Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 3 • L 1
1C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-4C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUmowa na rozbudowę Grunwaldzkiej podpisana! Prace ruszą wiosną
28.11.2017 | 14:18

Umowa na rozbudowę Grunwaldzkiej podpisana! Prace ruszą wiosną

Przedstawiciel Budimexu Jakub Długoszek i prezydent Rafał Bruski podpisali dziś umowę na realizację inwestycji.

Na zdjęciu: Prace budowlane przy rozbudowie Grunwaldzkiej mają rozpocząć się wiosną.

Fot. Stanisław Gazda

Dziś w ratuszu prezydent Rafał Bruski i przedstawiciel firmy Budimex Jakub Długoszek podpisali umowę na wykonanie prac przy rozbudowie ulicy Grunwaldzkiej.

Przebudowa ulicy Grunwaldzkiej jest jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych. Przygotowania do niej rozpoczęły się w 2014 roku, kiedy zorganizowano konsultacje społeczne. Na ich podstawie projektanci zrezygnowali z postawienia kładek dla pieszych (mieszkańcy uznali, że takie rozwiązanie utrudniałoby pieszym o ograniczonej sprawności poruszanie się pomiędzy jezdniami, a także jest ono bardziej kosztowne niż tradycyjne przejścia z sygnalizacją świetlną). W 2016 roku urząd miasta złożył wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej oraz rozpoczął ubieganie się o unijne dofinansowanie. W połowie ubiegłego roku ogłoszono też przetarg na wyłonienie wykonawcy.

W styczniu 2017 roku miasto uzyskało 113 milionów złotych dofinansowania. Pozwoliło to na przesunięcie środków własnych na inne inwestycje, m. in. rewitalizację bulwarów nad Brdą między Mostem Pomorskim a Bernardyńskim czy kończącą się przebudowę ulicy Cieszkowskiego. 17 lipca ogłoszono wyniki przetargu – najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Budimex. Rozbudowa ostatecznie ma kosztować 76 milionów złotych. Podpisanie umowy miało nastąpić jeszcze latem, lecz ze względu na przedłużającą się kontrolę uprzednią Urzędu Zamówień Publicznych doszło do niej dopiero dziś.


WIĘCEJ: Umowa podpisana. Miliony na przebudowę Grunwaldzkiej trafiły do Bydgoszczy


– Cieszę się, że solidny partner wiąże się z miastem – powiedział Rafał Bruski, jednocześnie uspokajając, że inwestycja nie spowoduje zamknięcia Grunwaldzkiej. – Nie będzie takiej sytuacji, że ulica będzie zamknięta. Drożność zostanie zapewniona.

Mieszkańców najbardziej interesują informacje na temat rozpoczęcia robót. Jak zapowiadają przedstawiciele wykonawcy, poważniejszych prac należy spodziewać się na wiosnę.

– Przekazanie placu budowy nastąpi 6 grudnia. Zaczniemy od wycinek i wyburzeń obiektów kubaturowych. Na początku marca ruszymy pełną parą. Jeśli zima nie będzie ostra, nie będziemy jednak czekać z częścią prac – stwierdził dyrektor rejonu w firmie Budimex Jakub Długoszek. Dyrektor grupy kontraktów Budimexu Sławomir Jułga poinformował, że w pierwszej kolejności roboty będą prowadzone na odcinku leśnym oraz w okolicach granic administracyjnych miasta. Dodał też, że początkowo nie obejmą one istniejącej jezdni.

– Wzdłuż Grunwaldzkiej powstaną drogi tymczasowe, a także ronda przy skrzyżowaniach z Kolbego i Skośną. Ulica będzie cały czas przejezdna – zapewnia wiceprezydent Mirosław Kozłowicz.

W ramach przebudowy Grunwaldzkiej na odcinku od Węzła Zachodniego zaplanowano budowę dwóch dwupasmowych jezdni o długości 4,5 kilomtera. Dodatkowo, na odcinku od ulicy Skośnej do ulicy Flisackiej w kierunku centrum miasta, zaprojektowano trzykilomterowy buspas. Przebudowane zostaną też skrzyżowania z ulicami poprzecznymi. Powstanie też sześć kilometrów dróg dla rowerów i 15 km chodników. Rozbudowana arteria ma ułatwić dojazd do węzła drogi ekspresowej S5.

Budimex ma 23 miesiące na realizację inwestycji. Aktualnie trwa procedura przejęcia gruntów. Jak informuje ratusz, ze względu na procedury oszacowanie wszystkich kwot wykupu nie jest jeszcze znana.


Powiązane treści