Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 11 • L 10
12C
Nd
15C
Pon
16C
Wt
18C
Sr
18C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoW Bydgoszczy odbędzie się akcja wsparcia dla Jurka Owsiaka
17.01.2019 | 11:03

W Bydgoszczy odbędzie się akcja wsparcia dla Jurka Owsiaka

Na zdjęciu: Jerzy Owsiak podczas przekazania sprzętu dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które odbyło się jesienią 2017 roku na Wyspie Młyńskiej.

Fot. Stanisław Gazda

Po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Jerzy Owsiak zrezygnował z funkcji szefa fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W całej Polsce, pod hasłem „Murem za Owsiakiem” organizowane spontaniczne manifestacje poparcia dla twórcy akcji charytatywnej. Mają one się odbyć także w Bydgoszczy i okolicach.

CZYTAJ TAKŻE: Owsiak przekazał w Bydgoszczy sprzęt dla OSP

Poniedziałkowa wieść o rezygnacji Jurka Owsiaka z bycia szefem Wielkiej Orkiestry spotkała się z reakcją osób popierających trwającą od 26 lat akcję. Powstał hashtag #MuremZaOwsiakiem, w ramach którego użytkownicy okazują wsparcie twórcy WOŚP, a także inicjatywa spontanicznych zebrań w celu okazania swojego sprzeciwu dla rezygnacji Owsiaka z pełnionej funkcji.

W Bydgoszczy spotkanie ma odbyć się w niedzielę (20 stycznia), na Wyspie Młyńskiej o godzinie 15:00. Mieszkańcy mają ubrać się na czerwono. Więcej szczegółów wydarzenia ma zostać ujawnionych w przeciągu najbliższych godzin. Wydarzenie ma swoją stronę na Facebooku: „#muremzaOwsiakiem Bydgoszcz”. Organizatorzy planują nagranie materiału filmowego, który ma trafić do fundacji WOŚP.

Do akcji przyłączają się także gminy z okolic Bydgoszczy. Urząd Miasta Solec Kujawski organizuje zbiórkę podpisów na rzecz pozostawienia Owsiaka na stanowisku. Listę poparcia jest wyłożona w Urzędzie Miejskim w Solcu Kujawskim, (ul. 23 Stycznia 7, w informacji, na parterze) w okresie od 17 od 18 stycznia i 21 do 25 stycznia w godzinach pracy urzędu. – Listy zostaną przekazane do Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – informuje urząd.

W Inowrocławiu także odbędzie się akcja społeczna „Murem za Owsiakiem”. 27 stycznia na Stadionie Miejskim planowany jest happening, podczas którego mieszkańcy otrzymają czerwone balony. Mają oni stworzyć wielkie serce, które zostanie uwiecznione zdjęciem z powietrza. Na stadion ma także dotrzeć „orszak wsparcia”, zorganizowany przez mieszkańców Gniewkowa.

Dla mnie zrozumiałe jest co Jurek zrobił, ale przychodzi taki moment, w którym powinien zrozumieć ilu ma zwolenników, którzy są gotowi swoim słowem i czynem zaświadczyć, że Jurek Owsiak jest nam po prostu potrzebny. Nam, jako ludziom, którzy chcą pomagać innym. On jest nie tylko symbolem – jest człowiekiem orkiestrą – powiedział prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.