Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne – nowy pomysł UMK na poprawę sytuacji Jurasza i Biziela

Dodano: 16.12.2022 | 14:36

Na zdjęciu: Rektor UMK prof. Andrzej Sokala ma nowy pomysł na "uzdrowienie" sytuacji bydgoskich szpitali.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Proponowana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu koncepcja fuzji szpitali Biziela i Jurasza została storpedowana przez środowisko medyczne i bydgoskich polityków. Uczelnia zarządzająca placówkami chce jednak „optymalizować” zarządzanie placówkami medycznymi. Nowym pomysłem jest stworzenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Collegium Medicum.

Z uwagi na niekorzystną sytuację finansową, Uniwersytet Mikołaja Kopernika próbował forsować pomysł połączenia bydgoskich szpitali uniwersyteckich w celu ich restrukturyzacji. Według założeń, szpital Biziela miał zostać formalnie zlikwidowany, a jego oddziały włączone w strukturę szpitala Jurasza. Planom rektora UMK prof. Andrzeja Sokali i jego popleczników zdecydowanie sprzeciwili się pracownicy placówki przy Ujejskiego, jak i lokalni politycy.

Bydgoscy posłowie PiS zastosowali fortel – dzięki ich działaniom do ustawy o medycynie laboratoryjnej wprowadzono poprawkę, wedle której w wypadku planów konsolidacji szpitali rektor uczelni musi otrzymać zgodę ministrów zdrowia i nauki. Warto dodać, że obaj byli przeciwko fuzji, proponowanej przez toruński uniwersytet. Sejmowe głosowanie w sprawie poprawki odbyło się w połowie września: mający większość PiS przegłosował ją. Mimo sprzeciwu senatu (związani z Bydgoszczą senatorowie Andrzej Kobiak i Krzysztof Brejza opowiedzieli się jednak za poprawką), Sejm odrzucił senackie weto i w ustawie znalazł się zapis, uniemożliwiający połączenie bydgoskich lecznic.

UMK wciąż planuje jednak restrukturyzacje szpitali Jurasza i Biziela. Jak podkreślał latem rektor Sokala (w odpowiedzi na pismo wiceministra zdrowia Piotra Brombera), „Jurasz” ma co prawda dodatni wynik finansowy netto (w 2020 roku na poziomie 413 tysięcy złotych, szacunkowo dla 2021 roku 1,85 miliona złotych), jednak wzrasta poziom jego zobowiązań i związanych z nimi rezerw (w 2020 roku sięgnęły one 234 milionów złotych, w tym zobowiązania wymagalne w kwocie 23 milionów złotych). Stan finansów szpitala Biziela także nie jest zadowalający: za 2021 roku jego strata ma wynieść 9 milionów złotych, a poziom zobowiązań i rezerw sięga 157 milionów złotych.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne – nowy pomysł UMK

Lekarstwem na zadłużenie ma być utworzenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Collegium Medicum UMK, w ramach którego funkcjonowałyby dwa zakłady lecznicze: Szpital im. dr. A. Jurasza i Szpital im. dr. J. Biziela. Nowy pomysł to – jak informuje toruńska uczelnia – wynik prac zespołu doradczego ds. szpitali uniwersyteckich.

Powołany przez rektora UMK zespół pracował od 1 września. W jego skład weszło 14 osób, w tym siedmiu pracowników Collegium Medicum, przedstawiciel zarządu szpitala Jurasza, dwóch przedstawicieli szpitala Biziela, trzech pracowników Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK oraz kanclerz UMK. W pracach zespołu uczestniczyli również dyrektorzy finansowi obu szpitali uniwersyteckich oraz zapraszani kierownicy klinik. Wpływ ewentualnych zmian na dydaktykę i naukę konsultowano z osobami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie UMK w tym zakresie – czytamy w komunikacie prasowym uniwersytetu.

UMK zapewnia, że zespół zarekomendował odstąpienie od likwidacji, łączenia lub przenoszenia istniejących obecnie klinik. Stworzenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, zdaniem zespołu, ułatwi koordynację rozwoju obu ośrodków w zakresie profilowania klinik pod kątem realizacji procedur unikatowych oraz w zakresie zakupu sprzętu o dużej wartości, umożliwi utworzenie uniwersyteckich, specjalistycznych centrów medycznych i rozwój świadczeń nielimitowanych i pozwoli prowadzić jednolitą politykę inwestycyjną szpitali Biziela i Jurasza. Ponadto, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne ma usprawnić organizację praktyk studenckich, zajęć na CM i umożliwić równe traktowanie pracowników obu bydgoskich lecznic.


CZYTAJ INFORMACJE Z OSTATNIEJ CHWILI: Będzie wspólny bilet na wszystkie środki komunikacji publicznej w regionie? Podpisano porozumienie


Jak miałoby wyglądać zarządzanie szpitalami wchodzącymi w skład UCK? – W planach Centrum ma mieć jednego dyrektora, a w obu szpitalach będą dwa równorzędne stanowiska ds. lecznictwa – wyjaśnia dr Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Ponadto, proponowane jest utworzenie organu opiniodawczo-doradczego dyrektora centrum i ustalenie równej reprezentacji pracowników obu istniejących obecnie szpitali w Radzie Collegium Medicum.

Zespół rekomenduje, by tworzenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Collegium Medicum przeprowadzić w sposób, który wykorzysta naturalne zwolnienia i odejścia z pracy, kształtujące się w obu szpitalach na poziomie kilkudziesięciu osób rocznie – informuje UMK.

Bydgoscy radni przyjęli apel do rektora UMK. Nie mają do niego zaufania

Na środowej sesji radni miasta przyjęli apel do rektora Sokali. Podkreślają w nim, że „są bardzo zainteresowani działaniem Collegium Medicum oraz szpitali uniwersyteckich, które zapewniają nowe kadry medyczne oraz wysoce specjalistyczne świadczenia zdrowotne dla mieszkańców miasta i obszaru Metropolii Bydgoskiej”. Apel przypomina, że w 2003 roku ówczesny rektor UMK wprowadził radnych i prezydenta w błąd, mówiąc o połączeniu w Toruniu z Akademią Medyczną w Bydgoszczy, chociaż znał ustawę, która stanowiła o likwidacji AM w Bydgoszczy.

Tamte zachowania rektora UMK, a także aktualne władz toruńskiej uczelni, chociażby te związane z likwidacją Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Jana Biziela sprawiają, że radni Bydgoszczy nie maja zaufania do rektora UMK. Dlatego z wielkim niepokojem o losy bydgoskiej uczelni medycznej i Szpitala im. dr Jana Biziela patrzymy na nowe poczynania rektora związane ze zmianą statutu UMK oraz realizacją wniosków uczelnianej komisji ds. szpitali uniwersyteckich – czytamy w treści apelu. Zmiany te, zdaniem radnych, mają zlikwidować autonomię Collegium Medicum.

Dyrektor szpitala Biziela dr Wanda Korzycka-Wilińska odchodzi na emeryturę. Nie wiadomo, kto ją zastąpi

Kolejnym czynnikiem powodującym niepokój nie tylko bydgoskich radnych, ale i medyków, jest sytuacja związana ze zmianami w szpitalu przy Ujejskiego. Wraz z końcem roku dotychczasowa dyrektor placówki – Wanda Korzycka-Wilińska – odchodzi na emeryturę. – Wanda Korzycka-Wilińska związana jest z naszą placówką od prawie 18 lat. W roku 2004 objęła funkcję kierownika nowo powstałej komórki organizacyjnej – Działu Obsługi Pacjenta, w 2010 roku stanęła na czele Szpitala i kierując nim nieprzerwanie przez niemal 13 lat zapisała się w dotychczasowej historii lecznicy jako osoba najdłużej sprawująca to stanowisko – podkreśla „Biziel”.

Wczoraj (15 grudnia) odbyło się oficjalne pożegnanie dyrektor Korzyckiej-Wilińskiej. Podczas uroczystości wojewoda Mikołaj Bogdanowicz odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia.

Kto będzie nowym dyrektorem szpitala Biziela? Tego na razie nie wiadomo. UMK powinno ogłosić konkurs na nowego szefa placówki, lecz jak podkreśla dr Walusiak-Bednarek, wszystko w tej chwili zależy od tego, jak rekomendacje zespołu zostaną przyjęte i na jakie ostatecznie rozwiązanie zdecyduje się rektor. – Z pewnością nie będzie żadnych decyzji w tym roku – odpowiada przedstawicielka zespołu prasowego toruńskiej uczelni. Do czasu rozstrzygnięcia pełniącym obowiązki dyrektora będzie dr Agnieszka Rogalska, obecna zastępczyni dyrektor ds. lecznictwa.

Brak decyzji o ogłoszeniu konkursu na dyrektora szpitala Biziela budzi niepokój radnych, którzy nie omieszkali uwzględnić tej kwestii w przyjętym na ostatniej sesji apelu. – Ewentualne powierzenie obowiązków dyrektora szpitala Biziela aktualnemu dyrektorowi Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza spowoduje realizację celów wyznaczonych w programie restrukturyzacji szpitali, który wzbudził głośne protesty pracowników obu szpitali klinicznych i był podstawą do nowelizacji ustawy przez Sejm RP – czytamy w treści.

Apelujemy do Pana Rektora o zaprzestanie obecnych działań osłabiających CM i szpitale uniwersyteckie zlokalizowane w Bydgoszczy. Chcemy zakomunikować, że władze samorządowe Bydgoszczy podejmą wszystkie kroki, aby zapobiec zniknięciu Bydgoszczy z mapy uniwersyteckich ośrodków naukowo-dydaktycznych w zakresie dyscyplin: nauki medyczne, nauki o zdrowiu oraz nauki farmaceutyczne – brzmi końcówka apelu do prof. Sokali.

CZYTAJ WIĘCEJ O STORPEDOWANIU POMYSŁU FUZJI SZPITALI JURASZA I BIZIELA

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
1 rok temu

Dyrektor jurasza to prawdziwy geniusz, stoczył szpital na dno wypłacalności, zamieniając go w kołchoz z którego uciekają pracownicy. W nagrodę dostanie kolejny szpital do rozwalenia. Brawo dla rektora traktora.

Jan
Jan
1 rok temu

W obu szpitalach coraz mniej doświadczonych lekarzy, dlaczego nie można więc połączyć jednoimiennych klinik, które mają wyraźne braki kadrowe??? Czy rzeczywiście samotny niedoświadczony rezydent na dyżurze ma odpowiednie kwalifikacje do leczenia trudnych przypadków? I jakie potem są tego efekty?