Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kiedy start III edycji utwardzania gruntówek? Prezydent obiecuje: pierwsze prace jeszcze w 2023 roku

Dodano: 20.07.2023 | 10:20

Na zdjęciu: W III edycji wieloletniego programu utwardzania dróg gruntowych podstawowym standardem budowy ulic osiedlowych będzie nawierzchnia przepuszczalna - unikostka, ekokostka lub ażury.

Fot. nadesłane

Uchwalenie przez radę miasta trzeciej edycji programu utwardzania dróg gruntowych obudziło wśród mieszkańców nadzieje, że likwidacja wieloletnich zaniedbań znacząco przyspieszy. Gruntówki mają bowiem być utwardzane przede wszystkim tańszymi i szybszymi sposobami – ekokostką, ażurami czy unikostką. Kiedy wystartuje kolejna pula zadań? W ZDMiKP na razie trwają analizy badań gruntu.

W marcu Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zaprezentował zaktualizowane kryteria utwardzania dróg gruntowych. Zakładają one oczekiwane (m.in. przez Radę Osiedla Miedzyń-Prądy) połączenie programu wieloletniego i ażurowego. Jak podkreślił podczas sesji rady miasta zastępca dyrektora ZDMiKP ds. inwestycji Maciej Gust, podstawowym standardem budowy ulic osiedlowych będzie nawierzchnia przepuszczalna – unikostka, ekokostka lub ażury. To tańsze rozwiązanie ma sprawić, że gruntówki na osiedlach mają „znikać szybciej”.

Podczas sesji Gust zaznaczył, że nawierzchnia przepuszczalna będzie stosowane tam, gdzie pozwolą na to warunki gruntowe. – W incydentalnych przypadkach będziemy utwardzać ulice w technologii tradycyjnej – oznajmił zastępca szefa bydgoskich drogowców. Na kwietniowej sesji wiceprezydent Mirosław Kozłowicz zaznaczył, że ZDMiKP zlecił badania gruntowe dla 50 ulic: to ich wyniki ostatecznie wskażą, w jakiej technologii zostaną one wykonane.


CZYTAJ TAKŻE: Gruntówkowa rewolucja. Ulice mają być utwardzane szybciej i taniej, ale głównie ażurami


We wtorek na naszym portalu ukazał się tekst o ulicy Szpakowej na Osowej Górze. Ta zajmuje 63. lokatę w zaktualizowanym niedawno rankingu ulic do utwardzenia w ramach miejskiego programu, zyskując tyle samo punktów co w poprzednim zestawieniu. – W związku z tym nie ma podstaw do jej realizacji w latach 2023-2027 w ramach trzeciej edycji programu wieloletniegopodkreślił w odpowiedzi na pismo mieszkańców Szpakowej i RO Osowa Góra zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz.

W tekście wspomnieliśmy też o obiecywanym starcie trzeciej edycji programu utwardzania. Wiemy, że po zmianie kryteriów utwardzania pierwsze miejsca w rankingu zajmują m.in. Gołębia na Górzyskowie czy inne ulice na Osowej Górze (m.in. Sępia, Indycza czy Pokładowa; pierwsze 25 ulic na liście znajdziecie TUTAJ) lecz na razie jednak nie wiadomo, kiedy mogą zacząć się prace. Dzień później otrzymaliśmy odpowiedź na interpelację, którą w tej sprawie złożył radny Szymon Róg.

Róg przypomniał, że analizy gruntów miały potrwać około dwa miesiące. – Mając na uwadze, że upłynęły już ponad dwa miesiące od tego czasu, proszę o przedstawienie informacji w tym zakresie – dopytywał radny klubu PiS licząc, że służby miasta podadzą już listę zadań przeznaczonych do realizacji w najbliższych miesiącach.

W odpowiedzi prezydent Rafał Bruski przekazał, że badania geologiczne zostały zakończone. – Aktualnie trwa analiza wyników oraz stanów własnościowych gruntów na ulicach zakwalifikowanych do realizacji. Po zakończeniu powyższego, zostanie ustalona kolejność wykonywania zadań. Pierwsze utwardzenia planowane są jeszcze w 2023 roku – obiecuje Bruski. Jeśli chodzi o koszty inwestycji, te poznamy po analizie wyników badań geologicznych (te wskażą technologie utwardzania) i ustalenia kwestii własnościowych.