweł Kwiecień zapewnił, że pozyska informacje, czy termin wskazany przez miasto jest możliwy do dotrzymania i jakie działania podejmuje obecnie wykonawca. Do momentu publikacji artykułu jego wyjaśnienia do nas jednak nie dotarły. Z naszych ustaleń wynika natomiast, że firma nadal szuka źródeł przecieku. W najmniej optymistycznym wariancie może być zmuszona do skucia całej niecki, co jeszcze bardziej opóźni zakończenie inwestycji. A jak deklaruje Michał Sztybel, mieszkańcy mogliby korzystać z nowego budynku już tydzień po usunięciu wady.

Mostostal Warszawa wygrał przetarg na budowę „Piątej Fali” (to nazwa nadana pływalni przez uczniów szkoły) na początku drugiej połowy 2017 roku. Inwestycja miała kosztować 24,5 miliona złotych. Jaki będzie ostateczny koszt – okaże się po weryfikacji wszystkich elementów inwestycji. – Z uwagi na opóźnienia naliczymy wykonawcy przewidziane w umowie kary – wskazuje zastępca Rafała Bruskiego.

Pływalnia przy V LO będzie składała się z 6-torowego basenu o wymiarach 25 na 12,5 metra z trybunami na nieco ponad 100 osób oraz niecki rekreacyjnej o powierzchni blisko 150 metrów kwadratowych. W tej ostatniej dostępne będą atrakcje: sztuczna rzeka, zatoka sztucznej fali, masaż karku, podwodny i perełkowy oraz gejzer. Do tego należy doliczyć dwie niecki jacuzzi i brodzik dla najmłodszych dzieci o głębokości 30 centymetrów z tzw. grzybkiem wodnym. Na basenie znajdzie się również 50-metrowa zjeżdżalnia rurowa i sauny fińskie. Na piętrze budynku wydzielono natomiast salę do fitness, siłownię, przebieralnie oraz pomieszczenia gospodarcze. W ramach inwestycji uporządkowano również teren przylegający do basenu, budując między innymi parking wraz z drogami dojazdowymi.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści