Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 2 • L 0
1C
Sr
1C
Czw
-1C
Pt
-0C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUTP wyprodukował kolejną partię przyłbic dla medyków. W jeden dzień powstało aż 75 sztuk!
przyłbice dla medyków bydgoszcz
29.03.2020 | 11:58

UTP wyprodukował kolejną partię przyłbic dla medyków. W jeden dzień powstało aż 75 sztuk!

Na zdjęciu: Przyłbice, wyprodukowane na UTP w sobotę, trafiły już do szpitali w Bydgoszczy i Żninie.

Fot. UTP

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy kontynuuje produkcję przyłbic ochronnych dla medyków z całego województwa kujawsko-pomorskiego.

W związku z trudnościami w zaopatrzeniu szpitali w niezbędne środki ochronne, wiele firm i instytucji zdecydowało się na różne formy wsparcia lekarzy i pielęgniarek, które walczą z pandemią koronawirusa oraz zapewniają bieżącą obsługę medyczną. Do grona tych podmiotów zalicza się także UTP, który wykorzystując swoje drukarki 3D uruchomił produkcję poszukiwanych przez medyków przyłbic ochronnych.

– Dzięki ogromnej życzliwości firmy Inline Poland z Murowanej Gośliny, otrzymaliśmy nieodpłatnie folię, z której zaczęliśmy produkcję przyłbic. Obecnie wykorzystujemy wszystkie moce sprzętowe uczelni. Stosujemy dwie metody. Jedne przyłbice są wycinane na ploterach laserowych i ręcznie składane. Drugie powstają w oparciu o druk 3D – tak uczelnia opisuje proces ich produkcji.


CZYTAJ TAKŻE: Szpital Biziela apeluje o pomoc


Zgodnie z zapowiedzią uczelni, przyłbice trafiają do regionalnych ośrodków służby zdrowia. Ich pierwsza partia trafiła w piątek, 27 marca do bydgoskiego Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza. W sobotę UTP przekazało, że jej pracownikom udało się wyprodukować 75 przyłbic – zostały one przekazane do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy, 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie oraz na oddziały ratunkowe szpitali im. Jurasza i Biziela.

Plan uniwersytetu zakłada wytworzenie łącznie 1500 sztuk specjalistycznych masek, które zostaną dostarczone do szpitali na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego. Warto dodać, że ich produkcja odbywa się także w Osielsku  – Piotr Stelmach z Osielska (firma Stelmach CNC) wraz z Maciejem Strzałą z Niw (firma FORMAKERS) postanowili wykorzystać swoje drukarki 3D i drukują przyłbice dla lekarzy. Wczoraj Stelmach przekazał 16 przyłbic na SOR w szpitalu Biziela.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści