[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyW sercu Bydgoszczy powstaje centrum seniora. Zobacz postęp prac [ZDJĘCIA]
20.01.2023 | 12:24

W sercu Bydgoszczy powstaje centrum seniora. Zobacz postęp prac [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Robert Sawicki/Urząd Miasta Bydgoszczy

Przy ulicy Dworcowej 3 powstaje Bydgoskie Centrum Seniora. Obecnie trwają tam prace remontowe, ale już w połowie 2023 roku osoby starsze załatwią tam sprawy urzędowe, będą mogły brać udział w szkoleniach, warsztatach i spotkaniach.

Prace remontowe w kamienicy przy ul. Dworcowej 3 rozpoczęły się w ubiegłym roku. W pierwszej kolejności prowadzone były roboty rozbiórkowe, potem wykonano nowe przyłącza wody i prądu. Poza wymianą instalacji i odnowieniem wnętrz ważnym elementem przebudowy jest instalacja windy, która ułatwi dostęp osobom, które mają trudności z poruszaniem się

Jak przekazuje urząd miasta, Centrum Seniorów „Dworcowa 3” działać będzie jako ogólnodostępna przestrzeń przeznaczona dla osób starszych. – Miejsce to służyć będzie organizacji zajęć, spotkaniom seniorów, obsłudze urzędniczej. Pełnić też będzie funkcje informacyjne – wymieniają urzędnicy. Ma ono służyć głównie seniorom, ale będzie też przyjazny relacjom międzypokoleniowym.

To będzie miejsce, w którym seniorzy będą mogli miło spędzić czas, aktywizować się na różnego rodzaju zajęciach. Będą mogli przyjść z całą rodziną, wypić dobrą kawę i zjeść fantastyczne ciasto – mówi Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej Urzędu Miasta w Bydgoszczy.

Na parterze centrum seniora znajdzie się punkt powitalny i kawiarenka, a na piętrze pokój Biura Aktywności Społecznej, w którym seniorzy będą mogli wygodnie załatwić m.in. sprawy urzędowe. Na piętrze znajdą się także sala konferencyjna dla ok. 50 osób i salka szkoleniowa dla 15 osób. Funkcjonalne będzie również pomieszczenie ze schodami i windą, które doraźnie ma służyć przestrzeń wystawowa. W korytarzu wewnętrznym znajdą się szafki dla organizacji pozarządowych, orientujących swoją działalność na projekty międzypokoleniowe i senioralne.

– Cała przestrzeń Centrum przeznaczona będzie na działania programowe, obejmujące szkolenia, konsultacje, zajęcia tematyczne, poradnictwo, mediacje, spotkania towarzyskie. Sale będą udostępniane rotacyjnie zainteresowanym klubom seniora i organizacjom działającym na rzecz osób starszych.

To miejsce będzie tworzone dla seniorów i przez seniorów. Dlatego szczegółowe zasady funkcjonowania i regulaminy tworzyć będziemy z udziałem głównych zainteresowanych. W planach na najbliższy czas znajdują się zatem konsultacje społeczne. Spotykać się także będziemy z Bydgoską Radą Seniorów i pracować nad najlepszymi rozwiązaniami, przyjaznymi osobom starszym i budowaniu pozytywnych relacji międzypokoleniowych – dodaje Dorota Glaza.

Koszt inwestycji sięga dwa miliony złotych. W środę (18 stycznia) remontowany budynek przy ul. Dworcowej 3 wizytowali m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wraz z zastępczynią Iwoną Waszkiewicz.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kierująca bydgoskim autobusem straciła przytomność w czasie jazdy. Pojazd sam przejechał kilkaset metrów

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zzz
zzz
7 dni temu

Kolejne miejsce na posiadówy urzędasów, eh.
Seniorzy to przede wszystkim potrzebują pracowników społecznych. Ludzi, którzy DO NICH przyjdą i im pomogą, a czasem po prostu porozmawiają. Ponadto czasy się zmieniają i budowanie jakichkolwiek pseudo urzędów sensu ma coraz mniej, bo seniorzy też sprawy załatwiają zdalnie… Jak nie przez internet to telefonicznie. Jeżdżenie gdzielokwie dla starszego człowieka to często kłopot i ciężar.