Bydgoszcz
10C
Opady
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 11 • L 10
10C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
9C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUmowa na czas określony i co dalej… [RADCA w PIĄTEK]
umowa - freeimages (2)
06.09.2019 | 09:41

Umowa na czas określony i co dalej… [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Dzisiejszy odcinek porad prawnych dotyczy umów na czas określony.

Fot. freeimages

Zawarłeś umowę na czas określony (np. na usługi telekomunikacyjne lub siłownię). W umowie był zapis, że po jej zakończeniu przekształci się ona  w umowę na czas nieokreślony z terminem wypowiedzenia. Czy takie zapisy są skuteczne prawnie?

Zastosowanie przy takiej sprawie mają przede wszystkim przepisy dotyczące swobody zawierania umów oraz klauzul abuzywnych. Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.  W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są między innymi te, które stanowią, że umowa zawarta na czas oznaczony ulega przedłużeniu, o ile konsument, dla którego zastrzeżono rażąco krótki termin, nie złoży przeciwnego oświadczenia.

A więc, aby uznać abuzywność takich zapisów, należałoby zbadać, czy termin na złożenie oświadczenia był rażąco krótki. Zwrócić należy uwagę na słowo „rażąco”. Oznacza ono, że termin sam w sobie nie może być tylko krótki, tylko skrajnie krótki (np. 2 dni).

Sąd Najwyższy w wyroku I CSK 657/11 stwierdził, że z art. 385[3] pkt 18 KC wynika, że co do zasady klauzule w umowach na czas oznaczony przewidujące automatyczne przedłużenie ubezpieczenia są dopuszczalne, o ile tylko nie zastrzeżono w nich rażąco krótkiego terminu na złożenie przez konsumenta oświadczenia sprzeciwiającego się przedłużeniu umowy.

Jedna z siłowni w swoich umowach o członkostwo i warunkach promocji zawierała zapis, zgodnie z którym, aby zakończyć umowę po 20 miesiącach od dnia jej zawarcia, klient powinien złożyć wypowiedzenie umowy najpóźniej 4 tygodnie przed jej zakończeniem. W mojej ocenie zawieranie z konsumentami umów na przedstawionych wyżej zasadach mieści się w graniach swobody umów.

Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Jak wyżej wskazałem, aby zapis dotyczący automatycznego przedłużenia się umowy mógł zostać uznany za niedozwolony, termin na jej wypowiedzenie musiałby być rażąco krótki,
a nie jedynie krótki.

Porada praktyczna: nic na stoi na przeszkodzie, aby wypowiedzenie złożyć od razu z podpisaniem umowy! Należy tylko zaznaczyć, że wypowiedzenie dotyczy upływu okresu obowiązywania umowy, aby takie oświadczenie nie zostało potraktowane jako zerwanie umowy i ewentualne naliczenie kar umownych.

WAŻNE! Podstawową zasadą jest czytanie umów przed ich podpisaniem. W przypadku niejasności jakiś zapisów należy od razu zwrócić się do przedsiębiorcy o wykładnię danego postanowienia.

W razie pytań, czy też wątpliwości, napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl.

Podstawa prawna: art. 385 i 3531  ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław Piątek
radca prawny
————————–
tel.: 792-262-264
www.radcapiatek.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan
Gość
Jan

Bzdury

Powiązane treści