Bydgoszcz
16C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 17 • L 15
14C
Czw
15C
Pt
16C
Sob
17C
Nd
14C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoW Bydgoszczy wyrosną łąki kwietne
łąki kwiatowe bydgoszcz
16.05.2019 | 12:30

W Bydgoszczy wyrosną łąki kwietne

Na zdjęciu: Łąki kwietne mają poprawić estetykę osiedli.

Fot. mat. UMB

W Bydgoszczy ruszyła pilotażowa akcja sadzenia łąk kwietnych z mieszanką ponad 30 wielokolorowych kwiatów. Miasto wyznaczyło pięć miejsc, w których niebawem pojawią się piękne rośliny. Trwają również przygotowania do posadzenia pierwszej społecznej łąki kwietnej.

Jak informuje urząd miasta, pod koniec kwietnia zakupione zostały specjalne nasiona, które pozwalają na założenie łąk kwiatowych na powierzchni około dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Wysiano je w pierwszych dniach maja w pięciu lokalizacjach:

  • przy ulicy Rekinowej na Osowej Górze,
  • przy Architektów i Murarzy na Kapuściskach,
  • przy torach tramwajowych w Fordonie, nieopodal przystanku Bajka
  • przy Unii Lubelskiej w Śródmieściu
  • na Osiedlu Leśnym – na skwerze Teresy Ciepły oraz w Parku Bydgoskiego Harcerstwa.

Efekty nasadzeń mają być widoczne za około sześć tygodni – w połowie czerwca. Ale to nie koniec zamiany nudnych, miejskich trawników w łąki – nasiona zostały posadzone w rewaloryzowanym parku na Wzgórzu Wolności, a już niebawem w Bydgoszczy ma pojawić się pierwsza społeczna łąka kwietna. Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych otrzymało na ten cel mini-grant od Stowarzyszenia Eko-Unia na nasiona. Wytypowano też pierwszą lokalizację – skwer pomiędzy przystankiem autobusowym Solskiego/Kossaka a punktami handlowymi. Spotkanie organizacyjne dla osób, które chcą włączyć się w sadzenie łąki i kontynuacje tego typu działań także w innych miejscach, odbędzie się dziś (16 maja) w Pracowni przy ulicy Jezuickiej 20-22 o godzinie 16:00.

Urząd miasta podkreśla, że łąki kwiatowe będą domem dla setek owadów i roślin. Poprawią też estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem. Warto dodać, że specjalne otoczki nasion chronią je przed wydziobywaniem ich przez ptaki. Każdy, kto chciałby posadzić łąkę kwietną na miejskim terenie, powinien zgłosić się do Wydziału Gospodarki Komunalnej, który pomoże wybrać odpowiednią lokalizację i doradzi w wyborze odpowiedniej mieszanki nasion.

Łąki kwietne wykonać można praktycznie na każdej dobrze nasłonecznionej powierzchni, na której nie dominują duże drzewa. Łąka kwietna o odpowiednio dobranym składzie gatunkowym nadaje się także na suche i słabe gleby oraz tereny zdegradowane, gdzie ciężko utrzymać trawnik.

– informują urzędnicy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści