Bydgoszcz
1C
80% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 2 • L -1
2C
Wt
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIVIP tygodnia: Organizatorka życia seniorów nagrodzona
27.11.2020 | 20:18

VIP tygodnia: Organizatorka życia seniorów nagrodzona

Na zdjęciu: Bożena Sałacińska została nagrodzona "Stalowym Aniołem".

Fot. VIP

Bożena Sałacińska została nagrodzona „Stalowym Aniołem”. To zaszczytne wyróżnienie przyznał jej Zarząd Województwa Kujawsko- Pomorskiego za działalność w sferze pomocy społecznej.

Bożena Sałacińska urodziła się 17.01.1953 w Bydgoszczy. Jest magistrem pedagogiki szkolnej na UKW.  W Warszawie  ukończyła 2,5-letnie studia podyplomowe z profilaktyki społecznej i resocjalizacji. Jest również absolwentką rocznych studiów z organizacji i metodyki pracy ZHP we Wrocławiu.

Przez pierwszy rok  po ukończeniu studiów pracowała na zastępstwie w SP 16, zajmując się nauczaniem początkowym. Potem zdecydowała się na etat pedagogiczny jako komendant szczepu harcerskiego w SP 13. Kolejnym szczeblem kariery był awans na wizytatora szkolnego ds. profilaktyki społecznej i resocjalizacji w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Miała opinię twardej, młodej  wizytatorki. Pracowała tam do czasu likwidacji wydziału oświaty w 1988 r.

Potem przeszła na etat w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie pracowała do emerytury w 2009. Równolegle działała społecznie w komisji ds. przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii.

Jej talent organizatorski  rozkwitł  na emeryturze. W 2007 r. zapisała się na Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku  (KUTW) działający w strukturach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Szybko została wybrana przewodnicząca Rady Słuchaczy. Od tego czasu organizuje życie 350 seniorom.  Jest organizatorką różnych imprez miejskich, które na stałe wpisały się w kalendarz życia kulturalnego  Bydgoszczy np.:

– Imieniny króla Kazimierza Wielkiego’ przy pomniku patrona miasta, zawsze  3 marca
-„Niebiański spacer” ku pamięci tych, którzy odeszli. Dla podkreślenia niebiańskości uczestnicy mają niebieskie elementy stroju: szalik, czapkę lub niebieskie baloniki.
– Ogólnopolski marsz seniorów nordic walking pokazujący potęgę i integrację seniorów z całej Polski.

Współorganizuje marsz kapeluszowy  w Bydgoszczy, a w okresie pandemii organizowała cykl spotkań artystycznych dla bydgoskich seniorów pt. „Lato w botaniku”, podczas których swoje talenty prezentowali artyści, seniorzy KUTW .

Jej hobby to fotografia. Zawsze zabiera ze sobą aparat, aby zrobić fotorelację z organizowanych wydarzeń. Wszystko wrzuca na stronę KUTW na FB. W pracy pomaga jej mąż, Miłosz, który od 14 lat prowadzi portal informacyjny INFOFORDON. Pomaga żonie w szeroko pojętej organizacji oraz marketingu KUTW.  Na emeryturze oboje nadrabiają zaległości w turystyce. Zwiedzili razem przynajmniej pół Europy, a  Bożena z seniorami pojechała nawet do Chin.

***
VIP Tygodnia to stały element Magazynu Towarzyskiego VIP Wojciecha Szczapy Romanowskiego, który przez ponad 20 lat ukazywał się na łamach bydgoskiej prasy. Od 16 października magazyn jest publikowany na portalu MetropoliaBydgoska.pl. VIP-a Tygodnia wyróżniamy co piątek.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści