Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W gminie Osielsko są problemy z zasięgiem i brakiem dostępu do internetu. Radny interweniuje

Dodano: 25.06.2020 | 10:21

Na zdjęciu: Radny Paweł Kamiński napisał do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o problemach z dostępem do Internetu.

Fot. archiwum

Nie wszyscy mieszkańcy gminy Osielsko mają dostęp do szerokopasmowego Internetu. Co więcej – na terenie Wilcza wciąż występują problemy z zasięgiem telefonii komórkowej. W sprawie likwidacji „białych plam” na terenie gminy zainterweniował radny Paweł Kamiński.

Budowę światłowodu na terenie gminy Osielsko realizuje firma Nexera. Zakres ich prac nie obejmuje jednak wszystkich miejscowości na terenie gminy – Niwy, Wilcze, Jarużyn, Strzelce Górne nie są bowiem objęte programem. Radny gminy Paweł Kamiński postanowił zapytać się zarówno wykonawcy, jak i Urząd Komunikacji Elektronicznej o to, czy istnieje szansa na „podpięcie” tych miejscowości do światłowodu.

W odpowiedzi Joanna Antczak – naczelnik wydziału geoprzetwarzania danych w Departamencie Strategii i Analiz UKE – przekazała, że urząd co roku dokonuje inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych. Na podstawie danych pozyskanych w jej ramach wyznaczane są tzw. „białe plamy” – czyli obszary pozbawione infrastruktury telekomunikacyjnej.


CZYTAJ TAKŻE: W Niemczu powstanie szkoła dla 600 uczniów. Gmina przygotowuje się do inwestycji


UKE wskazała punkty adresowe, możliwe do objęcia zasięgiem w ramach drugiego naboru wniosków, w zakresie którego realizowane są inwestycje w obszarze konkursowym pn. „Bydgosko-toruński”, w którym znajduje się gmina Osielsko –  część z nich została wybrana przez beneficjenta konkursu – czyli spółkę Nexera – i zostanie objęta zasięgiem sieci. – Beneficjenci nie są zobowiązani do objęcia zasięgiem wszystkich punktów adresowych przedstawionych jako możliwe do dofinansowania. W obszarze konkursowym pn. „Bydgosko-toruński”, spośród 30 503 gospodarstw domowych beneficjent zobowiązany jest objąć zasięgiem co najmniej 9 612 gospodarstw domowych, które sam mógł wytypować – wyjaśnia Antczak.

Tu przejdziemy do szczegółowych danych na temat gminy Osielsko. Jak przekazał Urząd Komunikacji Elektronicznych, na jej terenie wyznaczonych zostało 1339 punktów adresowych, które można było objąć zasięgiem Internetu. W miejscowościach Niwy, Wilcze, Jarużyn były to łącznie 134 punkty adresowe. Spośród nich Nexera zadeklarowała objęcie zasięgiem 748 punktów adresowych (w tym 73 w miejscowości Jarużyn).


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Raport o stanie gminy Osielsko. Wójt komentuje sprawę ścieków i relację z drogowcami


– W kwestii Niw i Wilcza, oprócz wyjaśnienia skąd wynika brak zasięgu oraz odesłania do mapki, gdzie należy zgłaszać popyt nie uzyskałem żadnego wsparcia – skomentował odpowiedź Kamiński. Jednak w trakcie korespondencji UKE zapewniło radnego, że zgłaszanie popytu na usługi telekomunikacyjne poprzez wyszukiwarkę UKE jest „rozwiązaniem poprawnym”.

Narzędzie to odgrywa rolę pomocniczą dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którzy mogą wygenerować w nim raport z zapotrzebowania na usługi w obszarze ich działania i na tej podstawie podjąć decyzję o objęciu zasięgiem określonych lokalizacji, gdzie popyt na te usługi występuje – zapewniła Antczak. Pomimo faktu, że problem braku dostępu do światłowodu nie został rozwiązany, Kamiński zachęcił mieszkańców do skorzystania z tego narzędzia. – Warto jednak, byśmy jako mieszkańcy wykonali zgłoszenia na wskazanej mapce – dodał.

W gminie Osielsko są problemy z zasięgiem i brakiem dostępu do internetu. Radny interweniuje

Zobacz również:

Tak ma wyglądać skwer w Niwach

W piśmie do UKE Kamiński, opierając się na licznych sygnałach od mieszkańców, poruszył także temat słabego zasięgu telefonii komórkowej. – Znaczna część mieszkańców miejscowości Wilcze w gminie Osielsko nie posiada nawet zasięgu GSM umożliwiającego swobodną komunikację. Być może zmiany w infrastrukturze, budowy nowych dróg, czy domów spowodowały całkowite wykluczenie mieszkańców z dostępu do usług telekomunikacyjnych – napisał radny w piśmie do UKE.

Jak wyjaśniła naczelnik wydziału geoprzetwarzania danych, na obszarze gminy Osielsko, w tym miejscowości Wilcze, mogą występować problemy z dostępem do usług głosowych (GSM) lub mobilnej transmisji danych (UMTS lub LTE). – Braki zasięgu spowodowane są niewystarczającą liczbą stacji bazowych telefonii komórkowych w tym obszarze, a dodatkowo, omawiane tereny są silnie zalesione (użytki leśne stanowią ponad 50% powierzchni gminy), przez co mamy do czynienia ze stosunkowo silnym tłumieniem sygnału radiowego – przekazała Antczak.

UKE dodaje jednak, że obecnie operatorzy komórkowi nie wnioskowali o wydanie pozwoleń radiowych lub dokonanie wpisów do rejestru urządzeń dla stacji bazowych telefonii komórkowej na obszarze gminy Osielsko. – Nie mamy również informacji o planowanych do budowy stacjach. Podobnie jak w przypadku sieci stacjonarnych, jest to decyzja biznesowa operatorów i tylko oni mogą udzielić odpowiedzi na ewentualne pytania w sprawie harmonogramu budowy i komercyjnego uruchamiania nowych stacji – napisała Antczak.

0 0 votes
Article Rating
W gminie Osielsko są problemy z zasięgiem i brakiem dostępu do internetu. Radny interweniuje
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments