Bydgoszcz
2C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 3 • L 1
2C
Nd
2C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUzdrowiska zostały otwarty. Kto i w jaki sposób może wyjechać do sanatorium?
nfz
17.06.2020 | 21:26

Uzdrowiska zostały otwarty. Kto i w jaki sposób może wyjechać do sanatorium?

Na zdjęciu: NFZ przedstawił zasady funkcjonowania sanatoriów.

Fot. Sebastian Torzewski

Uzdrowiska w regionie wracają do funkcjonowania. W środę w bydgoskiej siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśniono, w jaki sposób sanatoria przyjmą pacjentów.

Nigdy wcześniej taka sytuacja nas nie spotkała, ale cieszymy się, że jest już lepiej, a nasze województwo COVID potraktował dość delikatnie – mówił podczas środowej konferencji prasowej p.o. dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego  NFZ dr n. med. Andrzej Wiśniewski. Jak tłumaczył, w każdym oddziale powstały zespoły dyżurujące całodobowo.

Jednym z problemów, z którymi musiał zmierzyć się Fundusz było zamknięcia sanatoriów. Niektóre były także wyznaczane na izolatoria. Dotyczyło to na przykład sanatorium „Orion” w Ciechocinku. 1 czerwca zostało one jednak zwolnione z tego zadania, a ostatnich pacjentów przekazano do izolatorium w Grudziądzu.

Od wtorku funkcjonuje Uzdrowisko Wieniec-Zdrój koło Włocławka, a w środę dołączyło pięć kolejnych. Proces uruchamiania wszystkich sanatoriów potrwa do 30 czerwca. Kolejki się przesunęły, ale NFZ jest w stałym kontakcie z pacjentami. – Jak tylko pan minister ogłosił, że sanatoria będą otwarte, pacjenci nie mogli się już doczekać i zaczęli do nas dzwonić, z pytaniami, kiedy mogą jechać – mówiła Elżbieta Wilczyńska, kierownik Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego.

Leczenie przysługuje tym, którzy musieli je przerwać z powodu pandemii, a turnus trwał mniej niż 15 dni lub mieli je rozpocząć między 14 marca a 15 czerwca (zostanie wyznaczony nowy termin, niekoniecznie w tym samym miejscu) lub mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca. Są też pacjenci oczekujący, których kolej ze względu na trzymiesięczną przerwę w funkcjonowaniu sanatoriów zostanie przesunięta.

Do uzdrowisk wybiorą się ci, którzy będą mieli negatywny wynik testu na koronawirusa. Badanie należy wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań zwanych drive-thru. Fundusz pokryje koszty – podstawą do wykonania testu jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Adresy punktów, w których można wykonać test dostępne są na stronie wojewódzkiego oddziału NFZ.

Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. Jeśli wynik będzie negatywny, uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby w składanych dokumentach podać swój numer telefonu.

Sanatoria musiały przystosować się do sytuacji zgodnie z wytycznymi Głównemu Inspektoratu Sanitarnego. Wprowadzono między innymi dodatkowe zmiany przy spożywaniu posiłków, dodatkowe dezynfekcje gabinetów czy zmniejszoną liczbę przyjmowanych pacjentów. – Uzdrowiska często traktują fundusz jak dobrego, stałego partnera, więc podchodzą do całej sytuacji ze zrozumieniem – mówił Wiśniewski.

Podczas środowej konferencji prasowej poinformowano także, że od 1 lipca wzrośnie kwota bazowa wynikająca z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Dzięki decyzjom Ministerstwa Zdrowia i NFZ, w tym samym czasie o 3% zwiększy się wycena świadczeń w ramach leczenia szpitalnego PSZ. – To kolejny, po pakiecie stabilności finansowej dla sektora ochrony zdrowia w czasie COVID-19, element wsparcia finansowego szpitali. Teraz zwiększamy środki na świadczenia objęte ryczałtem w tzw. szpitalach sieciowych – mówi Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, który we wtorek, 16 czerwca, podpisał zarządzenia gwarantujące wzrost wyceny świadczeń objętych ryczałtem, m.in. w internie, kardiologii i ortopedii. W sumie NFZ przeznaczy na ten cel przeszło 302 miliony złotych. Pieniądze pochodzą z funduszu zapasowego. Środki przeznaczone na świadczenia w poszczególnych oddziałach wojewódzkich zostały podzielone według algorytmu, który wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ otrzyma ponad 16 milionów.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści