Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W ramach BBO powstaną osiedlowe tężnie. Ratusz czeka na kolejne kreatywne pomysły mieszkańców

Dodano: 17.06.2020 | 14:13

Na zdjęciu: Projekt tężni przy ulicy Hallera w Fordonie. Koncepcja zakłada opcjonalny montaż oświetlenia wokół tężni, ale same konstrukcje mają być podświetlane.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Władze miasta zachęcają do udziału w tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Mile widziane są przede wszystkim projekty kreatywne – takie jak minitężnie solankowe, zgłoszone jako projekt ponadosiedlowy w edycji 2018. Ratusz prowadzi postępowanie, które wyłoni wykonawcę konstrukcji znanych z Ciechocinka.

W trwającej od 1 czerwca tegorocznej edycji BBO zgłoszono już 100 projektów. – Mimo trudnej sytuacji finansowej samorządów, 16 milionów złotych pozostaje do dyspozycji mieszkańców – podkreślił Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Wnioski w ramach obecnej edycji można składać do 15 lipca – z uwagi na zagrożenie epidemiczne przyjmowane są one wyłącznie drogą elektroniczną.

W ramach BBO powstaną osiedlowe tężnie. Ratusz czeka na kolejne kreatywne pomysły mieszkańców

Zobacz również:

Ruszył przetarg na budowę bydgoskich tężni

Każdy projekt mieszkańców jest dla nas interesujący – podkreślił koordynator Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego Jacek Rosół. Wśród kreatywnych inicjatyw wymienił m.in. postawienie uli dla pszczół czy zasadzenie łąk kwietnych. Do najciekawszych pomysłów zgłoszonych do tej pory warto też zaliczyć utworzenie stawu w istniejącej niecce przy ulicy Przerwy-Tetmajera na osiedlu Wilczak (pomysłodawca podkreśla, że zbiornik ma służyć małej retencji osiedlowej – w celu jego zapełnienia można wykorzystać przepływający w okolicy strumień). – Staw stanowiłby siedlisko zwierząt wodnych oraz miejsce relaksu dla okolicznych mieszkańców – opisuje twórca wniosku. Na uwagę zasługuje też projekt „Stwórzmy Park nad Kanałem Bydgoskim i posadźmy 100 drzew na 100-lecie osiedla Miedzyń i KS Gwiazda”. Wnioskodawcy z Miedzynia i Prądów chcą w ten sposób odtworzyć teren parkowy – Planty nad Kanałem Bydgoskim, które przed wojną dochodziły do mostu przy ul. Żywieckiej. Nasadzenie drzew ma być trwałym i naturalnym upamiętnieniem historycznych rocznic dla tego osiedla.

Konferencja była też poświęcona ogłoszeniu przetargu na realizacje trzech minitężni na Osowej Górze, Wyżynach i w Fordonie. Jak informowaliśmy w poniedziałek, postępowanie na postawienie konstrukcji, zgłoszonych jako projekt ponadosiedlowy w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim – edycja 2018 zostało ogłoszone 15 czerwca. Tężnie będą zlokalizowane przy ulicy Wielorybiej (nieopodal SP 64), na skwerze im. gen. Krzyżanowskiego-Wilka (teren zielony pomiędzy ulicami Dunikowskiego i Modrakowej) oraz przy ulicy Hallera na osiedlu Niepodległości (tuż przy powstającym kompleksie mieszkaniowym Activ Park).

Tężnie będą miały wysokość czterech metrów i długość 12 metrów. Ich konstrukcja będzie wykonana z drewna sosnowego. Solanka będzie skraplać się po gałązkach tarniny. Pomysłodawczynią projektu jest Dorota Lakner. – Bardzo się cieszę, że w końcu udało się ogłosić przetarg. Mam nadzieję, że wykonawcy podejmą się realizacji tego zadania i pod koniec roku będziemy się cieszyć z tężni – mówiła.

Warto się angażować i warto być cierpliwym – nie ma co ukrywać, że czas od momentu zgłoszenia wniosku do fazy jego realizacji jest często długi – ale dzięki zaangażowaniu i cierpliwości pani Dorota będzie miała satysfakcję, że ta nowatorska inwestycja powstanie w Bydgoszczy. Tężnie są bardzo ciekawym pomysłem i pozwolą urozmaicić czas spędzany na świeżym powietrzu – podkreślił zastępca prezydenta Bydgoszczy. Dodał również, że miasto jest też w trakcie wykonywania drugiego projektu ponadosiedlowego, zgłoszonego w edycji 2018 – czyli ścieżki rowerowej w ramach rewitalizacji nabrzeża nad Kanałem Bydgoskim – trwają też prace przygotowawcze dotyczące drugiego etapu inwestycji, który znalazł się w gronie zwycięzców w ubiegłorocznej edycji.


CZYTAJ TAKŻE: W ramach BBO powstanie Wielka Pętla Fordonu. Trwają przygotowania do realizacji jej pierwszego etapu


Warto dodać, że wokół małych tężni pojawią się elementy małej architektury – ławki i stojaki na rowery. Ponadto, konstrukcja tężni będzie podświetlana po zmroku. – Wszystkie trzy będą wyglądać tak samo, ale teren wokół nich będzie różny. Przy tężni w Fordonie stanie aż 18 ławek, na Wyżynach – 16, a na Osowej Górze – 12 – mówiła Lakner.