Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Uniwersytet Medyczny: Specjalna sesja rady miasta. Prezydent zaprasza ministra i władze UMK

Dodano: 22.02.2016 | 13:35
Rafał Bruski

- Chcemy, aby wysłuchano również naszych argumentów w sprawie powołania nowej uczelni - mówi Rafał Bruski.

Na zdjęciu: Prezydent Rafał Bruski liczy na udział na sesji prof. Andrzeja Tretyna, rektora UMK.

Fot. Leszek Grabowski

Zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta poświęconej Uniwersytetowi Medycznemu oraz powołanie zespołu dedykowanemu tej uczelni zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski. – Niech ci, którzy są przeciwko jej powołaniu, staną na mównicy i wyłożą swoje argumenty – przekonywał.

Sesja, w opinii Bruskiego, miałaby być pierwszym forum, w którym wezmą udział wszystkie zainteresowane strony. – Potrzebna jest debata publiczna będąca efektem zebrania 160 tysięcy podpisów pod inicjatywą ustawodawczą. Nie można tego lekceważyć – twierdzi prezydent miasta i zapowiada, że poprosi przewodniczącego rady Zbigniewa Sobocińskiego o wystosowanie zaproszeń między innymi do rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika profesora Andrzeja Tretyna, dziekana Wydziału Lekarskiego prof. Jacka Kubicy, a także ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Cała trójka spotkała się już w miniony piątek, tyle że w Toruniu, gdzie minister gościł w ramach święta UMK. – Chcemy, aby skończyć z zakulisowymi, kuluarowymi rozmowami, a zacząć otwartą dyskusję – motywuje wniosek o zwołanie dodatkowego posiedzenia rady miasta Rafał Bruski. I dodaje, że choć jest to jego autorska inicjatywa, to była ona konsultowana z dr. Zbigniewem Pawłowiczem, który kieruje pracami komitetu obywatelskiego zajmującego się zbiórką podpisów za powołaniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Zresztą, dr Pawłowicz z entuzjazmem wypowiada się o pomyśle zwołania sesji, która ma odbyć się w następny poniedziałek, 29 lutego. – Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł prezydenta Bruskiego. Będzie można jasno ocenić jedenaście lat Collegium Medicum w strukturach UMK. Dlatego liczę, że na sesji pojawi się profesor Tretyn i merytorycznie odniesie się do kwestii rozwoju CM UMK – zapowiada Pawłowicz.

Czy rektor UMK przyjedzie do bydgoskiego ratusza? Tego na razie nie wiadomo. Rzecznik uczelni o zaproszeniu, póki co – ustnym, dowiedział się od nas. – Dlatego też nie sposób się do tego odnieść. Rektor jest dzisiaj niedostępny, przebywa w podróży służbowej do Łodzi – komentuje w rozmowie z nami Marcin Czyżniewski. Ale zapowiada, że gdy oficjalne zaproszenie się pojawi, uczelnia na pewno się do niego ustosunkuje.

W ostatni lutowy poniedziałek miałaby zostać podjęta uchwała o powołaniu zespołu zajmującego się sprawami Uniwersytetu Medycznego. Miałby on koordynować kwestie potrzeb, które naukowcy wyrażali na spotkaniu z prezydentem kilkanaście dni temu. – Kto miałby wejść w jego skład? – pytamy prezydenta. – Na pewno kilku radnych, a także reprezentanci środowiska Collegium Medicum – władze dziekańskie i reprezentanci poszczególnych wydziałów – wylicza Rafał Bruski.

Do tematu wrócimy.