Utwardzanie gruntówek ażurami to partyzantka? Przypadek ulicy… Partyzantów
Dodano: 30.07.2020 | 14:21Na zdjęciu: Ulica Partyzantów zyskuje obecnie twardą nawierzchnię z płyt ażurowych.
Fot. Szymon Makowski
Utwardzanie ulic gruntowych to temat budzący zawsze wiele emocji – zwłaszcza na osiedlach, w których krajobrazie dominują piaszczyste drogi. Szansą na przyspieszenie ich budowy było wprowadzenie utwardzania z użyciem płyt ażurowych. Ten pomysł także wywołuje kontrowersje – po pierwsze ze względu na sposób ich wykonania, a po drugie – ze względu na kryteria, które decydują o wyłożeniu danej ulicy ażurami.
W tegorocznym budżecie miasta na utwardzanie dróg gruntowych przeznaczono 42 miliony złotych. Środki te zostały zapisane m.in. na zakończenie prac budowlanych na ulicach, znajdujących się w I etapie wieloletniego programu przebudowy „gruntówek”: Łubinowej, Kaplicznej, Jeżynowej, Botanicznej, Siedleckiej i Siewnej, a także na opracowanie projektów dla ulic objętych II edycją programu: Sowiej, Odrzańskiej, Podhalańskiej, Wejherowskiej, Gradowej, Wycieczkowej, Platynowej, Bortnowskiego (od Wyzwolenia do Dorodnej), Gościeradzkiej, Krynickiej, Przyłubskiej, Kudowskiej, Rajdowej, Pszczelnej, Koguciej, Strusiej, Legnickiej, Otorowskiej, Indyczej i Gęsiej. W tym dziale budżetu wpisano także przebudowę ulicy Smukalskiej na odcinku od ul. Błądzimskiej do ul. Rajskiej – aktualnie trwają prace przygotowawcze do tej inwestycji.
Ślimacze tempo utwardzania szeregu bydgoskich gruntówek (w 2019 roku według danych ZDMiKP na terenie miasta było aż 480 nieutwardzonych ulic). sprawiło, że kilka lat temu drogowcy postanowili znaleźć szybszy i tańszy sposób na zapewnienie mieszkańcom sprawniejszego dojazdu do posesji. Czyli – utwardzać je za pośrednictwem płyt ażurowych. ZDMiKP przekonywało, że koszt metra kwadratowego płyty ażurowej szacowany jest na około 200 złotych, dzięki czemu więcej mieszkańców mogło zyskać dostęp do twardej nawierzchni. Tego typu inwestycje nie obejmują jednak budowy kanalizacji deszczowej, oświetlenia, dróg dla rowerów czy chodników.
W tym roku drogowcy zadecydowali, że tańsze rozwiązanie utwardzania gruntówek będzie zastosowane na ulicach: Turystycznej, Letniskowej, Partyzantów, Rozłogi, Widok, Siemaszkowej, Jordanowskiej i Agatowej. Stanowi to element trzeciej edycji pilotażowego programu kładzenia ażurów. Jak podkreśla zarząd dróg, tego typu zadania są realizowane na terenach o dużej przepuszczalności gruntu, w miejscach nie narażonych na częste przejazdy pojazdów ciężarowych. Jeżeli chodzi o technologię ich powstawania, płyty są zawsze stabilizowane opornikami betonowymi a część utwardzanej ulicy dedykowaną pieszym wykładana jest kostką betonową. Przed ułożeniem płyt przygotowywana jest 20-centymetrowa podbudowa.
Ażury wzbudzają jednak wiele emocji. Otrzymaliśmy telefon od mieszkanki utwardzanej tą metodą ulicy Partyzantów, która podzieliła się swoimi wątpliwościami co do stosowanej przez ZDMiKP tańszej technologii. Po pierwsze, uważa ona, że ulica nie jest zgodna z normami, gdyż pas drogowy jej zdaniem miał długość czterech metrów – zwróciła ona także uwagę na dość szerokie pobocza.
– Ulica Partyzantów będzie docelowo pieszo – jezdnią o szerokości 5 metrów, z czego 3,60 metra zostaną utwardzone płytami ażurowymi a 1,4 metra na chodnik – z kostki betonowej. To standard przyjęty dla systemu stabilizacji dróg gruntowych płytami ażurowymi – przekazuje nam rzecznik bydgoskich drogowców Tomasz Okoński. Kolejnym argumentem mieszkanki był fakt, że na ulicy nie powstaną progi zwalniające – jak przekazała, drogowcy uważają, że sam materiał zastosowany na Partyzantów skutecznie spowoduje spadek prędkości pojazdów. ZDMiKP informuje jednak, że zastosuje rozwiązanie spowalniające ruch. – Dodatkowo wszystkie cztery skrzyżowania będą wyniesione. Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa i wymusi na kierowcach dostosowanie prędkości – przedstawił Okoński. I dodaje, że wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z realizacji tego zadania.
CZYTAJ TAKŻE: Rusza remont Magnuszewskiej. Prace potrwają dwa miesiące
Zapytaliśmy też drogowców o kryteria wyboru ulic w ramach programu utwardzania płytami ażurowymi. Okoński odpowiada, że jednym z nich jest utrzymanie ciągłości utwardzanych ulic z innymi istniejącymi drogami twardymi oraz poprawa dojazdu do osiedlowych obiektów użyteczności publicznej. – Pragniemy dodać, że program utwardzania ulic gruntowych płytami ażurowymi spotkał się od samego początku z bardzo dobrym przyjęciem mieszkańców. Cały czas napływają do nas wnioski o takie działania od mieszkańców z kolejnych ulic gruntowych – podkreśla rzecznik drogowców. Prośby mieszkańców także mogą mieć wpływ na uwzględnienie gruntówki w ramach „drogowego planu B”. W przyszłym roku nawierzchnię z ażurów ma zyskać ulica Dorodna – jej mieszkańcy już od wielu lat walczą o to, by została ona wyremontowana.
- Miliardy z KPO dla samorządów. Bydgoszcz złożyła wniosek o wielomilionową pożyczkę - 7 października 2024
- Tragiczny finał wędkowania na Wiśle. Nie żyją dwie osoby - 7 października 2024
- Śmiertelny wypadek motocyklisty na Jagiellońskiej. Znamy przyczyny - 7 października 2024